Suse 10.0 kurulum hatası(Mevcut disk gecerli değil)

Başlatan riggs, 06 Aralık 2008, 21:28:04

riggs

Merhaba,
Elimde suse 10.0 Cd leri var. Windows un kurulu oldugu sistemime linux da kurmak istiyorum. Bunu icin disk bolumlendirmesi yaptım. Kurulumda once windowsta "disk yonetiminden" bir bolumun icerigini temizledim. Suse kurulumu esnasında disk seciminde 19.5 gb atanmamıs bolumu işaretleyip devam dedigimde mevcut disk gecerli değil uyarısı alıyorum(select highest number of disk enter. ingilizcesi tam aklımda kalmadı). Ayrıca 7.5 mb atanmamıs bir bolum daha vardı bu bolumu sectigimde de farklı bir uyarı veriyordu(yeterli değil gibi). Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim....

http://www.hizliresim.com/2008/12/6/9410.bmp

arslan74

Merhaba,

Yeni başlayanlar için tavsiyem Linux'u Vmare programı altına kurmanız yönünde olacaktır. Bu sayede bu tür sorunlar karşılaşmassınız.

Selamlar

riggs

evet haklısınız ama sistemim cok iyi değil cok yavas calısıyor...Bolumlendirme islemini sıfırdan yapmadım. Bolumlenmis bir alanı ikiye bolerek yaptım. Bundan kaynaklanmıs olabilir mi???

arslan74

tayyar

Vbox isimli bir program vardı vmware türevi ufak boyutlu sistemi fazla sömürmeyen birşeydi. eskiden Linux altında win xp çalıştırabilmek için onu kullanıyordum. Tavsiye ederim.

Problemine gelince elindeki cd bozuk olabilir.artı 10.0 eski versiyon 11 küsürler piyasada diye biliyorum.
Elinizde imkan varsa Ubuntuyu deneyin derim suse ye göre biraz daha basit
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

rree

Sabit disk bölüm işlemlerini Parogon Partion Maneger 8.5 ile bölümü primary yap.

riggs

19.5 gb sectigimde hata soyle:

Mevcut secim gecerli değil
Start your selection with highest numbered list entry

riggs

Parogon partition manager ı denedim fakat olmadı, aynı hatayı veriyor...

Hangi bolumu secersem seciyim aynı hatayı veriyor...

riggs

vmware ile kurdum son olarak fakat tam ekran yapamadım bu sorunu nasıl giderebilirim, siyah kenarlar kaldı.......

rree

Sabit diske birden fazla işletim sistemi kurmak için Sabit disk bölümlerinin  en çok 4 olabilir.