Paralel porttan röle kontrolü

Başlatan bybart, 19 Şubat 2009, 13:28:41

bybart

Alıntı YapBilgisayar paralel portu kullanılarak veri çıkısı veya role kontrolü  

Proje Açıklaması  Bilgisayar paralel portu kullanılarak  veri çıkısı veya role kontrolü Alt konular :
1.     Röle kontrölü
2.     Veri çıkışı 1.Not : Bilgisayar ağırlıklı olup, yazılım ağırlıklı bir konudur..

Merhabalar seçmeyi düşündüğüm yönlendirilmiş çalışmam bu şekilde... Ben giriş seviyesinde olduğum c# yazılım dilini geliştirmek adına bu projeyi seçmeyi düşündüm. Acaba bu konu hakkında ve ne yapılabileceği hakkında bilgi ve fikir sahibi olan varmıdır?

Hocaya mesaj attığımda:
Alıntı Yapdaha onceleri bir ogrencim PLC kontrol uzerine bana bu tur bir uygulama yapip bilgisayar seri protundan role kontrol gerceklestirmisti. Konu arastirilirsa mutlaka bir dokuman ve bilgiye ulasilacaktir.bir on arastirma yapip ona gore karar veriniz, eger bilgi ve dokuman yoksa secimi yapmayiniz

diye cevap verdi, fikir sahibi arkadaşlar varsa yardım bekliyorum?

ORC

C# da seriport kontrolü çok kolay net de cok fazla bunla ilgili kodlar var bulamazsanız calısan bi programım mevcut c# da ama paralel portda nasıl oluyor bi fikrim yok...

Tagli

Paralel portla hiç uğraşmadım. Seri portu da doğrudan kullanmışlığım yok, zaten çok sayıda röle için doğrudan çıkış mümkünse bile kullanışlı olmaz. Ancak seri porttan çok rahat bir şekilde bir PIC (veya başka bir marka) mikrokontrolcüye ulaşılabilir ve bu şekilde röleler kontrol edilebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

controller

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

ORC

http://www.csharpnedir.com/makalegoster.asp?MId=576

C# ile Paralel Port Üzerinden Elektronik Devre Kontrolü

Yukarıdaki linkte üstteki baslık ın oldugu bi makale var  :roll:

bybart

teşekkürler verilen siteleri araştırmaya başladım :)
paralel port olması şart değil seri portta olabilir, yabancı dilim yetersiz olduğu için yabancı kaynaklarda zorlanıyorum. ben temel elektronik düzeyindeyim,ilk defa bu tarz bişey deneyeceğim.  paralel porttan röleyi kontrol edeceğim ama kontrol edilerek ne yapılabilir? örnek gösterebilirmisiniz?

dombilik

Delphi 7.0 + PIC BASIC PROTON PLUS + RS232 COM PORT üçlüsü
ile yapmayı düşünürsen yardımcı olabilirim.

Kısaca bahsetmek gerekirse;
Delphi 7.0 üzerine, TPAPRO veya TCOM gibi seri arabirimden
veri alıp verebilen bir komponent yerleştiriliyor.
Ekrandaki bir butona basıldığında tamamen kullanıcının tanımlıdığı bir
karakter dizisi COM porta gönderiliyor (ApdComPort1.output:='12311';vb olabilir)
Buradaki örnekte '123' '11' değerleri kontrolör tarafına gönderiliyor.
Kontrolör Seri porta bilgi geldiği an kesme oluşacak şekilde yapılandırıldıktan sonra geriye pek bir şey kalmıyor.
Kontrolör tarafında ana program sürekli çalışıyor.Seri porta bir veri geldiği an kesme oluşuyor ve;
Disable         
INT_PRG:
        PIE1.5 =0
        PIR1.5 =0
        Low PORTC.0
        HSerIn [Wait( "123" ) , Str I]    
        If I[0]="1" And I[1]="1" Then K=0:GoTo MAIN1
        If I[0]="1" And I[1]="2" Then K=1:GoTo MAIN2
        .
        .
        .
        .
        .
        PIR1.5 =0 
        PIE1.5 =1
        Resume
        Enable

şeklindeki bir kodla kontrolöre gelen veri okunuyor.Gelen ilk üç karakter
"123" ise sonraki iki karakterde alınıp değişkenlere atanıyor.
IF komutları ile bu değişken değerlerini sınamak sureti ile ilgili portları '1' yada '0' yapıyorsun ve buna bağlı rölelere hükmedebiliyorsun.
Tabiki kesme alt programı başında kesmeler kapatılıyor ve
alt program sonunda tekrar açılıyor..

Kolay gelsin..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40