kararlı 2.5 volt devre yapmam gerekıyor

Başlatan berkay_yalan, 26 Ocak 2009, 00:27:42

berkay_yalan

pıc ın anolog dıgıtal pınlerını kullanarak akım ve gerılım olcuyorum devrede pıc ın adc pınlerıne baglı olan akım ve gerılım olcmek ıcın yaptıgım kısım ıcın asırı kararlı 2x2.5 volt devre yapmam gerekıyor bunun ıcın onerecegınız devre yada entegreler varmı

ben tl72 yada 741 opamp dusundum fakat kararlı cıkıs alamadım dogrusu tasarladıgım devre ıle ac400v olcuyorum

timpati

KA431 veya LM336-2.5 adında IC'ler var. TO92 kılıfında (BC337 gibi)
why mr. anderson, why ?

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "timpati"KA431 veya LM336-2.5 adında IC'ler var. TO92 kılıfında (BC337 gibi)
sagol bunları lısteye aldım bunların proteusta modellerı yok basıt oldugu ıcın gerek gormemısler sanırım

bunlara benzer kılıflar bılıyorsanız yazarsanız memnun olurum yada kılıflar hakkında yorumda bulunursanız kararlılık derecesı falan

bırsey daha opto kullanırsam ıyı olurmu yoksa gerek yokmu ıyı olursa hangı opto kullanayım

timpati

220V ölçmeyle ilgili bir başlık daha önce yayınlandı, sorularının cevabı için siteyi bir araştır önce.
why mr. anderson, why ?

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "timpati"220V ölçmeyle ilgili bir başlık daha önce yayınlandı, sorularının cevabı için siteyi bir araştır önce.
arastırdım fakat sorumu yanıtlayan baslık bulamadım

arslan74

Merhaba,

En basit TL431 ile işini halledebilirsin. Ben denedim gayet güzel basit bir şekilde çalışıyor.

Selamlar

berkay_yalan

aynı baglantıda lm336 da sonuç aldım

hocam devreyı boarda kurdum fakat 2.5v degerını elde edemedım sızın baglantınız nasıldı

datashet
http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/tl431.pdf

berkay_yalan

tamamdır arkadaslar ısı hallettım sagolun 2k lık dırenc bagladım

http://www.lhmeter.com/zlblog/upload/TL431.JPG

berkay_yalan

yanlız bende referans ucu bos katotla anod arasına direnc attım

Klein

anod : GND
Katod : Direnç üzerinden +V
Ref : katod ile birleştir. buradan çıkış al.

Ancak tam 2.5 v alamazsın. TL431'in toleransına bağlı olarak 2.46V ile 2.4875 V arasında gerilim alırsın. tam 2.5V'a en yakın değeri alabilmek için %0.5 toleranslı TL431 kullanmalısın. %0.5 toleranslı tl431 ile 2.4875V alabilirsin. Aynı zamanda sıcaklık kararlılığı 20ppm'i gemese iyi olur.

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "Klein"anod : GND
Katod : Direnç üzerinden +V
Ref : katod ile birleştir. buradan çıkış al.

Ancak tam 2.5 v alamazsın. TL431'in toleransına bağlı olarak 2.46V ile 2.4875 V arasında gerilim alırsın. tam 2.5V'a en yakın değeri alabilmek için %0.5 toleranslı TL431 kullanmalısın. %0.5 toleranslı tl431 ile 2.4875V alabilirsin. Aynı zamanda sıcaklık kararlılığı 20ppm'i gemese iyi olur.

dedıgınız baglantı ıle 2.19V aldım

bır tl431 ın dedıgınız ozellıklere sahıp oldugunu nasıl anlayabılırım

mesela %0.5 tolerans yada 20ppm

bırde aklıma lm317 gelıyor sızce nasıl olur ben tl431 e gore daha kararlı olur derım

timpati

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"... tl431 ın dedıgınız ozellıklere sahıp oldugunu nasıl anlayabılırım...bırde aklıma lm317 gelıyor sızce nasıl olur ben tl431 e gore daha kararlı olur derım

neden kataloglarını incelemiyorsun?
why mr. anderson, why ?

berkay_yalan

katologları anlamıyorum fakat soyle bır baktım %0.5 ıcın tl431b olması gerekıyor ve bende olan tl431(%2) sıcaklıklarıda kılıf yapılarından kı zaten uzerınde yazıyor ja ve jc

berkay_yalan

bunun uzerıne asagıdakı devreyı cızdım ınsallah olumlu sonuc alırım pot yerıne 100r dırenc de koyulabılır

Klein

lm317 ile referans voltaj üretmenin çok sağlıklı bir yaklaşım olacağını sanmıyorum. Kulanacağın dirençler en az %1 toleranslı olmalı. ayrıca piyasada bulacağın dirençler 200ppm civarı sıcaklık stabilitesine sahiptir. bu da çok stabil bolmayacağı anlamına gelir. yanlış yoldasın yani. Referans üretmek için referans çipi kullanmak doğru yaklaşım olacaktır.  Ayrıca eğer senin ölçüm sistemindeki diğer parçaların tolerans aralığı yüsekse , referans çipinin çok stabil olması birşey değiştirmeyecektir. Yani %2 toleranslı TL431 muhtemelen işini görecektir. Ama illa %0.5 tolerans dersen zetex firmasının zr431f005 kodlu 431 çipi var onu bulabilirsin. Ayrıca maxim ve LT firmalarının da oldukça iyi referas çipleri var onlardan getirtebilirsin.