Bir pic ten başka bir pic e veri aktarımı nasıl olur?

Başlatan fractal, 30 Ocak 2009, 22:34:52

fractal

arkadaşlar 18f452 den aynı kart üzerinde bulunan başka bir pic e örneğin 16f84a  ya bazı datalar göndereceğim.bunu en az pin kullanarak.nasıl yapabilirim.bunlar aynı karttalar.birde ikisinin kristali aynımı olmalı.ben ccs c kullanıyorum.daha önce böyle bir haberlşem yapmadım.yardımcı olursanız  sevinirim..

teşekkürler..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mustafa_cmbz

seri olarak yapabilirsin..kristaller ve baudrate leri de aynı olmalı ayrıca baud rateyı krıstal degerine göre seçmen gerekli...bunun dışında basıc yada proton kullansan kod konusunda yardıncı olurdum..

fractal

18f452 pll yaptım 40mhz. yaptığım iş yüzünden bu frekansta kullanmam lazım.16f84a 20mhz kullanabilirim sanırım enfazla.bu türlü haberleştirememmi yani?

Analyzer

Selam,

SPI protokolünü araştırmanızı tavsiye ederim. SPI donanımı içeren mcu'ları kullanırsanız hem az pin kullanırsınız, hem hızlı transfer yaparsınız.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fractal

sadece 18f452 bilgi gönedereceğim 16f84 .16f84 den bir veri almayacağım.pek basit bir c kodu göremedim.

MURSEL

birazdaha iyi araştırma yap ozamn ccs bölümünde oldukca fazla seri haberleşmeyle ilgili calışma ve paylaşım var ..kolay gelsin

parda

Merhaba;

En az pin ile tek yönlü iletişim için uart kullanabilirsiniz 16f84 ün kristali önemlideğil dir (khz mertebesini kastetmiyorum örn. 4 mhz yeter) uart modülü olmadığı için yazılımla uart kullanmanız gerekecektir ve yazılımda da istediğiniz hızı ayarlayabilirsiniz (donanım uart olsada bişey fark etmezdi onda da ayarlaya bilirsiniz). tek fark 16f84 yerine 16f628 kullanırsanız kesmede kullanabilirsiniz küçük işlemcide.

Kolaylıklar
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

fractal

16 bitlik saylar göndereceğim.bu sayılar ramak rakam gönderilip diğer pictemi birleşiyor.birde benimsayı onalıklı ise bu nasıl olucakki?