çizgi izleyen robot hakkında

Başlatan msoyturk, 11 Şubat 2009, 21:13:25

msoyturk

Merhaba

çizgi izleyen robot yapmak için kullanılacak olan PIC'in  seçiminde PIC 16F628 'in veya PIC 16F877'in kullanılmasının farkı nedir.

yardımlarınız için teşekkürler..

berkay_yalan

once donanımsal olarak senı tatmın etmelı sonra yazacagın kod boyutu

mustafa_cmbz

ekleyeceğin özelliğe göre seçeceğin pic'i de ona göre seçmelisin...mesela ben 4in1 uğur böceği yapmıştım çizgi izleme ses'e yönelme engel tanıma ve bıyık sensör ile hareket etme gibi özellikleri bulunan bir robot için 16f877 kullanmıştım...tabi kullanacağın pic'in büyüklüğüne göre hafızası vs. değişir...iyi çalışmalar...

msoyturk

aslında yalnızca çizgi izleyen robot için değil ek olarak GLCD de bağlanacak devreye bu yüzden kullanılacak PIC in bacak sayısı fazla olmalı diye düşünüyorum..

Projemde çizgide gittiği yolu GLCD de gösterecek ve bu yolu bir daaha ki sefere çizgiye ihtiyaç olmadan gidecek bir robot yapacağım.Bu yüzden ilk aşama olarak çizgi izleyen robot gibi başlayıp

PIC de artan pinlere de GLCD yi bağlamayı düşünüyorum.Fakat sıkıntılı olan konu burda bu iki PIC arasında ne gibi farklılık var veya kuracağım devrede değişiklik yapar mı ?

ilginiz için teşekkürler...

emrahse

arasında çok fazla fark var.
Öncelikle 877'nin çok daha fazla özelliği var örnek olarak analog girişleri,(çizgi izleynde anlog ne işe yarayacak diyecek olursa itürodaki çizgi izleyen robot yarışmasında yol üzerinde bir kapı var onu gördüğünde robotun durması gerekiyor) pwm çıkışlar,ı timerlar ve yazabileceğin çok fazla bellek(16f628a'ya göre), Tek dezavantaajı boyutunun b
üyük olması. glcd kullanmak istiyorsun ama lcdler yaklaşık 150 ma dolaylarında akım çeker bu kullandığın bataryanın çabuk bitmesine neden olur. bende çizgi izleyen robotlarımda lcd çıkışı yapıyorum ama sadece pic'i butonlarla programlarken yaptığım işlemleri görebilmek için kullanıyorum.

seferuzan

Dostum glcd kullancaksın ???
GLCD sürüm mantığını bilen biri 628 ile 877 arasındaki farkın ne olduğunu bulabilecek biridir.Datasheetleri incele . bu konuda eksiğin varsa oncelikle bunu gidermeni saygılarımla öneririm