elektronik devre tasarımı hakkında

Başlatan lob2481664, 12 Şubat 2009, 20:02:14

lob2481664

aslında konuyu hangi bölüme açmam gerektiği konusunda çelişkiye düştüm fakat moderatör arkadaşlar hatamı düzelteceklerdir yeri değilse.

siz tecrübeli arkadaşlardan öğrenmek istediğim şey genel olarak şu :

elektronik devre tasarımını ana hatlarıyla da olsa öğrenebilmek ve basit tasarımları kendi çabamızla yapabilmek için nasıl bir öğrenim yöntemi geliştirilmeli, keza bu yetiyi kazanabilmek için uygulama alanında gerçek anlamda pratik kaygılar üzerine ortaya çıkarılmış dökümantasyon mevcut mu? çünkü ders kitapları genelde temel olarak dahi uygulama geliştirmek için kullanılabilecek pratik bilgi aktarımı kaygısından uzakta bulunmaktadır. Fakat eğer ben yapamıyorsam da başkaları yapabiliyorsa, demek ki bende bir sorun var demektir, ya seçtiğim bilgi kaynaklarında ya da kullandığım yöntem üzerinde. O halde analog devre tasarımına nasıl bir bakış açısıyla başlamak ve sürdürmek gerek ?

bu işi yapabilen sizler, örneğin ilk güç yükseltecini nasıl tasarlamayı başardınız ? mevcut olanlar üzerinde denemeler yaparak bir devre sisteminin çalışma ilkesini öğrenebilmek nasıl yapılabiliyor ? Tüm bunlardan sonra hiç bulunmayan bir bir devre nasıl tasarlanabiliyor?

mustafa_cmbz

ilk önce sağlam bir elektronik temelinin olması gerek aklına gelebilecek bütün malzemelerin işlevini bilmelisin pratik olmalısın...

bunların dışında üzerinde tasarım yapmak istediğin alan veya cihaz ile ilgili biraz araştırma yapmalısın.daha sonra örnek şemaları incelemeli varsa imkanın uyuglamasını yapmalı labratuvar ortamın vs. gibi bir ortamda ölçüm ve değerlendirme yapmalı daha sonrasında ise pratik zekanı ve yaratıcılığını kullanarak yeni şeyler üretme çabası içerisine girmelisin...

unutma bizim meslekte en güzel öğrenme yöntemi uygulama yaparak öğrenmedir...iyi çalışmalar...

karbal656

Öncelikle şunu belirteyim; hiçbir şeyi gözünde büyütme ve şunuda unutma acele etmemelisin . Çünkü ha deyince hiçbirşey olmaz.
Ben bu işin okulunu okumadım, ama elektronik devre üretip satıyorum.
Herşey azimle olur. Çok güzel bir sitedesin burada istediğini öğrenebilirsin.
Yeterki araştır.

yas

Evet @karbal656 dediği gibi herşeyi gözünüzde çok büyütmeyin ama
her şeyide basit görmeyin, Altından kalkamıyacağınız üretimlere at gözlüğü ile dalmayın,
ağır ağır ilerleyin kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın,
yeni bir şeyler öğrenmek için sürekli istekli olun,
gelecek olumlu olumsuz tüm eleştirilere açık olun,
yaptığınız hataların kendi hatanız olduğunu kabullenin suçu başka noktalarda aramayın,
eğer hatanız varsa en kısa sürede çözümünü bulun ve sorunu elinizden geldiğince düzeltin,
gerektiğinde professiyonel yardım almaktan çekinmeyin(yani gurur meselesi yapmayın),
başkalarının tasarımlarını değerlendirirken sadece olumsuz yanlarını ortaya çıkartmaya çalışmayın
vs.vs bu liste daha uzatıla bilir.
Kendinize iyi bakın görüşmek üzere.

yas

Şunuda Eklemeden geçmek istemiyorum.
Eğer Üreteceğiniz ürünü kutulayacaksanız(ambalajı kast etmiyorum) ve kutusunu özel olarak yaptırmayıp hazır bir mataryel kullanacaksanız önce bu kutuyu temin edin ve kart tasarımınızı buna uygun tasarlayınki tencere yuvarlansın kapağını bulsun :) aksi halde ortaya çıkan ürün genelde ilk intibaa olarak insanları kötü düşünceye sevk ediyor basit gösteriyor.

transistor

ilgi bilgiyi,
azim ise
hayal gücüyle birleşince

BAŞARI'yı getirir....
Herşey Vatan İçin.

mcn

Peki bende hazır konu açılmışken bi soru sorayım.
Yaptığımız devrelerin daha uzun ömürlü olması,sağlıklı ve kararlı çalışması için,tasarım aşaması ve daha sonrasında neler yapmalı,neler dikkat etmeliyiz.
Tabi yapacağımız devrenin kullanılacak yerine göre bir çok özel durum ve ayrıntı olacaktır ama genel olarak dikkat etmemiz gerekenler neler olabilir?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

yas

Bence 1 sırada besleme devresinin koruma açısından üst düzeyde uygulanmış olması, 2 sırada uygulanan devrede ki kompenetler yapacağı işe tam uyumlu seçilmeli, 3 sırada devre ısı yayıyor ise bunu en hızlı ve az maliyetli şekilde dışarı atabilecek soğutma düzeneğinin olması, 4 sırada devrenin toz, nem, su, asit buharı gibi dışarıdan gelebilecek zararlı etkenlerden tamamen izole edilmiş olması, son olarakta devrenin pcb ve kompenent montaj işçiliğinin kaliteli olması diyebilirim.
Başka arkadaşların önerilerini de, yazarlarsa okumak isterim.

erkan614

yapılmış bir uygulamayı geliştirmek veya bir amaç için kullanılan tasarımı başkabir amaca uygulamak kolaydır
ama hiç yaplmamış bir devreyi yapmak pekde kolay değildir.
kendini geliştirmek için yapılmış herturlu cihazı incelemelisin bak adamlar nasıl yapmış analiz et böylece geliştirme konusunda sende o kşiler kadar bilgili olursun

dombilik

Sakın ola öğrenmek istediğiniz konuyu tam olarak kavramadan ve öğrenmeden bir diğerine saldırmayın....
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

wsxwsx

Elektronikle ilgili konuları tam olarak öğrenecek kadar ömrümüz yok malesef.  
transistörlü yükselteç nasıl tasarlanır bunları kim biliyor ?  Entegre kullanılır.

dombilik

Elektroniği öğrenmek için bir ömür yetmez...
Bence elektroniğin hangi dalı ile ilgilenilecekse direk olarak ona yoğunlaşıp
etraflıca öğrenmeye çalışmak gerekir.
Her şeyi öğrenmeye çalışmak,biri bitmeden diğerine atlamak bana kalırsa maymun iştahlılıktan öteye de gitmez.
Herşeyi öğreneceğim derken biraz ondan biraz bundan....Birde bakmışsınız elde var sıfır...
Bazen yanıma yüksek okullarda okuyan öğrenci kardeşlerim geliyor.
Okullarında mikroişlemci dersleri görüyorlarmış...Ama maalesef üzülerek söylüyorum daha transistörü ölçmesini bilmiyorlar..
Anlatmak istediğimi anlatabildim mi bilemiyorum ama emeklemeden yürünmez diye düşünüyorum..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40