Mosfet ile H köprü sorunu..

Başlatan mcguiverali, 17 Aralık 2008, 18:35:19

mcguiverali

Herkese merhabalar..

DC motoru(Mabuchi 540 tipi) yön ve hız kontrolü için H köprü devresi yaptım fakat devreye beslemeyi verir vermez 2A akım çekiyor ve 25-30 dereceye kadarda ısınıyor(motoru ve inputları bağlamadığım halde)..kısa devre kontrolünü yaptım devre son derece basit aslında ama nerde hata yaptığımı bulamadım acaba bu ısınma ve boştayken 2A akım çekmesi normalmi?

Herbir mosfete paralel birer mosfet daha bağladım akımı bölüşsünler fazla ısınmasınlar diye ama acaba sorun ordamı?

NOT:Devredeki Q1 ve Q2 transistörleri yerine IRF540, Q3 ve Q4 transistörleri yerinede IRF9540 kullandım..Tüm dirençler 4.7K.. Diyodları kullanmadım..
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

tyildizak

irf 9540 P kanal, irf 540 ise N kanal, yani çizimdeki bağlantıyla h-bridge çalıştırılamaz ... Önce bağlantıyı değiştirmelisin. q3-q2'yi  birlikte a girişine, q4-q1'i de b girişine bağlamalısın.

mcguiverali

evet cok büyük bi hata yapmışım..p tipi kullanmamam gerekiyodu..sizin dediğiniz gibi yaptım gerçi
"Önce bağlantıyı değiştirmelisin. q3-q2'yi birlikte a girişine, q4-q1'i de b girişine bağlamalısın."
ama yine değişmedi ısınma sürüyor..
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

ugurtarlaci

N tipi mosfet için 4k7 gate direnci çok fazla. Gate sürme gerilimin nedir.?
Gate gerilimin 10V civarında olmalı . Aksi durumda Mosfetler ısınır. Eğer sürme konusunda sorun yaşamaya devam ediyorsan H-Bridge driver kullanabilirsin.(HIP4082 veya IR2113)

Kolay gelsin...
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

amuhurcu

.... yanlışlık şu:
üst mosfetlere drain-source gerilimi mindeğeri 12V oolması gerekiyor...
yani ya
1-bağımsız gerilim kaynağı kullanmanız gerekiyor ust fetler için
2-sistemi 24V ile besleyerek (motor 12V çalışıyor ise) ve üst fetlere 24V darbe göndermek(ki bu kötü bi sürme tekniği)
3-gerilim çiftleyici kullanarak üst fetlere uygulana voltaj darbe değerini 24V a çıksın ki bu yöntem de düşük frekanslarda problem yaratır...
4- veya üst fetler alt takilerin tersi olsun yani NPN değil PNP (transistör misali)

:) bunlardan birini yaparsan %100 çalışır...

xenix

Linkini verdiğim devre çalışıyor, tek eksiği deadband özelliği yok dolayısıyla anahtarlama kayıpları fazla, khz üstüne çıkmazsan işini görecektir.

www.mustafadeniz.com/?p=9