1fazlı AC motor

Başlatan kemalguler, 21 Ocak 2009, 12:25:13

kemalguler

SA.Arkadaşlar elimizde 1 fazlı AC 220V 0.22KW motor var.Bir kontaktör vasıtası ıle yol veriliyor.Bu motorda koruma elemanları olarak neler kullanılabilir.
 Büyük güçlü ve trifaze motorlarda motor koruma şalteri ,faz sırası,faz kesilme rölesi,termik röle vs kullanılıyor.Ancak bahsettiğim motor düşük güçlü olduğundan nasıl bir koruma sistemi kullanmak uygundur.Elektronik düzen vs ne önerebilirsiniz.

erkan614

frekans koruma rölesi ve tekli sigorta hayli hayli yeter :)
ben o kadar düşük güçlü motorları korumaya gerek görmüyorum  :lol:

kemalguler

Tekli sigorta derken V otomatı kasdettiniz zannediyorum.Ancak en küçük V otamat 2Amper.Motor 1 Amperin altında akım çekiyor.

erkan614

soketli tip sigortalar var v otomat şeklinde onların 1a likleri olması lazım
en kötü ihtimalle cam sigortalardan uydurup koyarsın içine

KAZIMUGUR

Sargı ısılarını kontrol her zaman iyidir...

erkan614

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Sargı ısılarını kontrol her zaman iyidir...
nereye tc veya ptc takılıyo resim varmı

kemalguler

Sargılar arasına PTC veya NTC koyma şansım yok çünkü redüktörlü hazır olarak geliyor.

erkan614

ne yani redüktoru çıkartamıyormusunuz? veya reduktorlu motorun içini açamıyormusunuz?
ikiside basitçe yapılabilir

kemalguler

Redüktör açılabilir.Ancak NTC-PTC sarım yapılırken sargı arasına koymak gerekir diye düşünüyorum.Vernikli sargıyı müdahale yapılmaz.Bundan sonraki motor siparişinde elemanları da gönderip sargı arasına koy diyebilirim.Şu an sahada çalışır durumda sistemlerimiz var.Dolayısı ile bunlar için böyle bir şey söz konusu olamaz.
  Cevap ve fikir veren değerli Picproje ailesine gönülden teşekkür ederim.