otomatik sigortalarda yazan B32 veya C32 ne anlama geliyor?

Başlatan remzi, 02 Şubat 2009, 09:35:44

remzi

Hepimiz görmüşüzdür otomatik sigortalarda B16 B25 C16 gibi harf ve sayılar yazar. 16,25 ifadesi akımı ifade ediyor ama B veya C harfinin anlamı nedir.

İyi ve kaliteli bir otomatik sigorta alırken nelere dikkat etmeliyiz.

K ve W otomat aralarındaki farklar nelerdir?

İyi çalışmalar...

agora_meyhanesi42

B tipi : Hat koruması yapar ve ev aydınlatması, priz, kumanda devrelerinde kullanılır. Kısa devre esnasında nominal akımın 3 ila 5 katında açma yaparlar.

C tipi : Cihazı korumak için kullanılır. Elektrik motoru gibi ilk çalışma anında normal değerinden fazla akım çeken endüktif yüklerde kullanılır. C tipi otomatlar 5 ila 10 katı akımda devreyi gecikmesiz olarak açarlar
Otomatik sigortalar; kısa devre anında devreyi çok kısa sürede açarlar. Küçük boyutları ve raya takılabilme özelliği montaj esnasında kolaylık sağlar. Bağlantı yapılan noktaları, izoleli yapılır.

Alıntıdır. (Sayende bizde öğrendik :))
http://www.yoncaegitim.com/anahtarli-otomatik-sigortalar-v-otomat/
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

tampinar

W tipi otomatlar bunlar eskiden kullanılırdı.Şimdi listelerde pek görülmüyorlar.
L : Lamba hatlarında kullanılır.Gecikmesiz anma akımları sigorta üzerinden çekildiğinde atarlar.Diye Biliyorum.
G : İndüktif yüklerde kullanılır.Bir kaç saniye süresince sigorta anma akımınının 3-5 katı akım çekilsede sigorta hemen atmaz.

Yeni listelerde eski W otomatlara göre daha ucuz olan yeni model olarak N otomatlar var.Bunların sigorta eğrileri B lamba hatları Ve C motor hatları için olanıdır.

Diye biliyorum.

emin1

B32 :gecikmesiz devreyi açan sigorta
C32 :belli bir süre geç atan sigorta

remzi

K. otomat hakkında bilgisi olan varmı arkadaşlar...

yanlizefe

K otomatlar NK otomat diyede anılır genellikle k otomat söylemi yaygındır.Bir diğer adı nötür kesmeli sigortadır. Bir fazlı olanlarında faz K ucuna bağlanır N ucu nötr dür. N yazan ucun icerisinde akım algılayan düzenek yoktur.Sadece adi anahtar şeklinde faz açtığında onunla beraber açılır kapanır.(Şimdilerde yerini kaçak akımlara bıraktılar)

violent

Anahtarlı Otomatik Sigortalar
Işık sorti ve linyeleri ile motorları kısa devre aşırı yüklenmeye karşı korurlar. Anahtarları sayesinde bağlı bulundukları devrelerin açılıp kapanmasını temin ederler. Anahtarlı sigortalar aşırı akımlarda birbirinden bağımsız  iki açtırıcı bulunmaktadır. Aşırı yüklenmelerde bimetal akım değerine bağlı olarak zaman gecikmeli olarak devreyi acarlar.Kısa devre durumunda belli eşik değeri aşıldığında bir elektromanyetik açtırıcı gecikmesiz olarak devreyi acar.B ve C tipleri mevcuttur.
        B tipi nominal akımın (3-5) katında,
        C tipi nominal akımın (5-10) katında devreyi acarlar

•   H  tipi: Ev aletleri ve konut tesisatında
•   L tipi : Dagıtım ponoları ve kumanda devrelerinde
•   G tipi : Ölçme aletlerinde, endüktif yüklerin korunmasında
kullanılmaktadırlar.

Yrd.Doç.Dr. Süleyman ADAK
Elektrik Yüksek Mühendisi
Dicle Üniversitesi Mardin Meslek Yüksekokulu
Teknik Programlar Bölüm Başkanı
                                ( alıntıdır)