elektronik malzeme üretimi

Başlatan fthdmrl, 18 Ocak 2009, 22:59:37

fthdmrl

elektronik dünyasında bir çok mazleme kullanıyoruz...bir elektronikci olarak bu malzemelerin hepsinin yurt dışından gelmesi beni üzüyor...bunları neden biz üretemiyoruz yada benim bilmediğim ürettiğimiz bir şeyler varmı

Analyzer

Selam,

Bir imalatçı olarak diğer nedenlerin yanında; ülkemizde elektronik bileşen üretilmemesinin en büyük nedeni olarak ölçek ekonomisi sorununu görüyorum. Bir malzemeden az adetli üretirseniz, rakiplerinizden daha iyi kalitede ve daha uygun fiyata satma hedefiniz olması gerekir. Ancak işin içine adet giriyorsa bu sefer işler 180 derece değişiyor. Öncelikle hammadde kaynaklarınıza ulaşım ve maliyetiniz rakiplerinize göre en uygun olması gerekir. (Çünkü imalatta en büyük payı hammadde alır) Uygun işçilik maliyetiniz sizin olması gerekir. Teknolojiniz ve ekipmanınız kaliteli üretmeye elverişli olmalıdır. Dağıtım ağınız iyi organize olmalıdır. Son olarak, kalitenize oranla fiyatınız avantajlı olmalıdır.
Bu bağlamda, ülkemiz rakip sayacağımız uzakdoğuya nispeten; hammadde kaynağına ulaşmada daha az avantajlı, işçilik maliyeti daha yüksek, ekipman ve teknolojik altyapı olarak diğer ülkelerin teknolojisini kullanan, dağıtım ve satış ağı rekabetçi olmayan (çıkarcı demeye dilim varmıyor), kaliteye kısmen önem veren bir konumda yer alıyor.
Bu nedenlerden dolayı, temel elektronik bileşenleri yurtdışından alıyoruz. İzmit dolaylarında direnç üreten bir fabrika vardı, kapandı.
Ancak moral bozmamak gerekir, yeni mühendis kardeşlerimiz, yeni teknik elemanlarımız, genç neslimiz var. Bu bileşen işini biraz hamallık olarak görüyorum o nedenle bilgi toplumu olma yönünde teknolojiye yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta dün Japonya'nın yaptığı hamallığı bugün Çin yapıyor. (Onlardan sonra biz yapalım demeyin, çünkü insanlar ağır şartlarda bunu yapıyor-inanmayan izler : http://www.youtube.com/watch?v=YCP_BLvd9m0

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fthdmrl

genelde haberlerde görüyoruz amerikada bir entegre üretimi yapan şirket yada başka bir şirket yani üretime dayalı bir sistem var...her zaman dünyada ilk biz yapalım diye bir çalışmaları var...bizde ise her zaman yurtdışından ithal etmek her zaman tüketmek kalıyor...bir devre yapıyorum malzemeler çoğu yurtdışından gelmiş...artık teknoloji alanında kendimizde birşeyler üretmeliyiz ve marka olmalıyız...markalaşma çok önemli bunu yapacak bir güce de sahibiz bence

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "fthdmrl"elektronik dünyasında bir çok mazleme kullanıyoruz...bir elektronikci olarak bu malzemelerin hepsinin yurt dışından gelmesi beni üzüyor...bunları neden biz üretemiyoruz yada benim bilmediğim ürettiğimiz bir şeyler varmı
madem boyle bır dusuncen var neden sen yapmadın

fthdmrl

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"
Alıntı yapılan: "fthdmrl"elektronik dünyasında bir çok mazleme kullanıyoruz...bir elektronikci olarak bu malzemelerin hepsinin yurt dışından gelmesi beni üzüyor...bunları neden biz üretemiyoruz yada benim bilmediğim ürettiğimiz bir şeyler varmı
madem boyle bır dusuncen var neden sen yapmadın

inş bir gün yaparım....ama burda sadece neden yapamıyoruz diye bir soru sordum sende düşüncelerini açıklayabilirdin en kolayına kaçmışsın

ramazan10

konuyla alakalı sanırım bir yerde okumuştum

"Japon bulur, Çin üretir,  Amerika pazarlar Türkte ucuza alır."

söyleyen biraz haklı gibi ...

muhittin_kaplan

Alıntı Yapmadem boyle bır dusuncen var neden sen yapmadın
nasıl bir cevaptır anlamadım.

