GLCD ve RB1/INT1 parazit sorunu?

Başlatan 0ankara6, 16 Aralık 2008, 11:02:35

0ankara6

Merhaba arkadaslar,
Ben yaklasik iki aydir 18f452 programliyorum C dili ile. Programim bitti diyemiyorum yazilim bitti birkac düzeltme yapmam lazim. Bu en son is.
Fakat donanim olarak iki sorunum var

1- INT1/RB1 girisi kenar tetiklemeli aktif oldugu zaman istenmeyen tetiklemeler gelmekte diger alt programlara istenmedigi zaman atlamakta(TMR vs gibi).
Yani sistem su an güvenli calismiyor. Programimda hata olmamasi lazim...
Size komik gelecek ama birisi odaya geldigi zaman sandalyeden kalkdigim zaman gibi......
2- GLCD ye yine yukarida anlattigim gibi istenmeyen CLEAR sinyali geliyor ve ekrani siliyor....

Besleme su an USB den ICD2 kullaniyorum, normal güc ´kaynagi oldugu zamandada ayni sorunlar var, ayni donanimdan iki tane var digerini kasa icine koydum ayni sorunla ordada karsilasiyorum

Tecrübeli arkadaslar sizden ricam bana tecrübelerinizi anlatmaniz..Bu sorunu cözmem lazim, bu gürültü ise ne kaynakli nasil bulabilirim....
Cok tesekkürler

Erol YILMAZ

Şemanı ekleyebilirmisin ?

Bu arada devren de boşta kalan bir pin var,
ve bu pin INTerrupt alıyor gibi görünüyor :)

0ankara6

Merhaba Allegro, Sema cizmedim sana hemen linki veriyorum, kullandigim kart PIC-Ready Board. GLCD ise yine ayni firmanin SPI-GLCD Modülü ve bir cok isimi kolaylastiriyor ama ben yine de bir sema cizip buraya koyacagim  

PIC-Ready

Serial GLCD Adapter

Yalniz diger yerlerde söylendigi gibi bos pinler var ve acikta duruyor, ayni zaman da programimda bu pinlerle özel olarak ilgilenmedim. :lol:

Pinlere sürekli peak ler geliyor oszi de hep görmekteyim, sandalyeye oturup kalktigim anlarda trigger oluyor INT1, bazen peak ler 5V un üzerine cikiyor

ferhatytu

selam 0ankara6,
acaba sorunu çözebildin mi? nasıl çözdün?
aynı sorun bende de var. müzik çalar yapıyorum. şarkıyı ileri geri almak için ve durdur çal yapmak için int1,int2 kesmelerini kulanıyorum.
ama senin de dediğin gibi kendiliğinden kesme geliyor.açıkta kalan pinden değil direk bu iki kesmeden geliyor. yani mesela durduk yerde daha doğrusu titreşim filan olduğunda şarkıyı ileri geri alıyor ya da durduruyor. bu nasıl önlenebilir? (devre şuanda board üzerinde)

muhittin_kaplan

interrupt giriş uçlarına 47n luk kond. le toprağa çekin gelen parazitleri topraklarsa belki problem ortadan kalkar..

0ankara6

bu parazitleri engelleyemiyorsunuz, sisteminizi koydugunuz yer cok iyi izole olmali
simdilik bulabildigim cözüm:
1. low pass filter interrupt girislerine
2. Ve yazilimdada software filter kullanarak gelen sinyalin gercekten interrupt mi yoksa peak olup olmadigini test etmek: zaman sizin icin önemliyse tabiki kayip oluyor ama peak ler us süresinde gelmektedir.

z

Parazit denen sinyalin de bir gucu var. Bu gucu dusuk emedansli yuk ile olduremiyorsan o zaman paraziti kaynaginda oldur.

Yapman gereken, kullandigin INT bacagini 4K7 yada 10K gibi direncle sonlandirmak yerine 330R gibi dusuk direncle sonlandirmak. (Duruma gore pull-up yada pull down)

Bu tur hatlarda filitre amacli kapasite kullanmak int sinyalinin anlasilirligini tehlikeye sokar.

330R gurultuden etkilenmeni engelledigi gibi INT sinyalinin anlasilmasini da engellerse INT ureten nesnenin INT bacagini driver ile surersin ve sorunu cozersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

0ankara6

z cevap icin tesekkürler, yarin tavsiyeni deneyecegim, bakalim eger böyle basarabilirsem cok iyi olacak, interruptlari saglam calistirabilirsek software filtre olmadan harika. Eger olursa Software filtreyi yine de tavsiye edermisin?

z

Int rutinine girdiginde INT pinini okunabilir input pini sekline donusturup bir kac us sonra degerine bakmak da cozum olabilir.

Gurultunun cok dar bir puls oldugunu varsayarsak pini okudugunda muhtemelen pullup (yada puldown) degerini okumus olacaksin.

Dusuk empedansli sonlandirma bence cozum olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

0ankara6

maalesef software filter haricinde cözüm bulamadim. Yani dedigin gibi pini belli us sonra tekrar okumak ile sorunu sözdüm ama simdi bu peak ler yüzünden SPI-GLCD kendine reset veya ne biliyim clear atiyor. PIC de herhangi bir sey yok ama GLCD ekrani clear oluyor. Program arkada calisiyor. Asagida peak leri görebilirsiniz bunlar power line hattinda da    
görülüyor.

0ankara6

Sistemi kutunun icine koydum, eger sistemi keypad üzerinden (yani keypad kutunun üzerinde) tetiklemek istersem disaridan herhangi bir parazit gelmiyor ve GLCD sorunsuz calisiyor ve kendini resetlemiyor. Bu arada kutuya birde disaridan tetikleme icin tek giris var burayida 120E sonlandirici ile sonlandiriyorum bu durumda sorun hic yok.
Ama ben bu giristen sistemi tetiklemek istedigimde sonlandiriciyi cikariyorum ve buttonu 1m koaksiyel kablo ile girise takiyorum. Maalesef GLCD veya Sistem disaridan sürekli parazit aliyor ve GLCD kendine CLEAR atiyor, en cokta yakinindaki hareketlerde. Yani anlayacaginiz kablo anten gibi
calsiyor       :cry: