FT232 - Delphi - XP

Başlatan z, 13 Ocak 2009, 13:19:22

OptimusPrime

benin cihazım usb üzerinden beslendiğinden hiç denemedim ama çok ilginç bir sorun. acaba ilk başlangıçta mikronun beslemesini vermeseniz yinede aynı sorunu çıkartırmı?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

wsxwsx

akım yeterliyse izolasyon gerekmiyorsa hepsi usbden beslenir.

z

Ilk basta mikronun beslemesini vermezsem gene sorun cikiyor.

Reset butonu tarzinda  cozum cok da isime gelmiyor.

Tahmin edeceginiz gibi burda sorun besleme orjinli. Ancak bir baska sebeple benzer sekilde iletisim kesilirse durumu yazilimdan kurtarabilmek istiyorum.

Cozum PC tarafinda USB donanimlari kapat ve tekrar ac tarzinda bir sey olmali.

X gibi DLL den bir fonksiyonu cagirmak kadar basit cozum olmali.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

wsxwsx

reset butonla değil mikrodenetleyici ile yapılabilir

controller

aşağıdaki uygulama ile komut satırından ft232 li çeviriciyi eject edebildim, ancak mount etmek hakkında herhangi bir bilgi yok. sitede uygulamanın c++ kaynak koduda var. oradan incelenip birşeyler yapılabilir.

http://www.withopf.com/tools/deveject/

ekleme: birde aşağıdaki site var, komut satırı aygıt yöneticisi...

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;Q311272

ikinci ekleme: microsoft un sitesindeki "devcon" ile usb aygıtlarını aktif pasif yapabiliyorum, usb fare ve ft232 li çevirici bağlı. farenin ışığı sönüyor, aktif yapınca tekrar yanıyor. ft232 nin üzerindeki led sönmüyor ancak aygıt yöneticisinden aktif/pasif olduğunu görebiliyorum.

"devcon" delphi de "ShellExecute" ile kullanılabilir.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

ground

Alıntı yapılan: "z"
Cozum PC tarafinda USB donanimlari kapat ve tekrar ac tarzinda bir sey olmali.

tam hakim değilim ama anakartın ACPI driverları ile donanıma ya da irqlara tam erişim elde edilebilirmi?
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

z

Prototip kartimda ilk kez FT232RL kullanmis ve acemilikten kaynaklanan sorunlar yuzunden cipi calistirmak icin bayagi bir ugrasmistim.

Bu asamada cip calismayinca cipi konfigure eden bir programi da calistirmis ama bu programla cipe bir seyler yazdimmi hatirlayamiyorum.

Neyse sorunun cipin bir bacagini gnd yapmamamdan kaynaklandigini gordum ve ardindan programlarimi yazmis ve cipi sorunsuz kullanmistim.

Simdi pcb kartlarim basildi ve FT232RL yi monte ettim isletim sistemi cipi gordu tanidi.

Cipe USB tarafindan veri yolladigimda RS232 TX pininde herhangi bir aktivite goremiyorum. (Scopla izliyorum)

Fakat DTR ve RTS pinlerini PC tarafindan harekete gecirebiliyorum.

PCB de hata da yapmamisim.

Sorun hakkinda fikriniz varmi?

z

Sorun gene acemilikten kaynaklaniyormus. Cipin bir bacagi pcbye lehimlenmis gibi duruyormus ama gostermelikmis.

Lehimler yenilenince sistem calisti.

wsxwsx

Bu çipin bazı bacakların yerleini değiştirebiliyoruz. Genel amaçlı IO pini de oluyor. Bağlayacağımız mikro denetleyici için  clock üretebiliyoruz. çipten dışarıya 6,12,24,48 Mhz  Clock çıkabiliyor  .  

Saygıda kusur etmeyin

z

ft232 d2xx dll de deadmantimeout fonksiyonu ne ise yariyor? RX,TX timeout dan ne farki var?

z

Bazen nedenini anlamadigim sekilde FT232RL yada D2xx dll rutinleri  bir anda donup kaliyor?

Yazilimimdaki FT232 rutinlerim loop icinde veri bekliyor.
Buralarda dongude kaldigi dusuncesiyle breakpointler koydum. Ancak gordum ki takinti D2XX dll  icinde olusuyor.

USB kablosunu soktugum anda dlle cagri yapilan noktada dll den geri donuyor. Bu da gosteriyorki dll icinde bir seyler dongue kaliyor.

dll icine mudahale edemeyecegime gore sorunun ne oldugunu anlamam mumkun değil.

Benzer sorun yasadinizmi cozum bulabildinizmi?

wsxwsx

Elektriksel parazit nedeniyle oluşabilecek kilitlenme durumu varsa PWREN ucundan algılayıp mikro denetleyici ile çip resetlenir.  Kilitlenme varsa bu pin 1 oluyor. O zaman  resetten başka çare yok. Bu tip kilitlenme , şebekeye bir cihaz bağlandığında ortaya çıkıyordu.  Normalde olmuyordu.

Hatta bazen cihaz aygıt yöneticisinde görünmesine rağmen aslında iletişim kesilmiş oluyordu. Bu durumu PWREN pininden anlayabiliyoruz. (pin ismini yanlış hatırlamadıysam)

Aslında kilitlenme varken USB kabloyu çıkarmakla çipi resetlemiş oluyorsunuz. sorun bu yüzden çözülmüş oluyor.

Bunun haricinde çıkan kilitlenme sorunu varsa DLL ilgili değildir diye düşünüyorum.  Cihazdan sürekli bilgi geliyorsa ve bunu sürekli denetliyorsak yeterlidir. Arada sırada cihazın gerçekten bağlı olduğunu anlayabileceğimiz bir fonksiyon çağırılması gerek. DLL içindeki Devicecount gibi bir fonksiyon kullanılabilir.

OG

Alıntı yapılan: "z"Bazen nedenini anlamadigim sekilde FT232RL yada D2xx dll rutinleri  bir anda donup kaliyor?

Yazilimimdaki FT232 rutinlerim loop icinde veri bekliyor.
Buralarda dongude kaldigi dusuncesiyle breakpointler koydum. Ancak gordum ki takinti D2XX dll  icinde olusuyor.

USB kablosunu soktugum anda dlle cagri yapilan noktada dll den geri donuyor. Bu da gosteriyorki dll icinde bir seyler dongue kaliyor.

dll icine mudahale edemeyecegime gore sorunun ne oldugunu anlamam mumkun değil.

Benzer sorun yasadinizmi cozum bulabildinizmi?

Farklı bir çözüm,
http://www.bisque.com/sc/forums/p/446/430.aspx#430
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.