Pic ile motor kontrol sorunu

Başlatan aydertunca, 27 Kasım 2008, 23:47:35

aydertunca

Slm arkadaşlar..Ben PIC16F877 kullanarak dc motorun ( teyp motoru ) hız ve yön kontrolünü yapmak istiyorum...Pice bağlı 5 adet butonum var.Bunlar sırasıyla İleri , Geri , Hızlandır , Yavaşlat , Durdur butonları.... Hızlandır ve Yavaşlat butonları motor hem ileri hemde geri dönerken motorun hızını ayarlamak için...Hız ayarını timer_2 kulanarak pwm üreteceğim ve motora uygulayacağım..( Yani picin C portundaki pwm çıkışlarını kulllanacağım.. )Yazılımı olarak C kullanıyorum...Devreyi uygulama aşamasına getirdim ancak bazı problemler çıktı..Bu nedenle Benim birkaç sorun olacak...Şimdiden ilgilenen tüm arkadaşlara
tşk edeyorum.
1. Soru : Yukarıda anlatılanları gerçekleştirebilmem için nasıl bir dc motor sürcüsü yapmam gerekiyor...(sürücüdeki Elektronik malzemelerin isimleri neler )
2. Soru : Eğer dc motor sürücüsü olarak özel bi entegre kullanacak olsam hangi entegreyi kullanmalıyım...( Entegre akımı motorun çekeceği yüksek akımlara dayansın istiyorumm.Belki ilerde motoru yüksek akımlı dc motora çevirebilirim )
3. Soru : İnternette değişik sitelerde dc motor sürücü entegrelerine rastladım..Örneğin : LMD18200 , L298N , ULN2003A vs ...Bu entegrelerden hangisi yada hangileri dc motor için hem devir yönü hemde pwm ile hız ayarı yapmamı sağlar...
4. soru : Özel entegre kullanmak yerine mosfet veya trasistörlerle H Köprüsü yapacak olsam..Bu H köprüsünde kullanacağım malzemelerim neler olacak ve H köprüsünden çıkarılan 2 adet ucu pice nasıl bağlayacağım...( -Picin RB0 ve RB1 bacaklarını motorun ileri geri çalışmasını sağlamak için ,  RC1 ve RC2 uçlarınıda Pwm üreterek motorun iki yöndede hızını ayarlamak için kullanacağım...) Bunu sormamdaki amaç:H köprüsünden çıkan iki ucu devir yönü kontrolü üçin kullandığım RB0 ve RB1 bağlayacağımm..Ancak bu uçları aynı zamanda C portundaki pwm uçlarınada bağlayacağım ...Sonuç olarak b ve c portundaki uçların paralel bağlanmış olacak...Bunu sorun yaratacağını düşünüyorum..
5. Soru : 4. Soruda anlattığım H köprüsünü TIP122 transistörleriyle oluşturdum ve pice bağladım..ancak transistler kısa devre oldu ve hemen ısındı..Motor da hiç dönmedi...( Devre bağlantısında sorun yok...)Fakat şöyle bir hata yapmış olabilirmiyim.: h körüsü sadece TIP122 transistörlerinden ve motordan olşuyordu.fakat transistörün beyzine ait dirençler , transistörlerin kollektör emiter arasına bağlanan hızlı diyotlar yoktu...Acaba bundan dolayı hata yapmış olabilirmiyimm:

Arkadaşlar Sorulara lütfen net ve açık cevaplar verelim...Anlatımınızda şema eklerseniz sevinirim...Tekrar tşk ediyorumm.Allah razı olsun...Selametle....

mustafa_cmbz

anahtar kelimeler l297 ve l298 entegreleri bunları sitenin arama motorundan arat ayıca isiste örnek uygulamalar yapmaya çalış...bu entegrelerin data sheetlerini bul indir incele...senin süreceğin motorun özelliklerine uygunmu bir göz at bakalım...bence çok faydalı bilgiler bulacaksın....arama motorunu sakın ama sakın unutma....kolay gelsin...

Erhan YILMAZ

Dostum elimde daha fantastik bir uygulama var belki işini görür.Devrede PIC16F88 kullanılmıştır. devre motorun hızını potansiyometre ile ayarlamaktadır. potans orta konumda iken motor durur. sağ veya sola doğru potun direncini arttırdıkça motorun yönü değişir. ve hızı artar. Devreyi bizzat tasarladım ve test ettim kodları proton basic ile yazdım PIC16F88'in ADC ve PWM modulu kullanılarak yapılmıştır devre kaynak kodları ve isis simülasyonu ekledim motoru sürmek için L298 kullanılmıştır.PIC 4 mhz kristal ile çalışmaktadır.

Dosyaya ulaşmak için buraya tıklayın

xenix

Base dirençlerini kullanmadan H köprü zor, ancak PNPleri aşağı, NPN leri yukarı alarak baseleri birleştirerek yapılırsa base direnci kullanmaya gerek kalmaz, orda da transistörler doyuma girmez aktif bölgede kalır, kayıp çok olur.

L297 anahtar kelime değil :) ama L298 kullanabilirsin.

mustafa_cmbz

l297 anahtar kelime olmaya bilir tam olarak bir bilgim yok olmadığı için eksik söylememek için ikisinide yazdım...sanırsam ikili kombinasyon halinde kullanılabiliyor...

tayyar

L297-298 ikilisi bipolar step motor sürücüsü oluşturur

sadece 298i kullanarak dc motor sürülebilir

motorun yük altındaki akımı 500mA yı geçmeyecekse L293 te kullanılabilir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

shark27

benim meslek yüksekokulunda okuyan eski bir öğrencime henüz yaptığım devre.Bir adet switch (sag-sol ayarı) iki adet buton biri hızlan biri yavaşla :) msnden eklersen görüşürüz devre hazır elimde çalışıyor isis ares ve hex picbasicte yazılmış programı mevcut... mruatl27@hotmail.com