ac den dc donusturme

Başlatan selvi, 20 Ocak 2009, 15:01:24

selvi

http://www.chipcatalog.com/Datasheet/13BEBDA1276E423297BAB913AE3B04FC.htm
yukardaki linkte ht7610a entegresinin baglanti semasi var.ben ac i ipal edip pilbaglamak istiyorum.hangi islemleri yapmaliyim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

wosvol

anladığım kadarıyla PIR sensörü sürme entegresi bu entekre siz pili ne amaçla hangi uca bağlamak istiyorsunuz

selvi

entegre pir sensorunu surmek icin kullaniliyor.normalde sistem ac ile calisiyor.ben ac kismini iptal etmek istiyorum.sistemi dc ile calistirmak istiyorum.linkteki semada dc baglantisini nasil yapmaliyim.
entegredeki zc pini 1mohm uzerinde 4002 diyot uzerinde ac girisine gidiyor.zc icin aciklamada  "input for Ac zero crossing detection" boyle deniliyor.bu durumda dc ile bu devre calisir mi?yani 5 nolu ayaga dc voltaj verilirse olur mu?degeri olctum 3v civarinda deger hem ac olarak hemde dc olarak bu degeri gosteriyor.

wosvol

Alıntı yapılan: "selvi"entegre pir sensorunu surmek icin kullaniliyor.normalde sistem ac ile calisiyor.ben ac kismini iptal etmek istiyorum.sistemi dc ile calistirmak istiyorum.linkteki semada dc baglantisini nasil yapmaliyim.
entegredeki zc pini 1mohm uzerinde 4002 diyot uzerinde ac girisine gidiyor.zc icin aciklamada  "input for Ac zero crossing detection" boyle deniliyor.bu durumda dc ile bu devre calisir mi?yani 5 nolu ayaga dc voltaj verilirse olur mu?degeri olctum 3v civarinda deger hem ac olarak hemde dc olarak bu degeri gosteriyor.
devrede 4002 ac sinyalin negatif alternansını kırpıyor "Ac zero crossing detection" açıklamasından yanlış anlamadıysam o noktasında etkin oluyor yani negatif alternansta etkin oluyor bence bu devre sadece ac sinyal için üretikmiş bir entegre pır sensörlerin DC için genelde picli devrelerde kullanılan entegreleri mevcut diyor isterseniz birde onları araştırın

selvi

entegrede hem dc  hemde ac olarak beslenmesi tuhaf.elimde bunlardan bir kac tane var.mevcut durumla bunlari kullanamaz mi?yapilacak farkli bir sey var mi?

wosvol

entegrenin kendi beslemesi DC AC ise o devrede lambayı sürmek için kullanılmıştır. alarım devrelerinde kullanabilirsin yinede olmazsa sen dc uygulayarak deneyeyim