rb7 ve rb6 hem çıkış hemde ıcps programlama nasıl olur

Başlatan fractal, 13 Şubat 2009, 14:03:05

fractal

arkadaşlar pic te rb7 ve rb6 çıkış yaptım ve bunlara röle bağlı.ama bundan programlamada yapıyorum.programlama yaparken röleler çalışıyor.bu rölelerin çalışmaması için ne yapmalıyım.buraya ters diyot koysam olurmu.?bu pinlerden programlama yapılırken sadece yazmamı oluyor okumada yapılıyormu icps programlama olurken?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Maxim

microchip ,bu pinleri icsp yapacaksanınz bir şekilde yalıtın demiş ,

araya yüksek omajlı direnç ,opto coupler,belki dediğiniz gibi ters diyot veya jumper - dip switch gibi bir şey kullanmak şart .

Logan

Bu tarz ICSP uygulamarında kesinlikle switch kullanmanızı öneririm. Aksi taktirde rölelerin çekmesini engelleyemeyebilirsiniz. Ters diyot koymanız ise bir işe yaramaz. Çünkü RB6 ve RB7 pinlerine "1" ve "0" geliyor. Ayrıca rölelerin çalışmasına bir anlam veremedim. Devrede +5V dc röle mi kullanıyorsunuz?
İmza.

teknikelektronikci

devre gerilimini vermeyin icsp deki 5 volt gnd yi sadece picin besleme uclarina verin ama bu voltajin diger yerlere gitmesini engelleyin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fractal

benim bu pinler çıkış.çıkış icin uln2803 entegrasi kullanıyorum .5 volt ve 24 dc röleler kullanıyorum.bir çok pic bu icps programlama yaparken gitti.pic kartına elektrik vermeden pickit2 var onla programlıyor.bu   halde bile röleler çalışıyor.ozaman ya icps kısman 2 adet siviç yada röle kısma koyulacak.diren olayı ise çok yüksek direnç koyarsam icps programlamada bu pinlere gerekli akım gidermi?

mucit07

b portunu ya buton olarak kullan1n yada  programlama pinlini kullanmayin

Logan

fractal, devrede enerji yokken rölelerin çalışması enteresan. Yapman gereken en mantıklı şey, ICSP soketine giden yollara switch koymak. Aslında bu tarz problemleri yaşamamak için genelde o pinleri giriş olarak atamak lazım.
İmza.

fractal

peki burdaki mclr pinene giden bağlantının işlemciyi resetlememsi için ne yapmalıyım.bazen bu uca elim değdiğinde reset alıyor..