Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ds1302 sorusu

Başlatan berkay_yalan, 20 Şubat 2009, 01:41:11

berkay_yalan

ds1302 ye pil olarak aşağıdaki batarya bağlanabilirmi?

arslan74

Merhaba,

bu pili bağlayabilirsin. ancak onu şarj etmesi için bayağı bir akım gerek. ds1302 o akımı verebileceğini sanmiyorum.

Selamlar

berkay_yalan

bunun akımı fazla ds ye zarar verme olasılığı varmıdır bu piller güçlü oluyor

ete

Pil akımının zarar vermesi gibi bir şey düşünülemez.
DS1302 ihtiyacı olan kadarını çeker. Bu pilin dolusu DS1302 ye ömür boyu yeter zaten.
Doldurma ihtiyacı olmaz. Pil bozuk olup da kendi kendine boşalmaz ise tabiiki.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ugurtarlaci

@berkay
ds1302 için şarjlı pil kullanmanız gereksiz. Zaten bu entegrelerin pili şarj etmek gibi bir becerileri de yok. O nedenle cr2032 (jeton biçimli) tip 3v luk küçük bir alkali pil yıllarca bu aleti çalıştıracaktır.

Kolay gelsin...
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

alayli

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"@berkay
ds1302 için şarjlı pil kullanmanız gereksiz. Zaten bu entegrelerin pili şarj etmek gibi bir becerileri de yok. O nedenle cr2032 (jeton biçimli) tip 3v luk küçük bir alkali pil yıllarca bu aleti çalıştıracaktır.

Kolay gelsin...

@ugurtarlaci arkadaşım sanırım DS1302 ile DS 1307'yi karıştırdınız. DS1307'nin akım  gereksinimi (Osc açık karedalga çıkışı kapalı iken 300-500 nA) DS1302 ye (Osc açık iken Vcc1'den 1.2mA = 1200000 nA) nazaran çok çok daha azdır ve 3V bir lityum ile yıllarca çalışabilir. Ama DS1302 için bu geçerli değildir. Bu az akımla çalışma özelliğinden dolayı daha güncel bir versiyon olan DS1307 de şarj düzeneği ve yeteneği yoktur. Ama berkay_yalan arkadaşımızın mesajına konu olan DS1302 çok daha fazla akım tüketir ve şarj düzeneği-yeteneği vardır.

@berkay_yalan bu cep telefonu pili DS1302 için çok gereksiz büyük. DS1302 nin şarj devresi max 2.2mA'lik bir akımla batarya şarj edebilir. 600-700 mAH'lik bu pilin hiç enerji kesilmez ise (Vcc2) DS1302 ile şarjı yaklaşık 10-15 gün sürer. Yada bu sürede DS'nin asıl beslemesi sık kesilip gelirse Li pil hiç tam şarja ulaşamayabilir. DS1302'nin şarj düzeneğini ilgili registerden kapatıp dışarıdan harici şarj devresi kurulabilse de Li pillerin basit düzeneklerle şarjı tehlikelidir... Dikkatli tasarım gerekir...

Buradaki 3.6V 60mAH pil DS1302 için uygun şeçim olacaktır...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

berkay_yalan

cevaplar için teşekkürler deney devresinde kullandığım için şimdilik idareten taktım işimi gördü önerdiğiniz pillerden kullanacağım sağolun varolun.

tayyar

o pil 850 mA bu arada nokianın sitesinde teknik bilgilerde görmüştüm
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

onurksp

arkadaşlar merhaba bir sorum olcak.Elimde 2 tane CR2032 pil var ve üzerlerinde lityum battery yazıyor.(bozulmuş el fenerinden çıkardım) ben bu pilleri elektrik kesilince devreye girmesi için ds1302 ile yaptığım saate bağlamayı düşünüyorum.adaptör ile çalışacak saatte elektrik uzun süre kesilmezse bu aradada pil uzun süre şarj olup zarar görürmü.yani sorum şu aslında pilleri şarj etme olayı ne zaman devreye giriyor  teşekkürler şimdiden kolay gelsin.

dombilik

CR2032 lerin şarj özelliği sanırım yok..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40