PNP ile PCB hazırlaken PCB den toneri temizlemek

Başlatan sekoli, 29 Aralık 2008, 16:22:22

sekoli

Selamlar,

Zaman zaman PNP kağıdı ile toner transferi yöntemiyle PCB yapıyorum. Fakat hoşuma gitmeyen bir durum var. Asit karışımında eritme işleminden sonra, PCB de kalan toneri asetonla siliyorum, fakat bu toner PCB ye bulaşıyor, rengini böyle acayip gri siyah gibi yapıp bozuyor. Kullandığım aseton marketten alınmış gelişigüzel bir aseton. Acaba bu toneri temizce çıkarmanın bir yolu var mıdır arkadaşlar?

Teşekkürler.

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

mustafa_cmbz

ısı yalıtım malzemeleri satan yerlerden sert mavi renkli veya sarı renkli  köpük alıp eski yöntem vim ile oğarak toneri çıkartabilirsin...bunun yerine takoz zımpara yani sünger zımpara ile de sorununu çözebilirsin...kolay gelsin...

erkmenliharun

selülozik tiner veya saf etil alkol. parfüm şişesine koy onunla daha kolay kulllanımı.tinerle bazı yumuşak pilastiklerde eritme yapabiliyor ama temizleme kuvveti çok yüksektir toner boya lehim pisliği pasta artığını çok kolay temizler.etil alkolde plastikik üstündeki pislik. yağ .boya .yazı. plastiğe zarar vermeden temizler.kolay gelsin.

sekoli

gogge

Alıntı yapılan: "erkmenliharun"selülozik tiner veya saf etil alkol. parfüm şişesine koy onunla daha kolay kulllanımı.tinerle bazı yumuşak pilastiklerde eritme yapabiliyor ama temizleme kuvveti çok yüksektir toner boya lehim pisliği pasta artığını çok kolay temizler.etil alkolde plastikik üstündeki pislik. yağ .boya .yazı. plastiğe zarar vermeden temizler.kolay gelsin.

:D Net açıklama, net sonuç. Kolay gelsin.

kostebek

Kesinlikle Selülozik tiner.

Mükemmel şekilde çıkartıyor. Cam gibi parlıyor devre

mustafa_cmbz

erkmenliharun

ovalamaya bile gerek kalmıyor.ben parfüm şişesinde kullanıyorum,boya yağ ğibi akıyor.tineri lehimleme işlemi bittikten sonrada kullanın küçük bir 2cm lik kıl fırça 1,1,5 cm kalacak şekilde kılları traş edin daha sonra lehim yapılan yerebir iki fıs fıs ondan sonra bir iki fırça darbesi ondan sonra yine fıs fıs alın size tertemiz bir lehim.

arslan74

Merhaba,

Tinerin cok set bir kokusu var ve plastik malzemeleri eritiyor. Kullandıktan sonra bu koku uzun süre odadan cıkmiyor ve yanlış yere damladığında istenmeyen sonuclara neden olabiliyor.

O yüzden ben pazlanmaz bulaşık telli ve sıvı veya toz Vim ile ovarak cıkartiyorum. Bence tinerden daha iyi cıkan toner erimediği için başka yere bulaşma ihtimalı yok.

Selamlar

sekoli

Haklısın, bende ince zımpara ile denedim, güzel sonuç aldım. Dediğin gibi toner erimediği için bulaşmadı, gayet de güzel oldu.

arslan74

Alıntı yapılan: "sekoli"Haklısın, bende ince zımpara ile denedim, güzel sonuç aldım. Dediğin gibi toner erimediği için bulaşmadı, gayet de güzel oldu.

Merhaba,

İnce zımparada güzel cıkartiyor. Ancak ne kadar ince olsada Tonerin yanında bakır plaketi aşındırıyor ve toner birlikte fazladan bakır tozuda cıkıyor.

Bu iki sebepten dolayı ince zımpara kullanmiyorum. Bulasık teli bakırı aşındırmadığı için bakır tozuda cıkmiyor, sadece bakır yüzeyde silmeden dolayı cizik lekesi gözüküyor. Ama önemli değil cünkü yüzeyin pürüzlü olması lehimin daha iyi emilmesine neden oluyor.

Selamlar

Analyzer

Selam,

Reklamcıların kullandığı solvent dedikleri (ancak bildiğimiz solvent olmadığını düşündüğüm) turuncu renkli bir çözücü var. Tiner gibi koku bırakmıyor, renk dağıtmıyor. Denk gelirse mutlaka deneyin.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!