Filtre

Başlatan ustad, 20 Ocak 2009, 09:36:28

ustad

Aşağıdaki filtre devresinde 22K lık direncin işlevi tam manasıyla nedir?

mucit07

büyük ihtimal filtre amaclı  kullanılmış

z

AC Kazanci ve filitre frekansini belirliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ustad

Bu devre tam manasıyla nasıl bir filtreleme yapmaktadır, İlk kısım alçak geçiren filtre(RC) ama opampın + ucundaki diğer elemanların devreye nasıl bir etkisinin olduğunu çözemedim, formüle edelbilirmisiniz?

z

Band bastiran bir filitre.

10K 2uF ve 100n 470K filitrenin alcak geciren ayagi.

22K ve 47uF ise yuksek fekans bacagi.

Bu filitrenin  DC kazanci 1. DC den itibaren artan frekansla kazanc da artmaya basliyor fakat belli bir degerden sonra kazanc dususe geciyor.

rasimm

bu aradaa bant bastıran değil bant durduran ifadelere dikkat

timpati

Alıntı yapılan: "rasimm"bu aradaa bant bastıran değil bant durduran ifadelere dikkat

kimse ya da hiçbir şey fiziksek bir büyüklüğü durduramaz/yok edemez, burada yapılan ancak zayıflatmaktır yani "bastırma" deyimi bana göre daha uygun. zaten bu elektronik bilimi ya da en azından terminolojisi bize ithal geldi, şimdi mantığımızı kullanmak yerine ingilizceden gelen terimlerin kuru çevirisi üzerine mi tartışacağız?
why mr. anderson, why ?

z

Band bastiran yada band durduran yanlis olmuş.

Sinyal DC dahil gecmeye basliyor, frekansla birlikte kazanc artiyor daha sonra kazanc dususe geciyor.

Band geciren demeliymisiz.

En guzeli devreyi modelleyip transfer fonksiyonuna bakmak.

ustad

Varmı kaynak elinizde, filtreler konusunda zayıfım biraz, direnç ve kondansatör değerlerine göre devrenin hangi frekansları geçirip hangileri geçirmediğini anlamam lazım.