telefon ile kontrol devresi

Başlatan krian, 05 Aralık 2008, 17:24:37

krian

Merhaba arkadaşlar
 Telefonla uzaktan kontrol devresi tasarladım.Fakat bu sisteme sesli yanıt özelliği eklemek istiyoru.ISD2560 kullanıyorum  15 farklı mesajı adresleyerek içine kaydettim ve istediğim zaman da istediğim mesajı çaldırabiliyorum.Sorun şu ki pre-anfi ile yükselltiğim çıkışı telefon hattına nasıl bağlayacağım?? Direk mi bağlamam gerekiyor yoksa araya uygunlaştırıcı yada ayırıcı bi devre koymak gerekiyor mu? Telefon hattındaki gerilim ses çıkışını etkiler mi ??

OG

En doğrusu araya bir trafo kullanmaktır. Bu iş için hazır traafolar satıldığı gibi eski modem kartların üzerinden de sökebilirsiniz. Minik birşey.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Gurkan-Demirbas

1- Ampli nin çıkışına sakın seri kondansatör koyma, enjekte edilen audio sinyal, DC'ye bindirilmiş olmalı !...
2- Sonradan farkettim, 100 ohm 1W direnç kullanmışım, bunun görevi, hattı açmak ancak denemelerimde 220 ile denedim ve iyi sonuç aldım. 220 ohm 1W kullan enaz bence.
3 - Amplinin girişine de 100nF ve 10ohm'dan oluşan filtre koymuştum.
4 - Hat trafosu 600 ohm 1:1 olacak. Arızalı modemler üzerinde bulabilirsin. Bit pazarında tanesini 1 yada 2 YTL'ye bolca bulabilirsin bu modem kartlarından.
5 - Buton yerine röle konacak (üzgünüm resmi düzeltmeye zamanım olmadı)
6 - 600 ohm diyoruz ama ohm metre ile ölçtüğünde 600 ohm okuyamazsın.
     Zr = R + JwL  (R ölçülen ohmik direnç)
Benim aldığım trafoları ölçtüğümde 83 ohm gösterdi hem primeri hem de sekonderi; ama bunlar 600 ohm 1:1 trafolardır.

GürkaN

Gurkan-Demirbas

Merhaba;
Yeni bir konu açmayim dedim,
Bu tür bir uygulamada, ISD yerine alternatif olarak ne kullanabiliriz?
Öneride bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

GürkaN

emrahmrcn

Alıntı yapılan: "Gurkan-Demirbas"Merhaba;
Yeni bir konu açmayim dedim,
Bu tür bir uygulamada, ISD yerine alternatif olarak ne kullanabiliriz?
Öneride bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

GürkaN

Selam gerçekten bende isd yerine ona benzer ucuz bir çözüm arıyorum fakat en yakın eeprom a kaydetmek gözüküyor.

Bu arada yukarıda vermiş olduğun devrede trafonu direkt hatta bağlamışın , bu tip trafolarda bunun önerilmediği yazıyor . Bu tip bağlamada bir sorunla karşılaştınmı? İyi çalışmalar diliyorum.

1. Third harmonic typically exceeds other
harmonics by 20dB.
2. Components are 100% tested at 3.25kV DC.
3. Caution: do not pass DC through windings.
Telephone line current, etc. must be diverted
using choke or semiconductor line hold
circuit.

4. At signal levels greater than 100mV, Lp will
increase and Rp will decrease slightly but the
effect is usually favourable to the return loss
characteristic.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Gurkan-Demirbas

Sayın Hocam;
Primer direk hatta bağlı değil ki, 220 ohm 1W direnç var.
Eğer kastettiğin şey kondansatör ise,
http://www.melabs.com/downloads/LABXTSCH.PDF
devresini referans aldım kendime, burada kondansatör kullanmamış mesela.

Kondansatörsüz denemelerimde hiç bir sorun ile karşılaşmadım; ancak kondansatör sesin kalitesini yükseltir mi (Gürültüyü azaltırmı) ? Bence evet faydası olur, mutlaka deneyeceğim.

tşk
GürkaN

serkanspy

ISD2560 kullanıyorum  15 farklı mesajı adresleyerek içine kaydettim ve istediğim zaman da istediğim mesajı çaldırabiliyorum.    Bununla ilgili devre şeması verebilirmisiniz ?

serkanspy

ISD2560 kullanıyorum  15 farklı mesajı adresleyerek kaydetme ve çalma şeması

acemi2010

Merhaba
ISD2590'ın datasheet'inde bolca devre şeması mevcut; onlardan faydalanabilirsiniz.

ISD2590 üretimden kalkalı çok oldu bu yüzden piyasada bulmak güç; ileride ise imkansız olacak; başka bir ISD seçmenizi tavsiye ederim

Timuçin

parlakf

Alıntı yapılan: acemi2010 - 29 Ağustos 2010, 13:35:59
Merhaba
ISD2590'ın datasheet'inde bolca devre şeması mevcut; onlardan faydalanabilirsiniz.

ISD2590 üretimden kalkalı çok oldu bu yüzden piyasada bulmak güç; ileride ise imkansız olacak; başka bir ISD seçmenizi tavsiye ederim

Timuçin

Timuçin'e ek olarak ben de yazayım. ISD2560 üretimde olmadığı için artık piyasada bulmanız imkansız gibi. Bulsanız da numune olarak ve çok pahalı bulabilirsiniz. Bunun yerine APlus'ın ses kayıt entegreleri var. Örneğin APR9360 60 sn.'ye kadar kayıt yapabilen bir entegre. Tabii kayıt süresini arttırdıkça(max.60sn) örnekleme frekansı düşüyor.