led ve yükseltici kullanılması

Başlatan ronaldo888, 18 Aralık 2008, 22:14:55

ronaldo888

Merhaba arkadaşlar.  Devre tasarımı konusunda biraz acemiyim soracağım bir konu var. Aşağıda resmi verilmiş devrede 16f84a kullanıldı. Bildiğiniz gibi çıkışlarda +5v elde edebiliyoruz. Ben de 6 tane led i seri bağladığımda yanmıyor doğal olarak. led lerin eşik gerilimlerini değiştirmeden opamp kullandım fakat simule ettiğimde lambalar yanıyor 1 saniye sonra hata mesajı veriyor:

"
Loaded SPICE model 'LM258/NS' from library 'NATOA'
Translated:   EOS 7 1 POLY(1) 16 49 2E-3 1
to      BEOS 7 1 V=0.002+1*V(16,49)
Translated:   G1 98 9 POLY(1) 5 6 0 9.8772E-4 0 .3459
to      BG1 98 9 I=0+0.00098772*V(5,6)+0*V(5,6)*V(5,6)+0.3459*V(5,6)*V(5,6)*V(5,6)
Translated:   F6 50 99 POLY(1) V6 300U 1
to      BF6 50 99 I=0.0003+1*I(V6)
Building circuit...
Instantiating SPICE models...

[SPICE] Error 106 - TRAN:  Timestep too small; time = 2.4e-005, timestep = 1.25e-019: trouble with u2:a_u1:qx-instance q:u2:a_u1:1
.
Real Time Simulation FAILED. "

bağlantıda bir problem mi var.opamp yerine hangi elemanı nasıl bağlayabilirim.yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

tayyar

Transistör kullanarak yapsan daha kolay olmaz mı ?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ronaldo888

@tayyar

cevap verdiğin için teşekkürler. biraz uğraştıktan sonra tranzistoru bağladım. ledler ışık veriyor. ama tranzistore besleme gerilimi veriyoruz ya. zaten kuvvetlendiriciyi fazladan gerilim harcamamak  için kullanmıyor muyduk hocam.

eğer opampla yapsaydık nasıl yapardık? devredeki zaman adımı diyor(timestep) hatası nasıl önlenir?

ete

>Mavi ledlerin her biri 3,4V gerilim ister. Tamamının yanması için 6 x 3,4V=20,4 V gerekli . Ledlere bir akım sınırlayıcı direnci seri olarak bağlayıp 24V vermek en doğrusu olacaktır. R=(24-20,4)/0,020=180 ohm hesabı ile 180 ohmluk bir direnci bağlarsan işin tamam demektir. Ledlerin beslemesi 24V olacaktır.
Gelelim bu sistemin pic ile sürülmesine. Pic çıkışına 470 ohm -1K arası bir direnç bağla ve direncin diğer ucuna IRF640 mosfet transistör bağla. Source ucunu GND ye bağla ,Ledlerin anotlarına 180 Ohm üzerinden +24V tu ver. Katod tarafını ise Mosfet in Drain ucuna bağla olsun bitsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ronaldo888

yok yaw tranzistoru de yanlış bağlamışım.

tayyar

Ledler beslemeyle kollektör arasında olmalı birde akım sınırlama direnci tabi.

ronaldo888

@efe

hocam sağol dediğin gibi yapınca devre çalıştı. ama ben şöyle düşünüyordum mesela +5v çıkış alabiliyoruz ya,o gerilimi kuvvetlendirerek başka dışarıdan 24v gibi gerilim harcamadan bu ledleri yakabiliriz .yoksa bu pic sadece denetim görevi görüyor da dışarıdan biz yine ledlerin ihtiyacı olan gerilimi vermek zorundayız?

tayyar

Aynen öyle pic sadece denetim işi yapar

asadam

[SPICE] Error 106 - TRAN: Timestep too small; time = 2.4e-005, timestep = 1.25e-019: trouble with u2:a_u1:qx-instance q:u2:a_u1:1

Hatası devrenin gerçek zamanda simule edilemediği zamanlarda görülür. Eğer Proteus'un altındaki zaman sayacına bakarsanız çok yavaş ilerlerdiğini görürsünüz.

Sebep LM serisi opampın kütüphanesindeki bozukl olabilir. Ya da programınızda ledleri  çok hızlı açıp kapama işlemi yapıyo olabilirsiniz. Bir de pic in frekansını kaça ayarladığınızı kontrol edin.

LM serisi yerine LT1014 veya ideal opamp kullanarak deneyin.

erhanzeynel

Tek opamp ile 5 Voltu 24 Volta hatta 100 Volta bile çıkarabilirsiniz.

Yeter ki opampı, çıkışında görmek istediğiniz voltaj ile besleyin.

5Volt ile beslediğiniz bir opamptan 25Volt çıkış alamazsınız.

ipek

open kollektor yapsa idin bu durumda transistorü böyle bağlar isen pic ile aynı beslemeye bağlaman gerekir böyle iken ledleri seri çalıştıracak voltajı elde edemezsin paralel bağlarsan bir sürü akım çeker yada transistörün önüne bir transistor daha ekle beyz'inede direnç ekle 5 volt transistörü kabusa sokabilir...