frekans bölücü hangi entegre kullanılır?

Başlatan fractal, 31 Aralık 2008, 11:32:11

fractal

arkadaşlar pic pwm çıkış aralıkalrım 1.22 khz ile 312.5khz bu benim için büyük ben bu aralığı pwm çıkışına frekans  bölücü takarak 122 hz --31.5 khz arasına çekebilirmiyim.frekansı 10 bölürsem olurmu.
hangi tip entegre kullanmam lazım?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

gallavi

işlemcinin osilatör frekansını düşürürsen pwm frekanslarınıda düşürebilmen lazım
DemirHan=gallavi;

fractal

ben 10 mhz kristal ile pll yapıcam 40 mhz de çalışmam lazım step motor çalıştırcam.onun için hızlan rampası kullanmam lazım.işleci hızlı olmalı hesaplamalar için .ancak kristal hızlı olunca pwm freknası tutmuyor step motor için cok yüksek oluyor.step motorlar 100 hz ile 20khz arasında çalışıyor..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Cetinal

değişken bir frekans elde etmek istiyorsan 4059
ama sabit bir bölünme için 4040 olabilir ne biliyim sadece 10 a bölersin sadece 20 ye bölersin gibi
ama değiştirmek istiyorsan yazılımsal olarak bolunme miktarını ,,4059 ;)

OG

PWM de darbe/period oranı önemli olduğu için 4040, 4017 türü bölücüler ana frekansta hedefi tuttursa da pwm için önem arzaden doluluk/boşluk  değerlerini bozar. Normalde önce 5 sonra 2 ye bölücü kullanan 10'a bölücüler iş yapabilir. Bu bölücüler bile darbe boşluk değerlerindeki değişimler hızlı ise arada ufak tefek kayıp zamanlara sebep olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.