MicroCode Studio Kullanımı

Başlatan XNHCX, 24 Kasım 2003, 06:55:46

XNHCX

Yapılacak ilk iş Derleme yapılacak klasörü seçmektir.Bu yüzden C : Sürücüsüne  "  

PBP " adında   ( C:/PBP  ) bir klasör açalım. Pic  Basic Pro Complier

olan  PBPxxx.EXE  paketini açığımız  " PBP" klasörüne  açalım.      

MicroCODE Studio'yu kuralım.
MCSTUDIO.EXE  paketine çift

tıkladığımızda karşımıza çıkan ekranlarda sırayla 1 Next , 1 Yes , 2 Next , 1Finish ile Kurulumu bitiririz.

MicroCODE Studio ve  PBP

compiler Bağlantısı

BAŞLAT-PROGRAMLAR- MicroCODE Studio'a gelerek CodeStudio.exe dosyasına

tıkladığımızda aşağıdaki ekran  karşımıza gelir.

MicroCODE Studio  editörünü kullanarak PicBasic Pro ile

derleme yapabilmek için bazı ayarlar yapmak gerekecektir.Bu yüzden Programın  Viewmenüsünden Options...

seçeneğine tıklayınız.
Aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

Find

Automatically
 butonuna tıklayarak harddiskinizdeki sürücüleriniz taranacak ve PicBasicPro'nun bulunduğu klasör  otomatik bir şekilde aranacaktır.
     İsterseniz  

Find Manually... butonuna tıklayarak aşağıdaki gibi "PicBasicPro" ‘u kurduğumuz klasör olan C:/PBP ‘nin  yolunu kendiniz

gösterebilirsiniz.

Bunun   yanısıra Includes alanının içine Add.. butonunu kullanarak

C:/PBP ve  C:/PBP/inc yollarını da

gösteriniz.

"Options"  ekranının son görünümü  aşağıdaki gibi

olacaktır.

OK Butonuna tıklayarak gerekli önemli ayarları tamamlamış oluruz. MicroCODE Studio  artık programımızı  derlemeye hazırdır.

XNHCX

OG

MicroCode Studio  şu şekilde bir problem çıkarıyor.

a.bas dosyası açıp derledim, daha sonra a.bas da bazı değişiklikler yapıp a.bas ı değiştirmeden a2.bas olarak kaydettim. Devamında a3.bas olarak yeni bir değişiklikle kaydettim.

Bunları derlediğimde muhakkak birisinin hex dosyasını siliyor.

Örneğin a.bas derlenince a2.bas a ait önceden derlediğim a2.hex siliniyor. a3.hex duruyor. a2.bas'ı derlersem a3.hex siliniyor.

Dosyaları önceden kopyalayıp korumak elbette mümkün, ancak bunun sebebi ne olabilir?

Version 2.21 Pro
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

HEXF2

Tabi silecek sen adını değiştirsen bile o ilk olarak açtığın dosyaya bakar ve her düzenleme yaptığında HEX dosyasını günceller

OG

Yazdığım tam anlaşılmadı galiba.

3 adet bas dosyası da ayrı ayrı ve ayrı isimlerle kayıtlı, birbirlerinden türemiş olsalar bile.

Bu 3 dosyanın herhangi birisini açtığımda (örneğin a.bas) ve derlediğimde a.hex üretiliyor ama önceden var olan a2.hex siliniyor.

Bu sefer a.bas'ı kapatıp a2.bas açıyorum ve derliyorum, a2.hex ile beraber önceden var olan a3.hex yok oluyor.

a3.bas işleminde ise a.hex uçuyor.

Bunun mantığı olabilirmi..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mihri

slm arkadaşlar bende aynı problemlerle karşılaştım, bunlara ek yazdığım pbp dosyalarının isimleri de derlemesinde problem cikariyo kayıt ettiğim klasörde  de problem çikarıyo yani derlemiyo neden olabilir ? lütfen yardım  :cry:  :cry:
"Eppur si muove!"

voltos

m.c.s hakkında yardım lazım...sistemi kurdum ancak hex olarak kaydedemiyorum.işin doğrusu biraz acemi sayılırım

voltos

son versiyon biraz farklı galiba sizin anlattıklarınızla tam uyuşmuyor.pbp ile iletişim kuramıyo galiba

My75

Erol ERDAL ve pbp derslerinin hazırlanmasına katkıları olan tüm arkadaşlarımıza diyorumki;elinize dilinize yüreğinize sağlık,gerçekten çok değerli bir kaynak oluşturulmuş..Piyasada bukadar anlaşılır bir kaynak yokken gerçekten bu çok iyi bir anlatım olmuş...Teşekkürler...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

voltos

arkadaşlar mcs hakkında biraz yardım lazım.hazırladıgım programı derlediğim zaman hex. olarak kaydedemiyorum.sadece pbp dosyası oluşuyor nedenir acaba.....?

Veli B.

bordta arama yapsanız ve ilgili başlıkları okusanız emin olun bu kadar beklemeyektiniz.
MCS sadece editör arayüzüdür.Compile işlemini pbp yapmaktadır.MCS yi ilk çalıştırdığınızda PBP.exe dosyasını arar.Bunun için HDD niz içinde belirleyeceğiniz bir yere PBP dosyasını kopyalayın.
Çalışacağınız bir klasör oluşturun ve MCS yi çalıştırın.Yeni bir mcs çalışma sayfası açın ve kodunuzu yazın daha sonra SAVE AS ile oluşturduğunuz çalışma klasörü içine kaydedin.Arkasından derleme işlemini(F9) yapın.Hex dosyanız bu klasör içine oluşturulacaktır.

cesurcelik

merhaba,
yazdigin programi derlemeden once kaydetmelisin, ve kaydederken uzuntisi .bas veya .pbp olabilir. yazdigin programi kaydedip derledikten sonra otamatikmen zaten hex dosyasini olusturacaktir, eger yazdigin programda sorun yoksa. ayrica yazdigin programa isim verirken uzun isimler secme(sanirim 8 karakterden sonra compile etmiyor)
mutlu gunler

voltos

arkadaşlar verdiginiz bilgiler icin cok teşekkür ederim.sorunumun kaynagı yazdıgım kodlarda hata oldugu icin hex olarak kaydetmiyormuz .hatasız olunca duzeldi.teşekkürler

MuKaN

bu programın bir hatası olsa gerek.yoksa her kaydetme yada farklı kaydetme işleminden sonra dosya bilgisinin güncellenmesi gerek...
Dünyayı Daha İyi Yapmayan İnsan,İnsan Değildir! (Kingdom of Heaven)

cobra

HOCAM BİRDE BU PROGRAMLA PİCE NASIL AKTARILDIĞININ ANİMASYONU VARMI SAYGILAR ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN ELİNİZE SAGLIK COOOOOK GÜZEL OLMUŞ
önemli olan ögrenmek.ögrenipte unutmak