flex light sürücü devreleri (smps)

Başlatan gokhangokcen, 07 Şubat 2009, 12:13:53

gokhangokcen

selamın aleyküm cümleten kolay gelsin...
elimde bir çeşit led hortum tarzı plastikler var adı flex light.Bu hortuma benzer şeyler bir sürücü sayesinde ışık veriyor.Sürücüyü incelediğimde 189~195 volt arası ac voltaj çıkıyor.Akım ise 12,5 mA seviyelerinde.Bu sürücünün beslemesi ise 2 adet kalem pil.Bu tarz sürücüler ile uğraşmış olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirmi acaba?.bu sürücüyü kendim yapmaya çalışacağım.Devre ve hortumun bi kaç fotoğrafını koydum fikir vermesi açısından yardımlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar...

resim1

resim2

resim3

resim4

Saygılar
Gökhan
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

OG

Bu devre 180-190V gibi çıkış verir ama aynı zamanda 400Hz gibi (tam hatırlamıyorum) bir frekansa sahiptir, belki de daha fazla. O ışıklar için frekans da önemli. Tasarım bunlar dikkate alınarak yapılmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gokhangokcen

o.g hocam 400hz civarı bi frekansı normal piyasada bulunan çelik saçlı trafolarla elde edemeyiz sanırım.bu switch mode lardaki trafolardan kullanıcaz herhalde bende bu konuda yabancıyım:( bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum iyi çalışmalar...

aslan_korhan

6V'lik fluoresan ışıldakların devresinle bile çalışabilir.
Belki biraz çıkış voltajınla oynaman gerekebilir. Frekansın çok önemli olacağını sanmıyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Frekansın şöyle önemi var,

Resimdeki ışık sistemi kapasitif bir yük. Sürücü devredeki paralel rezonans devresinin bobinine bağlanıyor ve rezonansa yaklaştıkça yüksek ışık veriyor. Bu sebeple bağlanacak ışığın değişebilecek boyuna göre ışık ayarı frekans ile oynanarak yapılıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gokhangokcen

yarın işyerinde bir deneyeceğim flouresan sürücüsünü fakat bundan bana 1 tane değilde bayağı adetli bir miktar lazım imalatını yapmayı düşünüyorum.Onun için daha farklı çözümler aramaktayım.Biraz araştırma yaptıkdan sonra bulduğum bilgilerden öğrendiğim mantık 2*x voltajlı trafonun ortak ucuna kaynak voltajının '+' sını bağlayıp diğer uçlarını ise birbirinin tersi şeklinde '-' gnd ye açıp kapatarak diğer primer çıkışından voltaj alıyoruz.Uyguladığımız kare dalganın sıklığı bizim Frekansımız dalganın genliği ise voltajımızı ayarlamaya yarıyor.O.G hocamın dediği tarzda yüksek frekanslarda çalışıyor diye duydum bende bu cihazı aldığım firmadan.Bu yüksek frekanslara dayanacak trafo tipi nasıl olmalı o konuda bir sıkıntım var bu tasarruf ampülleri içindeki trafoları kullansam işimi görürmü? o konuda tereddütde kaldım.Hiç olmadı bi tane yapıp deneyecem başka yolu yok gibi duruyor.Cevaplarınız için sağolun.iyi günler.