hem 5 Vdc hem 24 Vdc yalıtımlı pic giriş tasarımı

Başlatan fractal, 27 Ocak 2009, 09:28:48

fractal

arkadaşlar hem 5 dc hemde 24 vdc yalıtımlı sorunsuz çalışan pic giriş devresi varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mucit07

optocoupler kullanarak  yalıtımı saglarsın sadece on direncini degistirerek farklı voltajlarda calıstırırsın

plcnokta

Alıntı yapılan: "fractal"arkadaşlar hem 5 dc hemde 24 vdc yalıtımlı sorunsuz çalışan pic giriş devresi varmı?

Bir giriş hem 5V ta hem de 24V ta çalışsın mı istiyorsun  ???
Şu anda En İsabetli Teknik iş; İthal edilen ürünleri yurt içi imkanları ile kopyalamak, yeniden tasarlamak ve üretmektir. Bu bize Zaman, Nakit, Güç ve Özgürlük kazandırır.

MURSEL

sen bizden devre seması istemişin ama fikir olarak yardımcı olabilecegim direnc zener diyot ve optokuplör ile tasarlayacagın basit bir girş devresi her iki voltaj aralıgında calışmanı saglar

fractal

evet hem 5 vdc hemde 24 vdc de çalışsın.devrede bişey değiştirmeden.opto nun önüne lm7805 mi koymalıyım.
jeermi bir tür regülemi yapmalıyım.birde optonun cıkışına transisöt koyuyorlar.neden.bendeki opto 60ma akım veriyor.zaten..

nthere

fractal

hayır.ben sadece her yerde kullanabileceğim cevreden etkilenmeyen bir kart yapabilmek kendime.hep prazitlerle uğrşmak istemiyorum.

parda

Giriş geriliminden den iki adet anahtarlamalı regülatör entegresi ile 5 v ve 24V elde edbilirsiniz. Ancak gerilimleri bu şekilde elde ettiğiniz de optik elemanlarda kullansanız %100 yalıtım yapamazsınız çünkü GND her yerde ortak olacaktır. MCU dış dünyadan yalıtıcam diyorsanız kesinlikle GND yide ayırmalısınız.. Bu işin en kolay ama en külfetli yolu 2 güçkaynağı kullanmaktır. en profesyonel yolu ise bu iş için yapılmış elemanlar kullanmaktır.

3. yolu bilen varsa öğrenmeyi çok isterim.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

atila

Alıntı yapılan: "parda".... en profesyonel yolu ise bu iş için yapılmış elemanlar kullanmaktır.

entegre ismi verebilir misiniz?

parda

Kullandığım bir modül..
http://www.cd4power.com/data/power/ncl/kdc_nmr.pdf
1kvDC izalosyan yapıyor...
bu ürünler Türkiye de bulunmuyor bildiğim kadarı ile bulunuyorsa ve bilen varsa paylaşır umarım.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

MURSEL

evet hem 5 vdc hemde 24 vdc de çalışsın.devrede bişey değiştirmeden.opto nun önüne lm7805 mi koymalıyım.
hayır sadece dedgim gibi seri direnc zener diyor  ve opto  bunu yaprken ne gnd leri birleştirmeye ihyiyac duyarsın  ne de koymak istedigin regulatör entegresine

r2 direnci 4.7 k ile 10k arası kullan opto olarak pc817 kullanıyorum  parazitlerden kurtulamnın bir yoluda butonun basıldı bilgisi lojik0 bildigisiyle pice aktarılcak şekilde donanımı tasarlaman gerekir rahat edersin diye düşünüyorum

atila

Alıntı Yapbu ürünler Türkiye de bulunmuyor bildiğim kadarı ile bulunuyorsa ve bilen varsa paylaşır umarım
dc-dc converter leri ayfa elektronikte  görmüştüm. ne amaçla kullanıldıklarını bilmiyordum

http://www.ayfaelektronik.com/categories.php?d=143
http://www.ayfaelektronik.com/upload/SPR01.pdf

fractal

pic ten pwm çıkışımı taşımak için nasıl bir yol izlemeliyim.pwm çıkışı ilk önce opto ya sonrada ekranlı kablo ilemi taşımam lazım gelir?