Iar C kodunu MikroC ye Çevirmek

Başlatan Realmoste, 31 Aralık 2008, 20:39:16

Realmoste

Herkeze iyi akşamlar ,
Universitede bir ders ile ilgili final projesi aldım.Pic 16f877 ile Hesap makinesi yapmam gerekiyor.
Proteus çizimlerinden baskı devreyi yaptım.Sırada Pic e kodu atmak gerekiyor.
Elimde IARC Compiler için yazılmış kodları mevcut fakat www.iar.com sitesinde Iarc compiler in pic16 için olan yazılımı kaldırılmış.Sadece pic18 için var.O programda ne yazık ki benim kodlarımı desteklemiyor.
Iarc nin eski versiyonunu internetten buldum fakat o da süresi geçmiş olduğundan hata kodu verip Hex koduna çevirme işlemini yapmıyor.

Kodlama konusunda bir bilgim olmadığı için IARC kodunu anlayıp MikroC ye uyarlama işlemini yapamıyorum.

Elimdeki hesap makinesi kodlarıda zaten Proteus un pic için örnek 4 işlem Hesap makinesi kodları.

Bu işe emek harcıyan ustalarımdan ricam , bana yol göstermenizdir.
Okuduğunuz için ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Realmoste

Iar C compilerın pic16f877 ile uyumlu olan ve elimdeki iarc ile yazılmış  kodu hexe çeviren versiyonu ile ilgili link verebilirmisiniz.Evaluation sürümü olması yeterli benim için.Benim bulduklarımın hep süresi geçmiş.
Projenin amacı Pic i tanımak aslında.Bu yüzden 0 dan kodları yazmam benden beklenmiyor.

kadirbas

Kendi yararınız için C ile kodlamayı öğrenmenizi ve bu işi kendi başınıza halletmenizi öneriyorum...

erkan614

problemin ne tam olarak anlayabilmiş değilim? tahminim sen 16f877 ye göre çizim yaptın ama program 18f452 ye göre o sebepten 877 ye göre yazılmış programmı arıyosun?

eğer tahminim doğruysa uğraşmana değmez çünkü 16f877 ile 18f452 nin pin bağlantıları ayni yani çizimin ikisindede çalışır 877 değilde 452 kullan ne farkeder?

ha dersenki hoca kıl illa 877 istiyo onunda basiti yine 452 kullan ama uzerindeki yazıları törpüle :) 18f 452 olduğunu kimse anlayamaz ayrıca işi sağlama almak için entegreyi soketsiz direkt pcb ye lehimlersinki çıkarıp programlayıcı ile ne olduğunu kontrol edemesin

Realmoste

Elimde hesap makinesi projesinin IAR C ile yazılmış kodları var.Bu kodlar proteus un içinde bulunan Pic Calculator örneği içinde bulunan IAR C Compiler ile yazılmış kodlar.
Ben bu kodu aldım ve LCD ye kendi ismimi kayan yazı ile yazmak için gereken kodları ekledim.Bana gereken tek şey IAR C Compiler için yazılmış bu kodları HEX dosyasına çevirebilmek.Bunuda sadece IAR C Compiler ın pic 16 lar için yazılmış versiyonu yapabiliyor.Eğer bu kodu diğer Compiler larda Hex dosyasına çevirmek istersem , kodları diğer kompiler ların anlıyacağı hale getirmem gerekiyor.
Benim problemim IAR C Compiler ın Eski versiyonlarını çalıştıramamak.Çünkü süresi dolmuş lisans key ler var bende sadece.Hex e çevir dediğim anda hata veriyor diyor ki :

Making target Release...
IARCALC.C
Fatal Error[Cp001]: Copy protection check, No valid license found for this product [24]

KAZIMUGUR

Final projesi alan birisi bu işlerde biraz yol kat etmiştir diye düşünülür.
Bilirki kodlarını verse birileri çevirip yardımcı olabilir.
Lakin çok önemli devlet sırrı işler ortalarda gezinmez. :)
Sen en iyisi kendi işini kendin gör.
v2.31e....

http://www.4shared.com/file/78577640/770b09a7/iar.html
veya
http://rapidshare.com/files/244701341/iar.rar

erkan614

hııı şimdi oldu yada paraşut misali :)
koda ismini de ekledi isen benim katakulli tavsiyem işe yaramaz :)

Realmoste

Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.