Pic Basic Pro ve Kapasite Sorunu

Başlatan bymrz, 26 Aralık 2008, 17:40:21

kadirbas

Allegro Hocam, ben de dayanamadım gerçekten :)

C'ye terfi edin derim :D

ilker_32

PIC Basic ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsunuz. Neden sorunlarınızı temsilcilerine danışmıyorsunuz. Muhakkak ilgileneceklerdir.
Her Basic başlığı altında Basic'i kötüleyen birileri oluyor. Halbuki al şu programı Basic'le yaz desen yazamazlar. Basic gibi bir dili kötüleyebilmek için Basic dilini A'dan Z'ye kadar bilmek lazım. Sular seller gibi bilip kitabını yazmak lazım. Ben forumda Basic dilini iyi kullanabilen birçok insan gördüm. Onlar çıkıpta Basic şöyle bir dildir diye birşey demedi.

Logan

@allegro'ya bende katılıyorum.Öyleki tam 3 sene boyunca Basic ile program yazdım. Ama Hi-tech varmış, dünya varmış diyorum...
İmza.

muhittin_kaplan

proton kullanıyorum ki ben bu emmd. sistemle 1 yıldır çalışıyorum. vbasic 5 dan bu yana (50,60,.net2002,net2003,net2005,net2008) masaüstü programları yazarım.
o daldada öyledir
-vb mi tukaka- c++ daha iyidir. olmadı c#, yada bilmem ne.
kötü dil yoktur parmak hatası vardır.. en iyi dil bildiğinizdir.
eğer software kesmesi canınızı sıkıyorsa
on hardware interrupt kullanın (PBP varmı bilmiyorum)

bymrz

Alıntı yapılan: "ilker_32"PIC Basic ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsunuz. Neden sorunlarınızı temsilcilerine danışmıyorsunuz. Muhakkak ilgileneceklerdir.
Her Basic başlığı altında Basic'i kötüleyen birileri oluyor. Halbuki al şu programı Basic'le yaz desen yazamazlar. Basic gibi bir dili kötüleyebilmek için Basic dilini A'dan Z'ye kadar bilmek lazım. Sular seller gibi bilip kitabını yazmak lazım. Ben forumda Basic dilini iyi kullanabilen birçok insan gördüm. Onlar çıkıpta Basic şöyle bir dildir diye birşey demedi.

Hocam inan bana pic basic proda tecrübem gayet yeterli ve yıllardır da pic basic kullanıyorum... Ama kullanmamın nedeni çok sağlıklı oluşundan değildi, pratik oluşundandı.

HiTech C, Pic Basicten daha iyi diyebilirim...

Fakat asıl kullanılması gereken(sağlık-doğruluk bakımından) kesinlikle ASM... Bundan eminim.. Ne derseniz onu yapar  :)

Gurkan-Demirbas

Alıntı Yappratik oluşundandı
Anahtar kelime burada işte !..  Çok pratik olması vazgeçilmesi zor bir özellik. Adı üzerinde BASIC
Alıntı YapHiTech C, Pic Basicten daha iyi diyebilirim...
Neden? Çünkü Hi-Tech'de komutların ciğerine girip kendi kullanımımıza göre modifiye edebiliyor ve/veya geliştirebiliyoruz o komutu. Ancak PBP'da bunun (en azından benim bildiğim !..) bir yolu yok.

Örnek mi? buyrun,
Set starting Data bit (0 or 4) if 4-bit bus
DEFINE LCD_DBIT 4

LCD tanımlamasında, data bus herhangi bir portun high yada low nibble'ı olmak zorunda. Eğer tasarımınızda her portun her nibble'ından enaz 1'er pin kullanmak zorundaysanız, buyurun cenaze namazına. Yeni yazacağınız LCDOUT komutu için kolay geleee..... Ama HiTech'de istediğin gibi gıdıkla...
(Örnek donanım : 628A ==> harici osilatör + seri haberleşme + Timer1 16 bit harici timer clock + LCD)
Diğer bir örnek; WRITE komutu
Neyse İlker_32 hocamın gazabından çekindiğim için lafı fazla uzatmayim, yine çenem düştü :D

GürkaN

bymrz

Benim yerime gayet güzel açıklamışsın hocam, sağolasın...

Bu arada Allah'ın gazabından başka kimsenin azabından korkma hocam  ;)   :)

ibo1973

Alıntı yapılan: "Elektroemre"Tam olarak emin değilim ama şunu niçin olabilir;

Biliyorsunuz PBP software kesme kullanıyor, üstelik herhangi bir komut işlenirken kesme oluşamıyor.
PBP her işlemden sonra kendisi software olarak kesmenin varlığını kontrol ettiğinden ne kadar komut kullanırsanız pbp bir okadar da kodunuza kesme konrol rutinine dallanması için bir komut ekliyor, sonuç olarak programın boyutu atıyor.

Saygılar...

evet tam olarak doğru açıklamışşınız pbp her rutinin sonuna kesme kontrol rutini ekler ver her komut işleyisinde kesme olup olmadığını kontrol eder dolaysı ile koda eklenen on interrupt komutu ile disable arasındaki her komuta ilave olur sonuç itibari ile kod şişer bu anlamda disable komutunun konulucağı yere dikkat etmek gerekir programın şişmesi istenmiyorsa kesme oluşmasada olur diyebiliceğiniz yerlere disable eklenebilir.