PWM ile 50 watt'lik bir devre

Başlatan davut11, 12 Kasım 2008, 02:41:59

davut11

Merhaba arkadaslar,

Pic'ten Pwm cikisi ile kontrol edebilcegim  devre cikisi 50 W bir devre  tasarimi konusunda önerilerinizi bekliyorum . Simdiden teşekkürler

Logan

Aramıza hoş geldin @davut11. Gönderdiğin mesajda 50 w çıkışı olan bir devreden bahsetmişsin. Fakat kaç volt olduğunu ve ne tür bir yük kullanacağını anlatmamışsın. Eğer konuyu biraz daha açarsan daha sağlıklı cevaplar yazılabilir...
İmza.

davut11

Alıntı yapılan: "Logan"Aramıza hoş geldin @davut11. Gönderdiğin mesajda 50 w çıkışı olan bir devreden bahsetmişsin. Fakat kaç volt olduğunu ve ne tür bir yük kullanacağını anlatmamışsın. Eğer konuyu biraz daha açarsan daha sağlıklı cevaplar yazılabilir...

Aslinda devrenin cikisini bir trafoya baglayacam, yalniz ters olarak yani 6v-9v ,8A- 5A uygulayip 220 almak istiyorum. Trafoya  12V DC ve pwm'den alarak yükselttigim AC uygulamak istiyorum. Bunu elimdeki BC-141'lerle basaramadim. AC yi güclendirme adina zorlaniyorum.

sebo

bc141 ile daha güçlü bir mosfeti yada transistörü sürerek daha güçlü çıkış alabilirsin. yani asıl yükünü daha güçlü elemanlar ile kontrol edebilirsin. fakat çıkıştan alacağın 220v tam sinüs olmaya bilir ve çıkış frekansına dikkat etmelisin.

davut11

Alıntı yapılan: "sebo"bc141 ile daha güçlü bir mosfeti yada transistörü sürerek daha güçlü çıkış alabilirsin. yani asıl yükünü daha güçlü elemanlar ile kontrol edebilirsin. fakat çıkıştan alacağın 220v tam sinüs olmaya bilir ve çıkış frekansına dikkat etmelisin.

Trafo cikisinin tam sinus olmasi gerekmiyor. Pwm cikisini bc141 onuda mosfet drivera sürsem en son kademe olarak bu508 kullansam sizce ideal bir model olurmu?

aslan_korhan

Sadece 2 adet IRFZ44 gibi bir Mosfet kullansan olur. Ayrıca BU508 gibi bir transistör gerekmez...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

davut11

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Sadece 2 adet IRFZ44 gibi bir Mosfet kullansan olur. Ayrıca BU508 gibi bir transistör gerekmez...

Asagidaki devre gibi bir örnek buldum. Q1 ve Q2 ye irfz44 ve 555 yerinede pwm kullanmayi düsünüyorum ama 0.02 ohm direncle ne kastedildigini tam anlayamadim. Buradaki akimi nasil düsürebilirim ve devrenin ciksi trafoya sürelebilirmi?

davut11

veya bu devre daha uygunmudur?
biraz daha ucuz digerinden.

[/img]

sebo

mech

50 Hz üretmeyi düşünüyorsan bunu picle halledebilir misin
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

davut11

Alıntı yapılan: "mech"50 Hz üretmeyi düşünüyorsan bunu picle halledebilir misin

Pic kullanmayi düsündüm ama elimde 4Mhz lik bir kristal var bununla pwm frekansi en az 249 Hz elde ediliyor. Kesmeyle 50 hz e yapiliyormus ama benim kesmeler hakkinda fazla bilgim yok.

davut11

Arkadaslar bir tane devre kurdum pic'ten pwm cikisini bc141 sürdüm onuda irfp250 sürdüm. ve sonra 16 VA bir trafoya sürdüm. iki sorum olacak

1. bc141 kollektörünü irfp250 sürgüm zaman trafo calismiyor ama emitörünü sürdügüm zaman trafo calisiyor sebebini tam anlaymadim. nedendir?

2. 4Mhz(249hz) kristal taktigim zaman cikis normal ama 1Mhz (61-62Hz) taktigim zaman trafonun cikisi yariya iniyor. Düsük frekanda daha fazla cikis almam gerekmiyormu?