müzik aleti akort cihazı nasıl yapılır?

Başlatan fractal, 03 Şubat 2009, 13:33:06

fractal

arkadaşlar. müzik aleti için akort cihazı yapmak istiyorum.bunu nasıl yapabilirim.temelini biliyorum.mesela bende kemençe var.ben bunu akort etmek istiyorum.notaların freknasını biliyorum.atıyorum.tel boşta iken 400hz ile re sesini versin.ben bu 400 hz nasıl ölçüp pic e aktara bilirim.birde burda bu tonu nasıl yakalaya bilirim.tam 400hz yapamayız sanırım.399 olabilir yada 401 hz gibi bir barla bunu artı-eksi olarak göstermekte gerekir.sanırım
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Maxim

bu işin mümkün olabileceğini zannetmiyorum,
enstrüman sesleri sadece frekanslardan ibaret değildir çünkü ,
tınısı var bir sürü başka özelliği var ,
akort işi kulakla yapılır bence .

z

PIC le nasil yaparsin bilmem ama asagidaki yontem kesin is gorur.

Muzik aletinden gelen sinyali yukselt ardindan kirparak kare dalgaya cevir.

Frekansi, akortlanacak notaya es kare dalga bir referans sinyal olustur.

Ref sinyal ureten osilatorunu muzik aletinden gelen sinyalle senkronize et. Ardindan faz farkina bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

aslında mümkün olmalı çünkü piyasada bir sürü akort cihazı var. yalnız @maxiboost bir yerde haklı, eninde sonunda son ayar yine kulakla yapılıyor. elektronik aletlerin henüz çözemediği sesle ilgili kavramlar var.

elektronik akort aletlerinde güdülen temel prensip şu: yeterince yüksek frekanslı kararlı bir osilatör yapılıyor, sonra belli oranlarda bölünerek asıl frekanslara çok yakın değerler elde ediliyor ve bu ya referans olarak bir hoparlöre veriliyor ya da mikrofonla alınan enstruman sesi bu frekansla karşılaştırılarak ne derece yaklaşıldığı gösteriliyor. örnek çalışmalar bazı yabancı dergilerde olacak.
why mr. anderson, why ?

fractal

piyasa bir sürü böyle akort cihazı var.bikaç kişiye sordum kulakla yapılan akort ile cihaz verdiği tepkiler aynıymış.hem insan kulağının cözünürlüğü nedirki?zaten cok dar bir aralıktaki sesleri duyamıyormuyuz.artıyorum 400hz de re sesi varsa bu frekansta titreşen her şey re sesisini vermezmi.sesin bildiğim kadarı ile freknası ve bu frekansın da bir enerfisi yada genliği olmalı.diğerleri bunlardan türetilebilen birşey olamı.tını gibi.arkadaşın dediği gibi ben bunu kare dalgaya cevirip saniyede gecen dalgaları sayıp bu dalga 400 ise şu na 300 ise şu nota desem olmazmı.hem şöyle bir olayda var.bilgisayrlardan çıkan sesler sonuç itibari ile frekanslara dönüşüyor.cokta net sesler ve notalar elde ediliyor.amacım kemençeme akort cihazı yapmak sonrada bilmediğim parçaların notalarını kaydedip buzzer ile onları dinleyip denemeler yapmak...

ilgili fikirlere teşekkürler..

timpati

Alıntı yapılan: "fractal"...hem insan kulağının cözünürlüğü nedirki?zaten cok dar bir aralıktaki sesleri duyamıyormuyuz.artıyorum 400hz de re sesi varsa bu frekansta titreşen her şey re sesisini vermezmi.sesin bildiğim kadarı ile freknası ve bu frekansın da bir enerfisi yada genliği olmalı.diğerleri bunlardan türetilebilen birşey olamı.tını gibi...

insan kulağının çözünürlüğünü küçümserken bunu zaten müzik aleti için (onu duyan da kulak olmayacak mı?) yaptığını unutuyorsun galiba  :D
Alıntı yapılan: "fractal"...arkadaşın dediği gibi ben bunu kare dalgaya cevirip saniyede gecen dalgaları sayıp bu dalga 400 ise şu na 300 ise şu nota desem olmazmı.hem şöyle bir olayda var.bilgisayrlardan çıkan sesler sonuç itibari ile frekanslara dönüşüyor.cokta net sesler ve notalar elde ediliyor...

ses sadece frekans ve genlik değildir. bu konuda bildiklerini anlatman güzel ama tamamen bilmediğin bir konuda ortaya bir iddia atman yanlış. önce bir osiloskopta sesin (insan sesinin veya bir enstrumanın çıkardığı sesin) neye benzediğine bak, sonra sayısal olarak elde edilen bir işarete bakıp karşılaştır, sesin nelerden oluştuğunu, hem fiziksel hem matematisel modellerinin nasıl ortaya çıktığını, sırf bu konuda bir mühendislik dalı olduğunu hesaba kat, sonra konuş (kızmıyorum, açıklıyorum)
Alıntı yapılan: "fractal"...amacım kemençeme akort cihazı yapmak sonrada bilmediğim parçaların notalarını kaydedip buzzer ile onları dinleyip denemeler yapmak...

şimdi oldu, niyetini tam açıkla ki biz de ona göre yardımcı olabilelim, bildiğimiz kadarıyla. akort cihazı yapmanda yardımcı oluruz, buzzerdan duyacağın ses komik ve notadan, bir müzik aletinin sesinden çok uzak olacaktır. sen yine de "o bana yeter" dersen yap tabii denemeni. en doğrusu budur zaten, "dene ve yanıl" yöntemi  :D ; insanın tecrübesini artırır.
why mr. anderson, why ?

askuzucu

müzik aletlerinin sesi tek bir bileşenden ibaret değildir.Harmonik miktarları vs. nedeni ile farklıdır.aksi taktirde aynı notayı çaldığınızda bütün aletlerde aynı sesi duymanız gerekirdi.

z

Akort yapmak icin sesin tinisi dikkate alinmaz. Amac tel boyunu ayarlamak.

Burada ana frekansi olmasi degere oturttunuzmu aletin o teli akort edilmis olacaktir.

Eger nota dogru fakat ses olmasi gerektigi gibi cikmiyorsa o zaman aletin  sapinda, tahtasinda sorun vardir.

Tiniyi ayarlamak gibi bir sansiniz olamaz. O komsu tellerin akort edilmesine, tahtanin cinsine, eklem yerlerine, kullanilan yapistiriciya, sapina copune vs vs bagli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

Taşınabilir değilde sabit bir çözüm istersen internette bir sürü ses analiz programları mevcut bedava planlarıda var. araştır bulursun Real Time Audio Analyser diye bunda tüm band genişliğini peak lara delta marker koymak harmonik vs.vs .kulağa Saygım sonsuz.Fakat kulak Logaritmiktir pek ölçü Aleti olarak kullanılamaz.en azından ben öyle biliyorum.
Bunlar'da Hardware olanlar...

http://rapidshare.com/files/193595404/Desktop.rar.html

Not madem Sadakat önemli kristalinde ayarı önemli..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

teknikelektronikci

proton un sample dosyasinda bu chaz in kodlari var .  kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fractal

konuya ilgi ve  açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler.discovery channel dı sanırım.bilimsel müzik yapmak diye bir program vardı.notaların freknasları sabir ccs c kütüphanesinde de var sanırım.neyse bu programın anafikri şu an dünyada ilk defa kullanılacak müzşk aletleri yapmaktı.mesela biri delikli bir disk yaptı.bu diske karşıdan hava üfleniyor.disk üzerinde ki çemberlerde delik sayıları farklı.birinde atıyorum 10 delik altaki çemberde 9 delik altakinde 8 delik gibi. dolayısyla saniyede deliklerden  gecen hava akışı bir frekans oluşturuyor ve temel notalar oluşuyor.sonuç itibari ile buzzer ile midi olarak müzik çalına biliyor.bir müzisyen telefondaki o la sesini tanıyor.şimdi her teli akort etib.sonra çalağım parçayı buzzerdan versem olmazmı.bu arada haberleşme dersine girşte kulak ve ses üzerine uzun ve geniş bir bilgi almıştık.okulda.ykardada anlatıldığı gibi aslında tamemen kendi başına bir disiblin.