Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

240x128 Touch Screen Kontrolü

Başlatan zcemix, 05 Ocak 2009, 09:20:52

zcemix

Herkese merhaba. Elimde 240x128 grafik lcd var. Bunun üzerinde touch panel de mevcut. Bu touch paneli pic ve ccs ile nasıl kontrol edebilirim.
En azından ekranda dokunduğum noktada bir pixel yakmak için nasıl bir kod yazmam gerekiyor. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Tom

Arkadaşım işin aslı bende çok merak ediyorum çünkü bende bu tür bir uygulama yapmak istiyorum.Bakalım cevaplar nasıl gelecek.

madpic

Bende ilgileniyorum touch screen işi ile fakat yaterli bilgiye sahip olduğumu söyleyemem.
bu konuyu biraz araştırdım bu iş için hazır entegreler var ,
Türkiye'de benim bulabildiğim ise tsc2046
aldım ama entegre karınca kadar tssop-16 kılıfta adaptör aradım so16 veya dip16 ya bulamadım hevesim kırıldı.
bide 2046 için ccsc sürücüsü bulamadım, kendimde yazacak kadar tecrübeli değilim,
internette biraz araştırınca Microelectronica'nın sitesinde 5 transistörle yapılmış şema ve örnek kodu olan bir uygulama buldum fakat ilgilenemedim.
Eğer şema ve örnek kodu bulamazsanız yollayabilirim.

Analyzer

Selam,

LCD'nin ve/veya touch panelin datasheet'i mevcut mu? 4 uçlu Rezistif çıkış veriyorsa hazır entegreler var.
http://www.maxim-ic.com/solutions/touchscreen_controllers/
http://www.analog.com/en/analog-to-digital-converters/touchscreen-controllers/products/index.html
Basit şekilde mcu'ya bağlanıp kullanılabiliyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

yas

tsc2046 yı bende kullanmayı düşünüyorum ama bu aralar farklı işlerle uğraştığım için ilgilenemiyorum. Rezistif özellikli olan touch larda adc ile okuma yapılabileceğini düşünüyorum mesala kullanacağımız kontrolcünün 2 adet analog girişini bu için tahsis edip 1. girişten X 2. girişten Y değerleri tesbit edilebilir.

zcemix

Teşekkür ederim arkadaşlar. Touchscreeni kullanarak lcdye birşeyler çizmeyi başardım sayılır.Touchscreeni direk 16f877a'nın port A0,A1,A2,A3 pinlerine bağladım ve ADC den veriyi okudum.

Elimdeki 240X128 Touchscreen'i kullanarak grafik lcd'ye gayet güzel çizim yapabiliyorum. Ancak ekrana yavaş dokunduğum zaman
sol üst köşeden dokunduğum noktaya doğru ekrana pixel basıyor.Yani ekrana istediğim standartta çizim yapabilmem için touchscreene belli bir kuvvetle bastırmam gerekiyor. Uygulanan kuvvette azalma olunca koordinat değişiyor.Bunu nasıl giderebilirim.(Umarım sorunumu anlatabilmişimdir). İlgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Mod Notu - Yeni konu açmanıza gerek yok, aynı konudan devam edin. Analyzer

Tom

Glcd yi kaça ve nereden aldınız ve mümkünse kodunu verebilirmisiniz.Bnede bu şekilde bir uygulama yapmak isterim.Çok teşekkürler

ahmet2004

Harici Touch-screen entegresi kullanabilirsin.
Burada önemli olan ADC çözünürlüğü!.Touch entegrelerinde
çözünürlüğe baktıysanız 12bit.Buda daha hassas kontrol sağlıyor.
Pic ADC si'nin yetersiz gelmesi bu yüzden.
Yani hassas'lık için Touch entegresi şiddetle tavsiye ederim.

Tabii touch kaliteside çok önemli bir faktör.

12bit için 5v / 4096 = 1.22mV
10bit için 5v / 1024 = 4.88mV

zcemix

Alıntı yapılan: "Tom"Glcd yi kaça ve nereden aldınız ve mümkünse kodunu verebilirmisiniz.Bnede bu şekilde bir uygulama yapmak isterim.Çok teşekkürler

Kullandığım grafik lcd WINSTAR WG240128B (T6963 Chipsetli).
Touchcsreen'in üzerinde ise yalnızca S048401v1.208-22 yazıyor.
Karaköy pasajının arkasında DİSAN dan temin edebilirsiniz.

oooben

konu baya eski ama genel mantığı anlatabilirmisiniz acaba bende ilk defa kullanmaya çalışıyorum
320*240 glcd wg320240b var üzerinde touchscreen de var 4 kablolu nasıl kullanılır. yanlış bişey yapsam yanarmı cevap lütfen
yardım edeceklere şmdiden teşekkürler