fthdmrl

mesala vestel elektronk eşya üretiyor..bunların içindeki malzemelerin hepsi yurt dışındanmı geliyor hiç bir şey üretemiyormuyuz bir bilgisi olan varmı

mcan

bu iş hammaddeyi neden üretmiyoruz?'a kadar gider, amerika da işini çinde yaptırıyor çünki ucuz.sorun üretimi yapmakda değil teknolojiyi elinde tutmakta. neden araştırma labrotuvarı kurmak yerine üretim tesisi kuralım? gelişmiş ülkelerin çoğu bunu yapıyor teknolojiyi,o çipleri basacak alet edevatı ve alt yapısını satıyor fabrikalarını orda kuruyor çok ucuza insan emeği hammadde vs.alıyor yanlız patent, üretim izni,işin teknoloji kısmını elinde tutuyor burdan para kazanıyor çini ve çinlileri sömürüyor.kendi insanını o kuşullarda o maaşa,o haklarla çalıştırması imkansız.bence bizim üretim yapacak derecede teknolojimizi geliştirip bu teknolojiyi bir yerlere satmalı ve sattığımız yerden ucuza mal çıkarmamız lazım.üretim tamamen fiziki bir üretim olması gerekmiyor,teknoloji üreterek ve onu satarak üretken bir toplum olunabilinir.hindistanda yazılım firmaları hızla gelişiyor adamlar sonuca bakarsak hayali şeyler satıyor, bilgisayar programı ,herhangi bir hammaddeye fabrikaya ihtiyaçları yok..

gogge

Alıntı yapılan: "mcan"bu iş hammaddeyi neden üretmiyoruz?'a kadar gider, amerika da işini çinde yaptırıyor çünki ucuz.sorun üretimi yapmakda değil teknolojiyi elinde tutmakta. neden araştırma labrotuvarı kurmak yerine üretim tesisi kuralım? gelişmiş ülkelerin çoğu bunu yapıyor teknolojiyi,o çipleri basacak alet edevatı ve alt yapısını satıyor fabrikalarını orda kuruyor çok ucuza insan emeği hammadde vs.alıyor yanlız patent, üretim izni,işin teknoloji kısmını elinde tutuyor burdan para kazanıyor çini ve çinlileri sömürüyor.kendi insanını o kuşullarda o maaşa,o haklarla çalıştırması imkansız.bence bizim üretim yapacak derecede teknolojimizi geliştirip bu teknolojiyi bir yerlere satmalı ve sattığımız yerden ucuza mal çıkarmamız lazım.üretim tamamen fiziki bir üretim olması gerekmiyor,teknoloji üreterek ve onu satarak üretken bir toplum olunabilinir.hindistanda yazılım firmaları hızla gelişiyor adamlar sonuca bakarsak hayali şeyler satıyor, bilgisayar programı ,herhangi bir hammaddeye fabrikaya ihtiyaçları yok..

Önemli olan teknolojiye sahip olmak. Üretim dünyanın her yerinde yapılabilir. Üretim yapılacak tüm alet edevatı satın alıp Türkiye'de üretim yapmanın bir mantığı olmasa gerek.

Yanlış bilmiyorsam Airties firması teknoloji üretiyor. Ürünleri Türk mühendisler tasarlayıp geliştiriyor. Çin'de üretim yapılıyor.

Yakın zamanda kendi teknolojisini üreten bir ülke olacağımıza inanıyorum. Bunun ip uçlarını zaman zaman görmekteyiz. Öyle değil mi?

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

ta5cnj

Amaç kimseye bagımlı olmamak..

Türkiye mutlaka kendi kompanetlerini mutlaka üretmeli...

Yanı başımızdaki Iran yıllarca her türlü ambargoya..savaşa  rağmen şimdi atomu parçalıyor. Demekki bir inaç ve amaç var.

bizde Atatürkten sonra milli bir amaç yada inaç varmı....

dışarda üretmek ekonomik..falan filan hikaye..

bunlar dışarıya bağlı kalmanın kılıfları..

Mutlaka kaynaklarımızı nasıl kullanacağımızı ögrenmeli..

ve kendi amaçlarımız için kullanmalıyız.. Başkasına bağlı olmadan..
TA5CT

wsxwsx

Evet haklısın. Doğalgazı burada yapalım. Pahalıya malolması hiç önemli dğil. Almanlar bir ara savaş zamanı suni petrol üretmiş. Teknik olarak aslında değersiz elementlerden altın da üretmek mümkün. para önemli değil  çok zengin ülkeyiz.gönlümüz zengin