Hall sensörü yapımı

Başlatan hakan18, 25 Aralık 2008, 15:41:51

hakan18

Arkadaşlar evde bir hall sensöürünü nasıl yapabilirim?

gallavi

Hall efect sensör den bahsediyorsanız ben ünide manyetik alan teorisi dersi için bitane yapmıştım baya hantal ve büyük bişeydi taşımakta zorlanıyodum. :)

ben şöyle bi yöntem uyguladım
-Bit pazarından irice bi trafo aldım jet taşı denen alet ile kenarını 3-4 cm lik bi yarı açtım
-Plastik tesisat borusunu modifiye ederek sıvıyı sızdırmıcak şekilde karşılıkli iletken levha yerleştirdim
-çok küçük gerilimleri algılayabilecek bi opamp devresi yaptım

Benim sensör borudan akan iletken sıvının içindeki iyonların hareketi hall etkisi ile algılamak üzere tasarlandı ama boru yerine içinden akım geçen bi iletkenin 2 kenarı arasındaki gerilim de ölçülebilir.
-Temel prensip şu Hareketli yükler , Manyetik alan , ve Hall gerilimi 3 vektör birbirine 90 derece açılı olacak ve manyetik alan nekadar kuvvetli olursa gerilim o kadar yüksek çıkacaktır. Yüksek manyetik alan elde etmek için hantal bi trafoyu modifiye edip Yüksek güçlü DC akım kaynağından beslemiştim ama şimdi neodyum muknatıslarla bu iş yapılabilir sanırım aşşağıda benim sistemin bi prensip şemasını çizdim umarım yardımcı olur kolay gelsin

DemirHan=gallavi;