Karttaki çıkış uçları hangisidir?

Başlatan spooker42, 26 Ocak 2009, 13:01:12

spooker42

Arkadaslar benim pic e meralım var ve bir kac ay once bir pic programlayıcı ve aynı kart uzerinde ufak bir uygulama alanı ılan bir board buldum,ama sadece pic imi o uygulama alanında kullanabiliyorum pic cıkısında
*GND
*Vpp
*Mcla
*Data
*clock cıksı var bazılarını biliyorum ama ben bu devreden nasıl cıkıs alabilirim ornegin ben odanın lambasını kontrol etcem lambanın uclarını nasıl devreye girecem bunun içib aurı bir devreye ihtiyac var mı ?? REsimlerini koyuyorum yardım ederseneiz cok sevinecem

OG

Alıntı Yap*GND
*Vpp
*Mcla
*Data
*clock
Bunlar çıkış değil, giriş. Kart üzerindeki pic'i programlamak için gereken giriş uçları. Bunlara programlayıcının çıkışı bağlanır. ICSP denir, forumda ICSP hakkında çok bilgi var.

Resimdeki kart yanlış anlamadıysam bir deney kartı. Çıkışları ise LED, 7segmend display, buzzer falan.  Yaptığınız programları bu karttaki pic'e yükleyip deney yapmanızı sağlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

spooker42

cok teşekkür ederim ISCP yi arastıracam.. bişeyler anlarım insallah .

spooker42

ISCP yi pek fazla anlamadım ama su sorumu da yanıtlarsaniz sevinirim ben bir pic okuyucu ve cıkıs alacam forumda var galiba ama pek bulamadım veya ustteki devreden nasıl cıkıs alabilirim ? TESEKKURLER

Tagli

Resmini koyduğun kartı tam bilmeden yorum yapmak zor ama PIC'in hemen üstündeki beyaz bağlantı noktası PIC'in giriş/çıkış bacaklarına bağlı olabilir. Eğer öyle ise burdan çıkış alabilirsin.

Ama benim tavsiyem, PIC programlamaya yeni başladıysan, çalışmalarını breadboard denen tahta üzerinde yapman. Onun üzerinde herşey çok daha rahat anlaşılır bence.
Gökçe Tağlıoğlu

OG

Bu karttan çıkış almak için bağlantı yollarını takip etmek lazım. PIC çıkışlarını ULN2803 ile sürmüşler. ULN2803, LED vs sürmek için pratik bir entegredir. Lamba falan süreceğim derseniz iş değişir, Lamba voltajına ve akımına göre değişik sürme teknikleri var. Siz önce led sürme ile başlayın sonra başka işlere gecersiniz. LED için zaten resimdeki kart yeterli.

OG

Alıntı YapPIC'in hemen üstündeki beyaz bağlantı noktası PIC'in giriş/çıkış bacaklarına bağlı olabilir.
Evet dikkatimi çekmemiş. Burada direk çıkışlar var.

spooker42

cok teşekkür ederım led le baslıyorum yakında lamba devreleri hakkında bilgileriniz gerecekecek beni bekleyin:D