IRF540N - IRF3205N Surme Sekli

Başlatan protech06, 29 Ocak 2009, 00:38:32

protech06

Arkadaşlar 12-24V arasında çalışan ve çıkışlarında hazır Led modüllerden Kontrol eden bir devre çıkışlarına IRF540N veya IRF3205N
kullanmayı düşünüyorum normalde elimde IRF540N kullanılmış olan hazır devreler var ve bunların direk bir 3,3K ve bazılarındada 1,8K dirençle sürüldüğünü gördüm bu şekilde kullanmam bir sorun oluştururmu. yeni geliştirdiğim devre biraz daha farklı ve devre üzerinde pwm kullanılıyor yani ledlerin dimlenmesi söz konusu ve aynı zamanda strobe gibi saniyede 2 - 4 kez ON-OFF durumları var yani hızlı bir tetikleme olacak ve anlık pwm değişimleri söz konusu direnç haricinde kullanım olarak araştırdım biraz diyotlu ve diyotsuz 2 şekil buldum bu sekilde yapmak istiyorum aşağıdaki şekillere göre hangisi daha sağlıklı olur. Yüklenecek Yük 10-15 A arasında olacak.

timpati

2-4 Hz hızlı bir tetikleme değil, tam tersine bir mosfet için çok yavaş bile sayılır. bu yüzden üstelik dimleme de sözkonusu ise moslar lineer bölgeye girmeye kalktığı zaman hasar görebilirler, PWM kullanman şart oluyor yani. diğer türlü (PWM yoksa) transistör kullanmanı öneririm.

ters diyotlar, yükün endüktif olmadığı için yeterli bir koruma sağlar. kullandığın tetikleme gerilimini bilmiyorum ama gate dirençlerinin değerlerini düşürmelisin bence.
why mr. anderson, why ?

cenkishan

PİC çıkışından direk sürmek istersen lojik tiplerini kullanabilirsin IRL540 N kanal 100V 28 A
VRT diskten baktım IRL 1004 N Kanal 40V 130 A, IRF 3205 N Kanal 55V 110A
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

Lütfi AYYILDIZ

Pic çıkışından 1k direnç ile sürebilirsin.

OG

Alıntı yapılan: "cenkishan"PİC çıkışından direk sürmek istersen lojik tiplerini kullanabilirsin IRL540 N kanal 100V 28 A
Ya piyasada varmı? Genelde bulamıyoruz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

alayli

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı yapılan: "cenkishan"PİC çıkışından direk sürmek istersen lojik tiplerini kullanabilirsin IRL540 N kanal 100V 28 A
Ya piyasada varmı? Genelde bulamıyoruz.

Hocam ben bunlara "milis mosfetler" diyorum. Her zaman her yerde bulunmuyorlar. IRL1004 şu anda Özdisan'ın Ankara stoklarında 50 adet görünüyor. 3 ay kadar önce 100 adet kadarını ben almıştım. O zaman stok 1000 küsürlerde idi. Özdisan'ın stoklarını zaman zaman netten yoklarsanız denk gelir. Geçmişte Özdisan'dan IRL3803'ü de bulmuşluğum var. Bir de IRL3803'ü İzmir de Akkaya Elektronik de stoklarında bulunduruyor zaman zaman. IRL3205'i görmek daha hiç nasip olmadı...

http://www.ozdisan.com/kUrunler/default.asp bu linkten stoklarına bakabilirsiniz. Gelen listede malzemenin üzerini tıklarsanız hangi şehrin/şehirlerin stoklarında kaç adet var görebilirsiniz...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

cenkishan

OG hocam izmir akkayada ve hatfondan parça parça bulmuştum.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

protech06

PİC çıkışından direk sürmek istersen lojik tiplerini kullanabilirsin IRL540 N kanal 100V 28 A 

Arkadaşlar ihtiyacım olan mos N kanal ve pic çıkışından direk 1K direncle bu modelleri sorunsuz kullanabilirmiyim ? Yukarda vermiş olduğum şemalardaki ekstra direnc ve diyotun kullanım amacı nedir peki ?
Pic cıkısından 1K direnc kullandıktan sonra diger direnc ve diyotuda kullanmam gerekirmi ?

IRL 540   N kanal 100V  28 A
IRL 1004 N Kanal 40V   130 A
IRF 3205 N Kanal 55V   110A

debi

Hiç direnç kullanmadan dahi sürebilirsin.. Önemli husus kaç volt ile tetikleme yapacağındır.. MCU besleme aralığı olan 2-6 volt arası ile tetiklersen datasheet'de yazan max akım değerini 3'e böl..  Galiba TTL moslar da mevcutmuş, söylediklerim TTL olanlar için geçerli değil..

protech06

Sormak istedigim

İhtiyacım olan mos N kanal ve pic çıkışından direk 1K direncle bu modelleri sorunsuz kullanabilirmiyim ? Yukarda vermiş olduğum şemalardaki ekstra direnc ve diyotun kullanım amacı nedir peki ? 
Pic cıkısından 1K direnc kullandıktan sonra diger direnc ve diyotuda kullanmam gerekirmi ? IRF540N modelini direk direncle sürülmesinde ne sakınca vardır ?

IRL 540 N kanal 100V 28 A 
IRL 1004 N Kanal 40V 130 A 
IRF 3205 N Kanal 55V 110A

OG

Diyotlar endüktif yüklere karşı koruma amaçlı, LED yük için gereksiz.

Bir mosfet için uygun sürme şekli forumda çok konuşuldu, çok bilgiye ulaşabilirsin.

Kısaca,

Direk PIC ile sürülecekse (LED yükleri için problemsiz kullanılabiliyor), PIC ile elde edilen yaklaşık 5V çıkış Mosfet Vgs gerilimi olacağına göre, Mosfet datasından bakılır, 5V Vgs de Mosfetin Rds direnci ne kadar olmakta. Ve bu direnç için çekilecek LED akımında Mosfet ne kadar ısınacaktır bu hesaplanır. Şartlar uygunsa kullanılır.

PIC-Mosfet arasında yüksek direnç değerleri olmamalı. Mosfetin iletime ve kesime gitmesini yavaşlatır, bu da gereksiz ısınmalara sebep olur. 10-100ohm da bile rahat çalışılabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

protech06

@ OG Hocam ilginize ve açıklamanıza çok teşekkür ederim.
devre çıkışında sadece led kullanacağım ve mosfetlerden çekeceğim akımsa 10-15A arasında değişecek bu kadarlık bir yük için pic çıkışından mosfeti direk 1K yada 1,8K dirençle sürsem sorun olmayacak o zaman ve aşağıdaki modellerden bulduğum birini kullanacağım.

IRL 540 N kanal 100V 28 A
IRL 1004 N Kanal 40V 130 A
IRF 3205 N Kanal 55V 110A
IRF 540N