Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Vecta ısıtıcı?

Başlatan murbay, 12 Şubat 2009, 23:42:02

murbay

reklamlarda görmüşsünüzdür, vecta adında bir elektrikli ısıtıcı tanıtılıyor. İnternet sitesini inceledim. Tamamen yerli üretim olduğundan bahsediliyor. 300W ve 800W gücünde üretiliyor. Söylendiğine ve güç değerine bakılırsa diğer elektrikli ısıtıcılara göre %80 tasarruf sağlıyormuş. Örneğin 300W ısıtıcıyı 7 gün 24 saat çalıştırınca 20ytl civarı bir harcaması varmış (benim hesabıma göre elektriğin kwh'i 0,151 liradan ayda 32 lira yakıyor)

Acaba gerçekten ısıtıyormu? Örneğin 5-10 derece gibi bir oda sıcaklığını 22 dereceye ne kadar sürede getiriyor ve kalıcı sıcaklık sağlayabiliyor mu?

Kullandığı teknoloji nedir?

Bu konudaki fikirleriniz neler?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

amuhurcu

ya biraz 3kağıçılık kokuyor ortam....
.... adamlar nano diyor türk müh. diyor... ama çinden gelme bi şey de olabilir... belli değil.. ve sitelerinde her şey olmasına rağmen kendileri hakkında bi bilgi yok enteresan değil mi... bi de ortama büyük bi sır olarak geliyorlar... elemanlar madem ki ısıda verimi %90na çıkardılar aynı teknolojiyi kullanarak işikta da %90 yapsınlar..... ilginç....
...ilk alan ben olmak istemem....

Erol YILMAZ

İlk ısıtıcıları düşünün,
Isıtıcı teldeki sıcaklık 1000 derece 20 cm uzağı 20 derece,

Fanlısını yaptılar
Isıtıcı teldeki sıcaklık 800 derece 20 cm uzağı 40 derece,

Ufo yu  yaptılar
Isıtıcı tel genişledi sıcaklık 1000 derece
Ama çok akıllıca bi yansıtıcı ile 200 cm uzağında çarptığı yer 40 derece,

Vecta yı yaptılar,
Isıtıcı teli yaydılar geniş alana, sıcaklık 100 derece
Sonuçta işe yaramayan bi sıcaklık artışı olmadı, Güç düştü !
Ortamdaki sıcaklık artışı için verim arttı.

şeklinde oldu diye düşünüyorum...

teknikelektronikci

bu vecta benim tahmin ettigim bir isitici ise bende evde bir tane var yillar önce makina mühendisi nir tanidik yapmisti tam ollarak benzemiuor ama sanirim mantigi ayni cok az akim cektigi kesin ama kisa sürede bir isitma söz konusu değil
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mucit07

dünyada  100%100 verimle calisan tek cihazlar isiticilardir. yani fazla aldanmayalim  bir ortami isitmak istiyorsak  yüksek miktarda enerjiye ihtiyac vardir. tamamen bir aldatmacadir

emrahmrcn

Daha önce yazmıştım ama , Dünyada bilinen en iyi verim ile çalışan sistemler ISI POMPALARIDIR. Isı pompaları ortalama COP 3 değerine sahip iseler 1kw enerji ile 3kw ısı verebilirler. Ayrıntılı bilgi için "ISI POMPASI" yazıp nette arayabilirsiniz. http://tr.wikipedia.org/wiki/Is%C4%B1_pompas%C4%B1
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Tagli

Alıntı yapılan: "emrahmrcn"1kw enerji ile 3kw ısı verebilirler.
Olası bir yanlış anlamaya karşı ifadeyi biraz açayım: 1 kW enerji ile (aslında watt enerji değil güç birimidir, ama ana fikir aynı...) 3 kW'lık ısı başka bir yerden (mesela dışardan) alınarak istenilen yere aktarılır. Yani 1 kW ile 3 kW üretilmez, taşınır.
Gökçe Tağlıoğlu

emrahmrcn

Evet , genelde ilk söylendiğinde yanlış gibi algılnabilir , burda enerji üretmek değil taşıma vardır. Normalde ısı enerjisi sıcaktan soğuk ortama doğru kendiliğinden kayar, bu işlemin tersini yapmak için ise dışarıdan az bir güçle (örn. 1kW) işlemi tersleyebiliriz.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

