tpic ile normal 595

Başlatan berkay_yalan, 12 Aralık 2008, 01:32:10

berkay_yalan

arkadaşlar aklıma takılan birkaç soru var

tpic5b595 ile tpic6b595 arasında ne fark var?

ve normal 595 de data girişine 1 yada 0 uygulayabiliyoruz ve buna göre çıkış değişiyor. peki tpicde nasıl oluyor?

ete

TPIC5B595 diye bir malzeme bulamadım ben nereden buldunuz onu.

Her neyse Tpic6B595 ile 74HC595 arasındaki farklar şunlar,

Her ikiside aynı sinyal ile sürülür ancak 74HC595 çıkışı pozitif logic TPIC çıkışı ise negatif logic dir.
Tpic6B595 çıkışları 500 ma sürebilecek güçtedir , 74HC595 çıkışları 20-25ma sürebilir ancak.

74HC595 çıkışına ortak katod display bağlanır. Tpic6B595 çıkışına ortak ANot display bağlanır.

Farklar yalnızca bunlar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

volkii

hocam  595 tri-state, lojik 1 de olur 0 da benim bildiğim. pin çıkış devresinden çift yönde mos görüyorum ben. yanlışmıyım?

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "ete"74HC595 çıkışına ortak katod display bağlanır. Tpic6B595 çıkışına ortak ANot display bağlanır.
Ete

Hocam 595'e hem anod hemde katot displey bağlanıyor data girişine göre bu tpic'de oluyormu demek istediğim bu

ete

Yukarıdaki açıklamayı yaparken anlayasınız diye normal durumları kast eederek karşılaştırma yapmak istemiştim.
74HC595 in çıkışı pushpull dediğimiz sisteme benzer. Hem low hemde high çıkartabilir.
Verilen bilgiyi terlerseniz çıkış ters çevrileceği için sanki çıkışlara birer not bağlamışsınız gibi hem ortak anot hemde ortak katod display bağlanabilir.
Sorularınızdan bu kadarını bildiğinizi düşünmemiştim açıkçası.
Her neyse, TPIC6B595 çıkışı ise Open Collector çıkışa benzer. Hiç bir şekilde HIGH çıkaramaz. Ancak çıkışları pullup yaparsanız size High verebilir.
TPIC entegresini, 74HC595 peşine  ULN2801 bağlanmış gibi düşünebilirsiniz.
Bu arada bir yanlış bilgiyi daha düzelteyim.Sürekli olarak TPIC çıkışlarından 150 ma 'i besleyebiliyormuş ben 500 ma sanıyordum.

Ete

berkay_yalan

Ete hocam dediklerinizi anladım sanırım... Anlamadığım bir nokta var sizin yapmış olduğunuz bir saatde bir satır dikkatimi çekti acaba bu satırı nasıl yapıyoruz.. açıklayabilirmisiniz..
LOOKUP X,[63,6,91,79,102,109,125,7,127,111,99,57],SAYI

Mesela hocam displey üzerinde harf oluşturmak istiyorum bu sayıları nasıl çıkartacağım

ete

595 bir shift registerdir. Sen ona seri yoldan bir sayı yollarsın ve oda sayıya karşılık gelen bitleri kendi çıkışından paralel olarak dışarı çıkartır.
Örneğin göndereceğimiz sayı
tablosundan olsun ve 63 sayısını yolladığımızı düşünelim.
63 sayısı binary olarak şöyle yazılır. %00111111
dikkat edersen tam 6 adet 1 var.
7 Segment displayler de 7 adet segmente verilen logic değerlere göre çalışır. Segmentlerin sıralaması a (en üst yatay segment) , b (sağda üst dikey segment) c (sağda alt dikey segment), d (alttaki yatay segment) , e(soldaki alt dikey segment) f (soldaki üst dikey segment) ve g (ortadaki yatay segment).
595 çıkışı segmentlere bağlı olunca her bir çıkış bir segmenti yakacak demektir. Yukarıda görülen 6 adet 1 (High) değeri a - b - c- d-e -f segmentlerini yakar ve bu da sıfır sayısını oluşturur.
yanındaki 6 rakamı (%00000110) ise yalnızca b ve C  segmentlerini yakarak 1 rakamını oluşturur.
Kısaca
Bit0=Segment-a
Bit1=Segment-b
Bit2=Segment-c
..
Bit7=Segment-g
yi yakacak şekilde dizilmiş ve bağlanmıştır.
Bu segmentlerin lookup tablosundan alınan değerlere göre yakılma şeklidir.
Diyelimki elimizde 9 rakamı var bu rakama karşılık hangi segmentlerin yakılacağını ise Lookup tablosu ile ayarlıyoruz.

X=9 ise tabloda sıfırdan (63) başlayarak sağa doğru sayarsan 9. sıradaki sayı 9 rakamını oluşturacak sayı olmaktadır. Bu sayı tablodan alınıp otomatikman SAYI isimli değişkene yerleştirilmektedir. Komutun görevide budur.
Kısaca X in değeri kaç ise o sıradaki rakam alınıp SAYI değişkenine verilmektedir. Bu sayıda bize 7 segmentde istediğimiz rakamı oluşturmaktadır.

Ete