Elektrik faturasını yüzde 90 düşüren icat

Başlatan OG, 17 Aralık 2008, 20:55:33

erkan614

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"bence sallamasyon bunlar bısey beceremezler
çok öz güvensiz bir sözcuk ben yapamıyorsam başkasıda yapamaz diye birşey geçerli değil
almanın japonun altı parmağı yok çok daha bizmkiler iyisini yaptılar belkide neyse

sosyoloji bilimine göre buyuk ihtimal ufo lar kadar verim sağlıyor ama daha fazlası için fen bilimine göre testlerin tarafsız yerlerde yapılması lazım

berkay_yalan

bır zaman bır kısı muzstar ajdara tokat atarak gundeme gelmek ıstemıstı, bu da onun gıbı bırsey bence markayı gundeme getırecekler aklı sıra, OG beyın verdıgı lınklerı ıncelersenız acık bısey yok bu konu basıt bırsey degıl bence

OG

Bu adamlar yapmış/yapmamış meselesi bir başka konu da, atmasyon vb sözler mantıklı adama yakışmaz. Çünkü hepimiz ancak ufkumuz kadar görebiliriz. Biz yapamıyorsak yapılamaz anlamına gelmez.

Benim şahsi beklentilerim var, bunlar neye dayanıyor derseniz hiçbir somut bilgiye değil. İnsanoğlu yakın bir zamanda enerjiyi verimli kullanmak konusunda ilerlemeli, alternatif enerji kaynakları tespit etmeli.

Mesela motorlu taşıtlarda petrol'u ikame edecek alternatifi yeni bir çağ açacaktır.

Bunların olacağına inanıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

vakta sistem olarak benimde birzamanlar düşündüğüm bir teknikle ısıtma işlemini yapıyorbuna artı bazı iletim verimliliği eklediyse onu bilemem
ama şu anda resmini gördüğüm ısıtıcı hali hazırdaki ısıtıcılarda daha verimli olacağı konusunda %98 inancım var ama verim %80 mi yoksa %1 mi onu bilemem

Klein

Vekta hakkında basında çıkan yazıları biraz takip ettim. Anladığım kadarıyla ısı üretme konusunda yeni bir teknik yok. Fark sadece ısı iletimi yapan materyallerin çok hızlı ısı transferi yapması. Eğer ısıtıcının tamamı oda içerisinde kullanılıyorsa, ısının ne kadar hızlı transfer edildiğinin pek bir önemi kalmıyor.
Bu tip bir sistemde kayıp iki şekilde olabilir. Elektrikli bir sistemde kablo dirençlerinden dolayı bir kayıp olur. Kablodaki direnç sebebiyle gücün bir kısmı ısıya dönüşür. Ama burada sözkonusu olan cihaz zaten bir ısıtıcı olduğuna göre burada kayıptan bahsetmek mümkün olmaz.
Diğer bir kayıp , rezistans tellerinin bobin etkisi yapmasından kaynaklanan güç faktörü kayıpları. Ama bu da %80 gibi bir rakam olamaz. ancak %10-15 olabilir.
Rezistans ile ısıtma yapan bir sistemdeki diğer bir kayıp da ışıma  kayıplarıdır. Ama  çin malı fanlı ısıtıcılarda bile bir ışıma olmuyor. Bu da  bahsedilen %80 lik kazancın ışımayı keserek olmayacağı anlamına geliyor.
Benim aklıma başka kayıp gelmiyor. Bu adamlar yeni bir ısıtma sisteminden bahsetmiyor. Sadece ısı transferinden bahsediyor. Bana da bu çok mantıklı gelmiyor. Enazından bir oda içerisinde bunun pek önemi olmadığını düşünüyorum. Bence ortada gerçeğe aykırı şeyler var.

emrahmrcn

Termodinamik dersini alanlar veya merakı olanlar billir. Şu ana kadarki bilgiler ışığında Dünya üzerindeki en verimli ısıtma şekli ISI POMPALARI dır. Isı pompaları kısaca klimalardır. Ufak bir enerji girişi ile büyük ısı transferleri yapılabilmektedir. Klimalarda verilen COP değerleri bir birim karşılığında yapılan ısı transfer oranını bildirir. Örneğin 1Kw elektrik enerjisi ile dışarıdan 3.5Kw ısı transferi yapılabileceği anlamına gelir.(COP 3.5).Daya ayrıntılı bilgiler için "Heat Pump" yazarak nette arayabilirsiniz.İyi Çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

erkan614

kendi imkanlarımla vekta mantığında bi ısıtıcı yaptım 200ytl + 1 gün harcadım sıcak ortamda iyi ısıtıyo ama bide buzhane tarzı bi oda var yarın orda deniycem bakalım ortamı nekadar ısıtcak

pilot007

Böyle bir devrenin %25 tasarruf sağlaması mümkünmü?

Malzeme Listesi:

Yazılım hariç bütün şemaları mevcut..Burda      http://www.ekoturka.com.tr/teknikds11.html
Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ben yumurtamı sana verdim, sen yumurtanı bana verdin.  Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var.  Ama,  Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var.  Ben bilgimi sana verdim.Sen bilgini bana verdin. Bende iki bilgi var, sende iki bilgi var.

xenix

Vecta batmış:
http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/150766-Vecta-ortadan-kayboldu.aspx

Klimalar hariç bütün ısıtıcıların verimi %100 dür. Zaten harcadığı enerjinin hepsini ısıya dönüştürüyor, daha ne yapsın. Vecta %80 tasarruf yapacağını iddia ediyordu, battı. Bu amca da batacak yakında, moleküler transportasyon muş, gülüyorum :)

wsxwsx

Alıntı yapılan: "pilot007" Böyle bir devrenin %25 tasarruf sağlaması mümkünmü?
Şebekeye kondansatör bağlanan uyduruk cihazlar ile triaklı olan bu devreleri karıştırmamak gerek.

Buzdolabı gibi motorlu cihazlar, ilk haraket esnasında 220V gerilim istiyor. Daha sonra bu gerilimi vermeye gerek yokmuş. işte bu devreler onu sağlıyor. Triaklı olan devreler motor dönmeye başlayınca gerilimi kısıyor. ve toplamda tasarruf sağlanmış oluyor.

Yüzde kaç tasarruf sağladığı, motorun ne kadar sık çalıştığına bağlı olarak değişecektir.