gallavi

ama Vecta da bu tip bi sistem yok klimalardaki gibi dışarı takılan bi parçası yok bildiğim kadarıyla bence bu yanıltıcı reklamdan başka bişey değil yok metal kolay ısınıyormuş falan sonuçta amaç metali ısıtmak değil ortamı ısıtmak için gereken enerjide bellidir onu verirsen sıcaklık artar ister başka yerden taşı istersen şebekeden çek bu soba taşıma işi yapmadığına göre şebekeden çektiği kadar ısıtır daha fala değil
DemirHan=gallavi;

z

1000w laser celigi keser. Ama 1000w soba celige bir sey yapmaz.

Konu isinmak oldugunda 1000w isiticinin verdigi enerjinin % kacini vucudunuzun kaptigidir.

1000W i  ortama dagitirsan cm kareye dusen enerji ile 1000w i vucuduna yonlendirginde cm kareye dusen enerjiyi mukayese etmek gerek.

Ben 1000w harcadigimda vucudum hala titriyormu titremiyormu ona bakarim. Yoksa duvarda asili termometrenin gosterdigi degere değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gallavi

Sizin bahsettiğiniz. UFO tarzı kızıl ötesi ısıtıcılar onların mantığı evet ısıyı sadece ışığın düştüğü yüzeye vermek o sistemde bana pek sağlıklı gelmiyor özellikle gözler açısından ama genede belli bi mantığı var ve işe yarar ama vecta da o tip bi mekanizmada yok ne yaptığı belirsiz reklamlarında sözde bilimsel açıklamalar mantık dışı elmayla armutu karıştırmayın
DemirHan=gallavi;

z

Estetik isiticilardan değilmi bu? Eger oyleyse onlarda kizilotesi isitici.

1 metre otedeki klasik isitici titremenizi 1000w ile kesiyor,
Kizilotesi isiticiniz ise 1 m oteden titremenizi saece 100W ile kesiyorsa bunu guzel bir reklam konusu yapabilirsiniz.

Arkadaslarim firmalarinda cam, ayna, vs arkasina gizlenmis kizilotesi soba ile ilgili bir calisma yaptilar ve de guzel isitiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mucit07

bu konuya aciklik getirelim reklam1 yapildigi gibi bir üründeğil  her ne sekilde olursa olsun  düsük enerji harc1yodur ancak kac saatte ortami isitiyor amac mu  isinma sorununuzvarsa bu i_ icin en iyisi klimalar bilindigi gibi klimalar bir enerjiyi isi enerjsine cevirmez . sadece isi pompasi olarak atlandirilir olayda sudur disaridaki sicak havayi alir iceriye verir  sogutma durumu icinde bu i_lemin tersi gecerlidir

murbay

Anlaşıldı ki bu vecta piyasaya yayılıp kullanıldıkça sonucunu göreceğiz.
Bilimsel olaylara şüpheci yaklaşmak güzel ve gerekli ama birazda zamana bırakmak lazım.

Ancak Ankara'da satıldığı mağazada tükenmiş, yeni sipariş vermişler...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

Gerok

Vecta ısıtıcı

Çversei 4 adet aluminyum parçadan oluşuyor.
Her parçada iç taraftan monte edilmiş bir ısıtıcı tüp var (ütülerdeki gibi)
Bu tüpler aluminyum levhaları ısıtiyor (bu işlem yaklaşık 15 dk. sürüyor)
üst tarafta bir cam kapak ve etrafında küçük delikler var iç tarafta ısınan hava en altta bulunan bir fan aracılığıyla dışarı veriliyor.
Aslında teknolojik hiçbir yönü yok ama fikir ve tasarım çok güzel  :)

800W modeli için yaklaşık 30m2 diyor ama bence bu mümkün değil soğuk havada kendisini ancak ısıtiyor.

Çocuk odasında yada küçük odalarda ortamı biraz yumuşatabilir o kadar.

Yani reklamdaki gibi mucizevi bir ürün değil.
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...