damla şarj yönteminde transistör kullanımı_?

Başlatan mustafa_cmbz, 24 Ocak 2009, 17:11:58

mustafa_cmbz

arkadaşlar elimde bir adet üzerinde 12v/7AH yazan bir kuru akü var...ben bu aküyü daha uzun ömürlü olması için damla şarj yöntemi ile şarj etmek istiyorum...programını bir şekilde halledeceğim fakat devre şemasında bazı problemler bulunmakta bunun için sizlerin fikirlerini bekliyorum...

durumu kısaca özetlemek gerekirse :

şemayı yukarıdaki resimdeki gibi tasarlamayı düşünüyorum..

ama

şema'yı isiste simule ettiğimde bc547'nin beyz ucuna 2k2 üzerinden 15v'a verdiğimde çıkışa voltmetrede de göründüğü gibi 13.9v veriyor...fakat aşağıdaki resimdeki gibi

bc547'yi pic ile tetikleyeceğim için 5v ile beslemiş olacağım ve bundan dolayıda aküyü 4.03v ile beslemiş olacağım bu şekilde de akü şarj olmayacak...

şimdi merak ettiklerime gelecek olursak,

* bd135'i devrede hem akım yükseltici hemde tetiklemede kullanacağım ama başka uygulamalarda denediğimden biliyorum bd135'i direkt olarak picin çıkışından 5v ile tetikliyemiyorum..bunun için bd135'in önüne bjt kullandım bu pwm ile kontrol bd135'i kontrol ederken sorun yaratırmı_?

* yukarıdaki son resimde de göründüğü gibi pic'ile bjt'yi direkt bağlarsam çıkışta 5v a yakın bir değer alıyorum bu çıkış değerini nasıl yükseltebilirim...aklıma optocouplör kullanmak geliyor ama denemedim sizce sağlıklı olurmu_?

* bir diğer konuda diyelim elimizde bir bd135 var ve pic ile sürmek istiyorum pic'i bd135'in direkt beyz ucuna bağlasam ve pwm ile kontrol etmeye çalışsam çıkıştaki voltajı kontrol edebilirmiyim (sadece bd135 olması problem değil bjt ile de sürülebilinir..) veya bu işlemi opto ile yaptığımızı düşünsek pwm ile çıkıştaki voltajı regülatör kullanmadan 13v a sabitleyebilirmiyiz acaba_?

şimdilik aklıma takılanlar ve altından kalkamadıklarım bunlar...iyi çalışmalar...

KAZIMUGUR

Diğeri gibi üstüne alınmayacaksan bir kaç satır , yoksa okuma, salla gitsin. :)

Damla şarj şehir efsanesi gibidir.Usulüne uygun şarj ile ömür açısından fark yoktur.
Aküler , cinsleri ne olursa olsun sadece gerilim ayarı ile şarj edilmemelidir.Aynı anda akım kontrolüde şarttır.Aynı gerilim altında dolu ve boş durumuna göre çok farklı akımlar çekilir.

Özellikle dediğin akü tipi (piyasa der de bilen demez kuru diye) bakımı , işi bilen olmadığı sürece yapılmadığı için çalışabilecekken bile çöp olur.
Aşırı akımda çok çabuk ısınır ve gaz halinde elektrolit kaybeder ,zaten azıcık,işte o zaman lakabını hak eder ve "kurur".
Özet , çok darda kalmadıkça aküler anma akımlarının 1/10 değerinde akımlarla 12 saat gibi şarj edilirler.

Aynı anda akım ve gerilim regülasyonlu bir çok devre olabilir ama 7Ah/10=>>>0,7A değeri işini kolaylaştırır.
"L200"  5 bacaklı bir entegre, yaşlı olmasına rağmen hala benzerine rastlayamadım.Senin istediğin değerlerde idealdir ve yüzlerce kez hiç sorunsuz kullandım.İdeal şarj cihazından tek eksiği ısı kontrolüdür. :roll:
Tam şarj durumunda şarj akımı tutma değerine düşer ve sürekli o halde kalabilir .

Özellikle figür 27...
http://www.promelec.ru/pdf/l200.pdf

ipek

555,2N3055 öğrencilerin dışında kullanan kalmadı gerçekten efsane oldu
ama bu L200 asker gibi hala dimdik ayakta .şarj edilebilen hangi cihazı açsam endüstri tıp portable hepsinden bu çıkıyor virus gibi bulaşmış.
çin malları hariç onlarda genelde 2wattlık bir direnç öylesine kararmışki gözle okunması imkansız ölçü aletinde'de çıkan rakama inanmak imkansız..yahu bunların ithalatına kim izin veriyor Ülkemiz çöplük'mü????

mustafa_cmbz

l200 i biliyorum babamın önceden evde araç teyip'i çalıştırmak için bir adaptörü vardı onun içinde bu l200 den vardı ozamanlar daha yeni yeni bişiler öğreniyordum evde bulduğum gece lambalarını radyoları telefonları herşeyi söküp içlerini inceliyordum bir gün ona da el attım ve bozdum :D babam ne zaman beni teyipler ile uğraşırken görse hep kafama kakar...benim bir adaptörüm vardı çok güzeldi diye...demekki babamın da bir bildiği var :D

hazır yapmışken birtane de babama çıkartırım :D kolay gelsin arkadaşlar...yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

kazım uğur hocam sana herhangi bir kızgınlığım dargınlığım yok aksine senin sayende bişeyler öğreniyoruz ama bazen gençlere fazla yükleniyorsun gibime geliyor :D sayende damla şarj'ın şehir efsanesi olduğunu anlayabildim ve bu sevdadan vazgeçtim...çok teşekkür ederim...iyi çalışmalar