Visual Stduio 2008 ve MFC(C++)-VisualC++ kullananlara

Başlatan ORC, 08 Ocak 2009, 18:19:05

ORC

Merhabalar

Ben daha oncesinde ii bi C# kullancısıydım ama kader buya  :D  C++ ogrenmem zorunlu kılındı diyelim daha dogrusu C++ ın MFC uygulamalar kısmı..Ama anlamadıgım bi nokta var MFC application wizard ile ortaya cıkan kodlara hakim olamıyorum yani tamam cpp ve header dosyaları diyeceksiniz bunda anlamayacak ne var diyeceksiniz ama bi turlu atıyorum bi buton koyup en basitinden kullanıcıya bi mesaj veren program ı C++ da nasıl yaabilirim C# da butonu forma suruklersiniz ve click olayına gerekenleri yazarsınız ama bu C++ cok değişik bişi geldi bi baslayamadım.. :oops:

Arkadaslar en azından genel calısma mantıgından bahsetseniz olur mu ben dil hakkında syntax olarak bişeyler anlatmanızdan bahsetmiyorum sadece C++ ın visual studio ortamında nasıl calıstırıldıgından bi ornekle acıklarsanız sizlere coook minnettar olacagım ...

Lütfen.. :(

Şimdiden teşekkürler

ilker_32

Buraya birkaç dosya yükledim umarım işine yarar.

Kolay gelsin.

ORC

Alıntı yapılan: "ilker_32"Buraya birkaç dosya yükledim umarım işine yarar.

Kolay gelsin.

kardes sağolasın benim sorunum dille değil sanırım visual studio ile nasıl kullanacagım ile ilgili neyse arastırıyorum anlarsam bi ders hazırlayacagım hayrıma  :D

F493

selam,

MFC ,  WIN32 ve API  nin sarmalanmış hali. Şöyleki API en alt seviyeli sisteme en yakın programlama dili,genelde sistem programlama,driver yazma ve sisteme yönelik amaçlar için kullanılır.Ben de C++ egitimi aldıktan sonra MFC ile ilgili projelerden dolayı 1 aydır tırmalıyorum. MFC(Microsoft Foundation Class) Microsoft'un  sınıf yapısı olarak en temel düzeyidir.MFC kullanacak kişinin iyi düzeyde API bilgisi olması gerekli onun dışında kontrolü biraz daha zor bir dildir MFC.
Size önerebilecegim 2 adet kaynak

Bu iki ebook 'u alın ve bir fotokopicide bastırın kitap haline getirin.

1.Kaan Aslan API  ders notları.
2.Kaan Aslan MFC ders notları.

BU 2 kaynak ve

http://www.functionx.com/visualc/

Yukarıdaki site gerçekten çok iyi diyebilirim.

http://www.functionx.com/visualc/Lesson01.htm   , bunlarda dersler
Lesson1 ve... Lessonx

MFC de 2 tür çalışma teknigi vardır.

1.Wizard - genelde bu kullanılır çünkü sınıf yapısını hazır verir,büyük projeler bununla başlatılır.

visual studio'yu açıyoruz.

file / new project /MFC application /
next
dialog based 'ı işaretliyoruz.
next
socket'i de işaretliyoruz çünkü onuda wizard hazırlayacak

2.API düzeyinde çalışmak için yani herşeyi kendimizin yazdıgı bir platform.

Burada amaç olayın özünü kavramak.Başta da dedigim gibi MFC kullanacak birinin iyi derecede API bilmesi gerekir.Pencereler nasıl oluşur,Child nedir ,mesaj makroları nelerdir ,sınıf hiyerarşi si nasıl dır,create fonksiyonları ,mesaj işlemleri vb..

Ilk aşama da bu platform da çalışmak daha  faydalı ancak biraz sabırlı olmalı ve zaman olmalı .Yukarıda verdigim site bu konu da çok iyi .

Bu platform da çalışmak için

visual studio'yu açıyoruz.

file / new project / visual c++ / WIN32 project / empty project işaretliyoruz.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Bunun dışında konu olarak yardımcı olmaya çalırım.

Birde hangi amaçla MFC yi kullanacaksınız onu ögrenmek isterim benim amacım şuan aldıgımız bir otomasyon projesi dolayısıyla MFC kullanıyoruz .Proje  makinanın kontrolü makinada 2 adet TCP-IP üzerinden haberleşen kamera var ,bunlar da gelen verilerin işlenme süresi, Paralel port PLC ,Seri Port CardReader,SQL veri tabanı vb.. işlemler bunlar hız kritik işlemler.

MFC türetme ve sanallık mekanızması olarak C++ 'ın biraz daha sadeleştirilmiş hali çünkü bunlar hız verimini  azaltıyor.

aksoy_otomasyon@hotmail.com
mustafaaksoy@orsada.com

Genelde son 1 aydır foruma az girebiliyorum.O yüzden giremedigim zamanlar da yardımcı olmaya çalışırım.

Gerçekten MFC biraz ögrenilmesi zor , hele birde C# dan geriye dönüş varsa rahata alışmışken  ;)

Esen kalın.

ORC

Alıntı yapılan: "F493"selam,

Birde hangi amaçla MFC yi kullanacaksınız onu ögrenmek isterim benim amacım şuan aldıgımız bir otomasyon projesi dolayısıyla MFC kullanıyoruz .Proje  makinanın kontrolü makinada 2 adet TCP-IP üzerinden haberleşen kamera var ,bunlar da gelen verilerin işlenme süresi, Paralel port PLC ,Seri Port CardReader,SQL veri tabanı vb.. işlemler bunlar hız kritik işlemler.

MFC türetme ve sanallık mekanızması olarak C++ 'ın biraz daha sadeleştirilmiş hali çünkü bunlar hız verimini  azaltıyor.

aksoy_otomasyon@hotmail.com
mustafaaksoy@orsada.com

Genelde son 1 aydır foruma az girebiliyorum.O yüzden giremedigim zamanlar da yardımcı olmaya çalışırım.

Gerçekten MFC biraz ögrenilmesi zor , hele birde C# dan geriye dönüş varsa rahata alışmışken  ;)

Esen kalın.

Aleykum selam hocam

Aslında ben bu El bilgisayarları olur ya GPS alıcı olarak kullananlardan onları programramlamam istendi..Ve onlar sanırım .net i desteklemediği için ille MFC olacak dediler..
Soylediğiniz gb gercekten C# mntıgına alısmısken gercekten bunu anlamakta zorluk cekiyorum hatta o kadar cok anlamadıgım nokta var ki..  :cry:

yardımcı olursanız cok sevinirim gercekten...

msn adresinizi alıyorum ...  :oops: