"Nabız Ölçer" ve "Count" komutu hakkÄ

Başlatan eyetouch, 07 Şubat 2009, 02:37:22

eyetouch

Merhaba

Şu linkteki devreyi 7-seg display yerine LCD kullanarak uyguladım:

http://web-ee.com/images/Schematic.pdf

Programını da vermiş adam yanında ama ben kendim yazmayı tercih ettim. Bunu da Pic girişindeki darbelerin 10 saniye boyunca "count" ile sayılıp 6 ile çarpılarak "nabız: x/dk" gibi lcd'ye yazdırmak suretiyle gerçekleştirdim.

Problemim şudur ki, çok nadir olarak doğru sonuç alabiliyorum. Genelde 130-140-160 civarı veriyor. Hatta bir ara 238 gördüm. Led ile Ldr arasına mesela 5 kere bir engel koyup alırsanız sonucu 30 olarak doğru gösteriyor ama işin içine parmak girince abartılı sonuçlar var. Hassasiyet için trimpotlar var, milim milim oynuyorum onlarla ama çok fayda etmiyor. Hah şimdi doğru göstermeye başladı diyorum, bir sonraki ölçümde yine çok yüksek rakam veriyor. İlk olarak aklıma çok fazla dalgalanma olduğu, opampın geri besleme direncine paralel bir de kapasite atıp aynı zamanda bir alçak geçiren filtre olarak kullanmak geldi. Ama devreye ekleme çıkarma vs. yapmak zor çünkü devreyi board'da denemeden direk pcb'de hazırlamak gibi bir hataya çoktan düşmüştüm, "hazır yapılmış devre, nasılsa çalışır" diye :) Daha sonra osiloskoptan pic girişindeki sinyale bakmak geldi aklıma. Ses kartını osiloskop olarak kullanan programlardan birini indirip açtım ve şu sonuçla karşılaştım:

Göründüğü üzere pic girişindeki veya opamp çıkışındaki sinyal gayet temiz. Yani yüksek sonuçların sebebi dalgalanma değil. Ayrıca ilk darbeden sonra ters yönde de bir darbe var. Kalbin "güm-güm" şeklinde atımındaki ikinci "güm" oluyor sanırım o. Hassasiyeti iyice artırırsam kalp atımını gösteren led de ikinci darbeyi gösteriyor zaten. Hemen hemen aynı projeyi kitabında ele almış olan Prof. Doğan İbrahim de böyle bir sinyal almış ayrıca. Fakat en başta linkini verdiğim devreyi yapan adamın osiloskop görüntüleri ise şöyle:

Burada ters yönde darbe yok, ayrıca pic girişindeki darbe de gayet güzel. İyi de bu adam da opamp çıkışını direk pic'e girmiş, ben de direk girmişim. Opamp çıkışındaki sinyalle pic girişindeki sinyal nasıl farklı olabilir?

Benim tahmin ettiğim, ters yöndeki darbeyi de pic sayıp sonucu 2 kat gösteriyor olduğuydu. 140-150 gibi sonuçları almamı buna bağladım. Yani çözüm olarak çıkan sonucu ikiye bölersek doğru nabzı görürüm diye düşündüm ama bu kaçamak çözüm bana mantıklı gelmiyor. Pic'ler negatif yöndeki gerilim darbelerini de işler mi? yada "count" komutuyla ilgili bir sıkıntı mı var? Araştırmalarım sonucu count komutunun pek sağlıklı olmadığını, daha iyi çözümün pic'in tmr0 kesmelerini kullanarak pulse sayma işini manuel yaptırmak olduğunu falan okudum ama henüz kesme, tmr0 vs. kullanarak bir program yazmadım hiç. Bu projenin biraz aciliyeti var sayılır.

Konu hakkında yorumu, yardımı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar..

OG

O bağlantı şekli ile (+V, GND) opamp hiçbir zaman ters çıkış veremeyeceğine göre (ki verse de pic bunu saymaz, ancak pic girişine zarar verebilir) sorun başka bir şey olmalı. Ses kartı osiloskobunun ters giriş göstermesi normal, onu dikkate almayın.

Programınız doğru yazıldı ise yüksek bir ihtimal PIC girişinde ikinci vuruş da var ve onu sayıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.