Opamp, Çıkarma Devresi Tam Çalışmıyor.

Başlatan tampinar, 21 Ocak 2009, 21:46:40

tampinar

Lm324 opampı ile bir çıkarma devresi yapmam gerekiyor.
Bunun için kılasik iki gerilimi birbirinden çıkaran 4 dirençli bütün dirençleri 1k olan devreyi kurdum.
Amacım iki gerilim arasındaki farkı opamp çıkışında 0 volta indirmek. Yani Vout = (V2-V1 = 0) yapmak.Gerilimlerin ikiside aynı olmasına rağmen Lm 324 ile 0,8 voltun altına inemedim.Gerilimleri değiştirip çeşitli denemeler yaptım ama yine 0,8 voltun altına inilmiyor.Nerede hata yapıyorum.

z

+/- Besleme kullaniyormusun? Kullanmiyorsan normal bir durum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tampinar

Beslemeyi 0V/+15 volt kullandım devrenin diğer kısımlarındaki farklı iş yapan opamplarda simetrik besleme gerekmemişti burda gerekiyormu?
0V/+15 volt ile bu iş olmazmı?

modernherakles

Daha önce bende bunun gibi bişeye takılmıştım devrede kullandığın opampın tek kaynaktan (single supply) beslenip beslenmeyeceği özelliği önemli ve data shttine bakarsanız lm 324ün datashettinde 3-32 v tek kaynak kullanılabileceği belrtilmiş.

bende de çalışan comparator devresinde lm324 koyunca çalışıyor ts04 (veya bunu gibi bişey tam hatırlayamadım single özelliği yok) çalışmamıştı.Yani bu sonuca göre 0-15 v kullanabilirsiniz.
Saygılar

datasheet
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

z

Girislerin farki sifir oldugunda cikisin da illaki sifir olmasini istiyorsan  cift besleme sart.

Tam sifir olmasa da sifira biraz daha yaklassin istiyorsan Rail-to-Rail opamp kullan.

tampinar

modernherakles
Ne demek istediğini tam anlayamadım.Biz çıkarma devresini kullandığımız opampı 0V/+15V. ile 7815 regülesi çıkışından besledik.Bu opampa gelen bir birinden çıkarılacak olan gerilimlerde aynı voltaj üzerinden potla düşürülüp geliyor.opampın ve çıkarılacak gerilimlerinde kaynağı ortak yani.Lm324 çıkışı 0,8 volta iniyor bunun altına inmiyor.Aslında 1,2 voltun altı hatalı oluyor gibi geldi bana.Yani tek besleme ile gördüğümüz kadarıyla olmuyor.Sizde olduysa bilmekte fayda var.Hemen hatamızı araştıralım.

Devreyi z nin belirttiği gibi opampın beslemesini +12V/-12V. ile yaptım bu simetrik gerilim kaynağının 0V. sinide bir birinden çıkarılacak gerilimlerin beslemesini sağlayan 7815 regülesinin 0V. ile birleştirdim devre güzel çalışıyor.Tam 0V. çıkış veriyor.

Biz simetrik kullanmadan bu devreyi halledebilirmiyiz arayışındayız.Çünkü devrede yalnızca bu opampın bir kanalı için simetrik besleme gerekiyor.

Simetrik beslemedede gerilimlerden biri çıkarma sonucu 0V. nin altında bir değer -V. ürettirebiliyor.Ama bizim 0V. nin altına da inmememiz gerekiyor.Bunu nasıl çözebiliriz.

z açıklamalarından dolayı teşekkür ederiz.

z

0 yerine -0.6 volt gelmesi onemli değil dersen 1 direnc ve 1 diyoddan olusan kirpici isini gorecektir. Shotky diyod kullanirsan -0.2 v da sinirlarsin.

Opamp cikisini girisinde koruma diyodlari olan bir cipe gireceksen araya bir direnc bagladiginda -0.6 v'a kirpma zaten otomatik saglanacaktir.

Daha karmasik cozumler de dusunulebilir.

hunter

Kullandiginiz direnclerin toleranslari nedeniyle pozitif ve negatif yukseltme degerleri farklı olabilir..

Ohm metre ile kullandiginiz direncleri ölçüp bu degerleri kullanarak hesaplayın.

kolay gelsin.

tampinar

sorun dirençte değil simetrik beslemede sorun yok bizdede simetrik besleme yok.pottaki 0V .nin altına inmeme olayını hallettik.Biz simetrik besleme kullanmadan hangi opampla bir çıkarma devresi kurarsak iki gerilim arasındaki farkı opamp çıkışında 0V. ye en yakın elde edebiliriz.0V. olsa iyi olacak ama 0V den vazgeçtik 0,05 veya 0,1V. gibi değerlerede razıyız artık.Böyle bir opamp mevcutmudur.LM324 minimum 0,8V. TL084 1,2V. a inebiliyorlar bu güne kadar devamlı bu opamplarla işimizi gördüğümüzden farklı bir opamp kullanmadık.Böyle bir sorunu çözen opampı bilen varsa ismini verebilirmi?Piyasada bulunabilen tipleri öncelikli tercihimizdir.Teşekkürler.