STK ve Power Supply

Başlatan msimsek23, 02 Aralık 2003, 17:14:27

msimsek23

STK 402-120 power amplifier devresi aldım.Üzerinde Ton devresi de var .Trafoyu almadım,çünkü

adam biraz hikaye anlattı bana bu konuda.Neyse bu stk'nın data sheet'ini indirdim.2*80 watt maximum değeri ve maksimum besleme voltajı +-57 volt ,önerilen voltaj ise +- 39 volt.Adamın

verdiği besleme devresinde 2 tane 2200 mF 50 volt kapasitör ve 2 tane 500 ohm direnç var.Ben Bu devreyi +- 50 volt ile beslemek istiyorum.Nasıl bir trafo almalıyım?Bana önerdiği trafo 2*32 volt ve

350 watt idi.2*32 volt ve bu kapasitör değerleri ile stk'yı kaç volt ile beslemiş olduğumuzu hesaplayamadım.2*40 volt ve 350 watt bir trafo işimi görür mü sizce?Fikirlerinizi bekliyorum...

DumrulBey

Merhaba,

Soğutma tertibatına güveniyorsan 45 - 55 volt arası besleyebilirsin. Güvenmiyorsan 12 - 25

volt arası veya varsayılan minimum değerleri dene. İlla minimum değer ve üstü ile beslemen şart değil. Çünkü o değerler maksimum ses gücünü elde edebilmen için tanımlanmış bir

aralık.

Güce gelince, istediğin ses gücüne göre trafonun gücünü tespit edebilirsin. Bence 350 Watt çok fazla, 200 Watt'ı geçmemeli. Benim sistemden örnek vereyim: Bilgisayarıma bağlı

STK 415 var ve yanlış hatırlamıyorsam 2 x 15 Watt çıkış gücü veriyor. Bağladığım trafo ise 40 Watt. Beslemeyi tam hatırlamıyorum ama 20 voltu geçmiyordu galiba. Bilgisayarın ses ayarı

minimumda. Yarıya getirince oda durulmuyor. Salonumuz daha büyük orada denediğimde tam ses yine salonda duramıyorsun. Yani kullanacağın mekan büyük değilse besleme için ön göreceğin

değerlerin ise büyük olmasına gerek yok!

Bu konuda söylenebilecek çok şey var. Bunlardan biri de 1 metre küp ile 1 Watt ilişkisine. Ben amatörce bilgilerimi tecrübelerim ile harmanlayarak

nacizane aydınlatmaya çalıştım. Mutlaka konusunda uzman olan arkadaşlar vardır ve onlar daha aydınlatıcı olur. Unutmadan söyleyeyim, kullanacağın mekan hakkında bilgiler verirsen sana daha

çok yardımcı olunur.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

msimsek23

Kullanacağım oda epeyce büyük, benim stk 2*80 watt veriyor.Benim İstediğim bu ampliden maksimum verim

alabilmek.Soğutucum epeyce iri ve 24 Voltluk 2 iri fan soğutucuya bağlı.2 adet 4700 mF daha bağlıcam besleme devresine ve sanırım 40 0 40  ve 250 watt bir trafo alıcam.Data sheet inde 6 ohm'da

bu değerleri veriyor diyor ama ben 4 ohm ile zorlamaya kararlıyım.Ne diyeyim 1 kaç watt kazanca bu riskler çok görülebilir ama overclock bir tutkudur,hele konu ses amplifikatörü ise :)

Rusi

slm dostum trafonun gücü ve kondansatörlerin de önemi var. verim istiyorsan 10000 / 80  den düşük kullanma derim . ben

stk4241 II  yaptım ve pişman oldum  2*120w  çok güçlü ona uygun hoparlör bulmak zor oldu..  trafoyu 2*40  volt 250W  kullan derim kondansaörler devreye girince zaten 50 civarını bulacak bu

voltaj da yeterli olur  birde dikkat et en ufak hatada stk nın üstüne 1 bardak soğuk su içersin ...            saygılarımla ....

vrtdata

arkadaşlar trafoyu mümkün mertebe büyütün.amplifikatörlerde pik seviyesinde bazen kısa süreli aşırı güçler çekiliyor.kısa

süreli olmasına rağmen besleme devresi bunu karşılamazsa distorsiyon olabilir ve arızayada sebeb olabilir.kondansatörleride mümkünse 10 000 yada daha yüksek düşünün.bazı hazır profesyonel

cihazlarda (sanyo,yamaha gibi)
2*50 wattlık cihaza 400 wattlık trafo ve 50 000 uf lık kondansatörler gördüm.paylaşayım dedim.yıllardır ses frekansıyla ilgilenirim.umarım işinize

yaramıştır.selamlar.

X-Fi

dostum şu anda ewimde  bi tane stk4231 calışıyo bana sorarsan iki adet 10.000/63 al benim trafom 2*24V 400W ama merak etme kapasitiflerden sonra anfi beslemesini ölçdügümde besleme gerilimi 102V=2*51V görünüyor ve sesi açsam bile düşme olmuyor
bu da çalışması için en uygun gerilim trafonun düşük voltajlı olmasına ramen cap büyük oldugu için istedigi gerilimi üzerinde biriktiriyor en kısa zaman da iki tanedaha cap alıcam 4*10.000/63 dahada mükemmel çalışması için yeterli
sizlere tavsiyem eger trafonuz düşükse cap çogaltın ancak trafonuz 2*50V dahi olsa 10.000mf/63V kullanın anfiden tam verim alırsınız... ;)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

HellMarch

Ama o yüke bindimi düşmezmi çıkışına amfiyi zorlayacak hoparlörmü bağladın eğer küçük hoparlör bağladıysan voltajda düşme olmaz böyle yaptıysan bide büyük güçlü bir hoparlör bağlayarak ölçermisin bakalım o zaman düşme olurmu sonuçları yazarsan sevinirim .

CaFFeiNe

@x_fi

değerleri yanlış hatırlıyor olabilirmisin?

bildiğim kadarıyla 24VAC nin tepe değeri ~34V olur nekadar kondansatör bağlasanda bunun üzerine çıkmaz ama tabiiki nekadar çok kondansatör bağlarsan yükte voltaj düşümüde okadar azalır

ilyas

max besleme gerilimi DC 60 v civarında

Kondansatör önemli tabi ama bu wattlarda amplifikatörler için 4 tane 10000 e abartı derim ben.

Stk üreticisi bu entegre için 2 adet 10000mf önermişler (katolog değeri)

Paranızı boş yere çöpe atmayın yani.

Sardırcağın trafoya gelince 2*42V (ac) 200W yeterli.

Sakın düşük voltajlı bir trafo kullanma çünkü stk lada asla kaliteli bir ses alamazsın.(Çok düşük voltajlarda 12-20 gibi)

Kolay gelsin
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]