MPX5500 basınç sensörü yardım

Başlatan Maxim, 13 Kasım 2008, 14:33:06

Maxim

aslında anlamadığım 2 girişi olan sensörlerle ilgili ,

sensörün bir vakum girişi birde basınç için giriş ucu var ,
bu tip sensör kullanan biri bir kullanım örneğini açıklayabilirmi acaba ?

sensörün bir formülü var ,
o formüle göre mantıklı bir sonuç alamıyorum .

çıkış voltajı, bu iki girişin farkı değilmidir ?
neden tuhaf değerler alıyorum ,
acaba basınç ölçümü yapamazmıyız bununla? farklı bir şekildemi kullanmak lazım .

şöyle yapıyorum ,
vakum tarafını açık bırakıyorum ,yani vakum tarafında atmosfer basıncı olan 100kpa hava var .
basınç tarafına +1 bar hava veriyorum ,yani 200kpa giriş var .

çıkan değer mantıklı değil .

sensörün 0 -500kpa ölçüm yapabiliyor olması lazım .
haliyle bende onu yapmak istiyorum yani 0 bar ile 5 bar arasını ölçmek istiyorum .

Maxim

formülümüz bu ,

çıkış voltajı = besleme voltajı  * (0,0018 * basınç + 0,04)
besleme : 5.30 volt

iki uç açık ,
vakumda 100 kpa
basınç ta 100 kpa
çıkış voltajımız : 0.212 volt ,

hesaba göre her iki girişte aynı basınç olduğundan basıncımızı sıfır kabul ediyoruz ,en azından ben öyle düşünüyorum ve buna göre çıkan voltaj değeri doğru .

basınç tarafına 200 kpa veriyorum çıkış voltajı 0.830 oluyor .
bu anda vakum ucu açık yani 100kpa

Maxim

EDİT ve DÜZELTME :
birimleri karıştırmışım ,
basınç girişine 100 kpa verince çıkış 1,140 volt oluyorki bu olması gerekene yakın bir değer .

ama hala bu tip bir sensörün kullanım konumunu anlayamadım .

Klein

Alıntı yapılan: "maxiboost"EDİT ve DÜZELTME :
birimleri karıştırmışım ,
basınç girişine 100 kpa verince çıkış 1,140 volt oluyorki bu olması gerekene yakın bir değer .

ama hala bu tip bir sensörün kullanım konumunu anlayamadım .

Tam olarak neyi anlayamadığını anlamadım. Bahsettiğin sensör fark basınç sensörü. İki giriş arasındaki basınç farkına göre çıkış sinyali üretir. İki giriş de aynı basınçta ise  çıkış 0V olur. Eğer negatif basınç ( vakum girişi)  0 bar  basınç girişi 5 bar ise çıkıştan 5V okursun. Aynı şekilde Vakuım girişi +1 bar basınç girişi +6 bar ise fark basınç 5 bar olacağı için  çıkışta 5V görürsün.

Maxim

şöyleki ,
nerede kullanılabileceğini kestiremiyorum ,
yani endüstride veya başka biryerde veya bir makinada fark basıncı ne işimize yarar ,bir örnek verebilirmisiniz .

timpati

benzerini biz kullanıyorduk ama sensör olarak değil, "basınç transmiteri" diye geçen bir cihaz olarak. kullanım alanı ise ısınma/ısıtma sistemlerinde baca atıkgazının baca içindeki basınç değerlerini okumak için. "bunu okusak (bilsek) ne olur?" diye sorarsanız yanıtı şöyle: baca içindeki basınç değeri, "ideal çekiş" denen sınırlar içinde değilse verimsiz bir yanma ve sonucunda da kurumlaşma, durduk yere boşa yanan yakıt (para kaybı), kazanın patlaması ve çoğunlukla geri tepmeler yüzünden can kaybı ortaya çıkabilir.

ölçüm sonucuna göre buna bağlı bir sistem ve sistemin kendi fan motoru, baca içindeki atıkgazların belli bir basınç değerinde (sabit çekiş) kalmasını sağlıyor. bu şekilde olası sorunlar minimize ediliyor veya tamamen ortadan kalkıyor. yalnız bu sektörde kullanılan basınç sensörlerinin ölçüm menzili 200 Pa'ı geçmiyor (yani 2mbar).

sensörün (veya ben transmitterin diyeyim) iki giriş ucundan yalnızca birini kulanıyoruz. diğeri doğal atmosfer basıncı için boş bırakılıyor. kullandığımız ucu bir elastik hortum (serum hortumu gibi) ve bakır borudan oluşan sondayla bacanın düşey borularının başladığı yere sokuluyor.

bizim kullandığımız transmiter 24V'la çalışıyordu ve 0-150Pa basınca karşılık tam 0-10V çıkış veriyordu. tabii bu, sensörden sonra transmitterin içindeki devre sayesinde oluyor. sensörün tek başına ne çıkardığını hiç ölçmedim, bu bilgiler sensöre ait katalogda yazıyor olmalı.
why mr. anderson, why ?

Klein

Örneğin:
Toz tutma filtreleri. Fabrikalarda , özellikle alçı , çimento , deterjan ve benzeri tozlu üretim yapan yarlarda kullanılır. Filtrenin tıkalı olup olmadığını anlamak için kullanılır. Filtrenin her iki tarafındaki basınç farkı yüksek ise filtre kirli demektir.
Ya da kompresor filtersinde kullanılır. Aynı şekilde  filtre kirli ise filtrenin iki tarafında basınç farkı oluşur.
Vayahut iki tankın basıncının dengelenmesinde kullanılabilir
Basınçlı ortam laboratuvar cihazlarında  , iç basınç ve ortam basıncı farkını görüp sistemi kalibre etmek veya kompanze etmek için kullanılır

Şu an aklıma gelmiyor ama yüzlerce farklı uygulama alanı bulunabilir.

Maxim

olay anlaşılmıştır.

teşekkürler .