resimdeki trafo?

Başlatan berkay_yalan, 23 Ocak 2009, 02:27:58

berkay_yalan

iyi gunler sızlere bırkac sorum olacak asagıdakı transformator hakkında sızlerden bılgı almak ıstıyorum
bu akım transformatorumudur?
akım transformatoru nedır?
devreye nasıl baglanır? gorevı nedır?
nerelerde kullanılır?

kemalguler

Resimdeki transformatör 1/1 kuplaj oranına sahip trf'dır.Oranı tablo üzerinden değiştirebilirsiniz.Akım trafoları ise yüksek akımların (AC)ölçülmesinde kullanılan trafodur.Akım ölçülecek (K-L) uçlarına bağlanır.Sekondere de (k-l)ampermetre bağlanır.Örneğin 500/5 Amper oranı olan bir akım trafosunda primerden geçen 500A sekonderde 5A olarak görülür.Ölçeklemede ise bunun 100 katı yazılır.

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "kemalguler"Resimdeki transformatör 1/1 kuplaj oranına sahip trf'dır.Oranı tablo üzerinden değiştirebilirsiniz.Akım trafoları ise yüksek akımların (AC)ölçülmesinde kullanılan trafodur.Akım ölçülecek (K-L) uçlarına bağlanır.Sekondere de (k-l)ampermetre bağlanır.Örneğin 500/5 Amper oranı olan bir akım trafosunda primerden geçen 500A sekonderde 5A olarak görülür.Ölçeklemede ise bunun 100 katı yazılır.
sayın kemalguler cevabınızdan yararlanarak bır devre cızdım acaba cızdıgım semaya bakabılırmısınız bu sekılde akımı ne derece dogru olcerım yuk yokken 0.67amper gosterıyor o da r18 ın degerınden  kaynaklanabılır

kemalguler

Akım trafosunun primer kısmıda direnç vs olmasın.R18 kaldırın.Sekonderin iki ucu arasınada ölçüm yapacagınız ampermetreyi paralel pağlayın.Paralel bğlayın ifadesi sizi yanıltmasın.Normalde ampermetre seri bağlanır.ancak akım trafosunun çalışması bu şekilde.Tablodan dönüştürme oranlarını değiştirerek olayı takip edin.Kolay gelsin.Umarım çözüme ulaşırsınız.

berkay_yalan

sagolun hocam isis de yenı calısma sayfası actım asagıdakı devreyı kurdum r18 olsada olmasada deger degısıklıgı gormedım trafoya dedıgınız gıbı paralelmıs gıbı bır ampemetre bagladım 15.3a okudum ama isis de akım degerını r18 yok iken lcd ekranında sacma sapan deger olarak goruyorum ampermetre koydugumdada aynı

bu devreyı pratıkte kuracağım anlamadığım r18 olsada olmasada aynı sonucu elde edıyorum fakat lcd de farklı deger goruyorum

kemalguler

2.resimdeki uygulama olacak.R4-R5 olmayacak.Ampermetre trafo çıkış uçlarına direkt bağlanacak.Başka bir eleman bağlantısı yok.Simülasyonda çalışmaması tanımlamayla ilgili olabilir.Gerçek uygulamada ise kesinlikle çalışır.

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "kemalguler"2.resimdeki uygulama olacak.R4-R5 olmayacak.Ampermetre trafo çıkış uçlarına direkt bağlanacak.Başka bir eleman bağlantısı yok.Simülasyonda çalışmaması tanımlamayla ilgili olabilir.Gerçek uygulamada ise kesinlikle çalışır.
hocam sizi anlıyorum cevaplarınız ıcın sagolun artık pratıge gececegım sonucları buraya yazarım

sunuda belırteyım bu devreyı evde kullanacagım sıgortaların oraya bır yere baglayacagım buzdolabı olsun camasır makınası olsun yanı evde kullandıgımız cıhazların uzerınden gecen akımı okuyacagım r4 ve r5 ı ise  gerılımı olcmede kullanıyorum son olarak bu trafoyu malzemecıden ne dıye ıstemelıyım bu trafonun resımlerı sızde varmı

kemalguler

Elektrik malzemesi(endüstriyel pano)satan iş yerlerinden temin edebilirsiniz.50/5 -100/5 -100/5 -vb oranlarda bulabilirsiniz.