sahne için ışık efektleri verecek bir sistem...

Başlatan mustafa_cmbz, 19 Şubat 2009, 10:41:56

mustafa_cmbz

arkadaşlar okulda 18 mart için bir canlandırma tarzında bişeyler yapmayı planlıyorlar...bizede ışık efektlerini kontol etmek kalıyor...yapmak istediğimiz şey şimşek efekti ve sarı yana ateş efektri tarzında bişeyler yapmak...bu konuda bana yardımcı olurmusunuz_? okulda bir sürü projectör lamba var onları flash giti yakıp söndürebilirmiyiz acaba_?

sebo

projektörlerden enerji kesildiği anda ışık flaşörlerde olduğu gibi hemen kaybolmaz diye biliyorum.

mustafa_cmbz

doğru diyorsun hocam...peki flash için nasıl bir ampul önerirsiniz hocam_?

sebo

flaşlama yapacak olan ampüller normal projeksiyon ampüllerinden değil. bu flaşlama yapan ampüler normal elektiriği ver çalışsın şeklinde değilde basit bir kontrol devresi ile sürülür. stroboskop devreleri olarakda sanayide birçok yerde kullanılır ama ampülün tam olarak adı nedir bilmiyorum fakat elektronik malzeme satan yerlerde bunların ampülleri olması gerek.

elmaalma

mustafa_cmbz

rgb led çok para...florasanı direk yakıp söndürerek aynı işlemi yapacak bir devre tasarlıyabilirmiyiz acaba_?

sebo

basit bir flip-flop devresi işine yaraya bilir veya 555 ile yapılmış ayarlı bir devre. tabi maliyete göre sen hangisini seçeceğine karar vereceksin