ısı ayarlı havya kalibrasyonu

Başlatan POWER, 20 Şubat 2009, 13:28:48

POWER

Yeni yaptığım ısı ayarlı havyanın kalibrasyonunu yapmak için iş yerinde kullandığım havyalarda bazı denemeler yaptım.lcd ekranda set edilen ısı değeri ile havyanın ucundaki ısı değeri arasında uçurum bir fark olduğunu gördüm.Şöyleki,PACE marka ısı ayarlı havya.lcd ekrandan minumum 500 dereceye set ettim.lcd ekrandada ısı miktarını 498-499 civarında gösteriyor.Fakat ben havyanın ucuna harici iki ayrı ısı ölcen bir cihaz taktım.Bu iki ısı ölçen cihaz 90-95 civarında bir ısı gösteriyor.Bu fark nerden ileri gelmektedir?
İkincisi,Weller marka analog ısı ayarlı havyanın ısı miktarı 150-450 derece arasında ayarlanabiliyor.Aynı testi bu havya üzerindede yaptım.Weller marka havyayı minumum ısı kademesi olan 150 dereceye ayarladım.Daha önce söylediğim gibi iki ayrı ısı ölçer ile havyanın ucundan ısı miktarlarını ölçtüm.Aldığım değerler 60-65 derece arasında değişiyor.150 derece nerde 65 derece nerde.Havyaların markaları dandik bir marka olsa normal karşılayacağım ama iyi markalar.Benim bilmediğim veya atladığım bir noktamı var arkadaşlar?Yardımlarınızı bekliyorum.
TB6BKG

swat

ölçümlerin hatalı olabilir. 60-95 arası sıcaklıklar bir havya için çok düşük.
birde havyanın ısınma zamanı var. bu süreyi bekledinizmi?

ahmet2004

iki ayrı ısı ölçer

Bu ısı ölçer ler neler? Bunların doğru olduğuna eminmisin?

Maxim

ölçülen ısı, havyanın kendi ısı sensörünün aynı yerinden ölçmek lazım ,

yani havyanın kendi sensörü nerede ?
havyanın içinde bir yerde dimi ?
sizin ölçüm yaptığınız yer neresi ? havyanın ucu dimi ?
olmaz işte o, sizin sensörüde aynı yere konumlandırmak lazım .

vebsel

bende benim havyamda  bu tip bir farkla karşılaştım bir arkadaşım senin
havyanın derecesi sanki kaymış dereceyi çok gösteriyor ucu nun sıcaklığı
sanki daha düşük dedi bende kuşkulandım. sıcaklık olarak 400 gösteriyordu ölçü aletimineski bir termocouple   probunu lehim makinasının ucuna değdirdim uzunca bir zaman bekledim hatta birazda proba lehim bulaştırdım ki her yerinden ısıyı alsın . yaklaşık 50 derece farklı olduğunu gördüm . tabiyki de arkadaşın dediği gibi havyanın sensörü neredeyse aynı yerden ölçmek lazım ama sensörün olduğu yerdeki ısı beni ilgilendirmez diye düşünüyorum çünkü havyanın ucundaki sıcaklık bizim için önemli. neyse içindeki pottan sıcaklıkları eşitleyip problemi çözdüm ama senin dediğin gibi uçuk sıcaklık farkıyla karşılaşmadım .

POWER

uzun bir süre bekliyorum söylediğim ramakları almak için.
Isı ölçer olarak, kullandığım ölçü aletinin ısı kademesinde ölçtüm.ikinci olarakda picli ds18b20 sensörlü termometre kullandım.bunlar başka ölçümlerde doğru olarak ölçüm yapıyorlar.Ben tabiki ısıyı havyanın uç kısmından ölçüyorum.Havyanın sensörü uç kısımdadır fakat tam olarak yerini bilemiyorum.vebsel  arkadaşımızın dediği gibi, havyanın ucundaki ısı bizi bağlar.Havyanın ısı sensörünün bulunduğu yer itibarıyla bir fark olması gayet normal.Fakat benim söylediğim kadar farkın olmaması gerekli.Bilmiyorum nedendir.
TB6BKG

POWER

arkadaşlar anladığım kadarıyla bu yöntemle bir yere varamıyacağız.24v 48w ısı ayarlı bir havyanın minumum ve maksimum ısı değeri ne olmalıdır?Çünkü min. ve max. ısı miktarını set edebiliyorum.
TB6BKG