2x16 lcd isiklandirma

Başlatan rck8942, 23 Şubat 2009, 01:02:20

cetinkaya

elimde iki tane 2x16 lcd var ama arka plani isiksiz bunu ben nasil isiklandira bilirim yardimci olursaniz sevinirim saygilar

macroctay

lcd 14 pin ise yapacak bişi yok
16 pin ise 15 - 16 pinler aydınlatma için 15 Vss 16 Gnd olması lazım
Düş Hekimi

arslan74

Alıntı yapılan: "rck8942"elimde iki tane 2x16 lcd var ama arka plani isiksiz bunu ben nasil isiklandira bilirim yardimci olursaniz sevinirim saygilar

Onu ışıklandırman, hazır bir tane ışıklı almandan cok daha pahalıya mal olur. Üstelikte orjinali gibi kaliteli olmaz.

vebsel

ışıklı olanlarının fiyatı 7-15 ytl arası bu fiyatlar karşısında uğraşman bana saçma geliyor

cetinkaya

cevablariniz icin tesekkür ederim ama ben almanyada kaliyorum ve aldigim lcdleri isikli olarak biliyodum ama malasef değilmis ve 7 euro tanesi (isiksiz) 15 ve 16 ninci bacaklari var sadece 15pin +5v ve 16 pin 0v mu verecem ??

gallavi

LCD nin üzerindeki yazılardan datasheet dosyasını bulmaya çalış en kesin ordan bilgi alırsın backlight girişlerine verdiğin gerilim ucuna 150r gibi seri bi direnç takman lazım yoksa bir süre sonra backlight ledi bozulacaktır.
DemirHan=gallavi;

Eagle_Tim

Eğer backlight mevcut ise, Backlight besleme hattına seri 2 diyot koymak iyi bir çözüm.. direnc koymak sorun olabilir, çünki akımdan dolayı ısınma çok oluyor ve direncin yanması sorunu var direnci yükseltirseniz parlaklık düşer buda sorun demek oluyor kısaca diyotlu yönteme göre performans düşüklüğü mevcut.. backlight yok ise lcdnin sağ ve solunda genellikle küçük açıklıklar bulunur bulunan açık kesimden içeri bakar yönde smd 1-2 ledi lcd plaketine japon vs ile yapıştırıp çok damarlı bir kablonun tek bir damarını kesip ledlerden backlight + ve - pin hattına çekerek aydınlatma için deneme yapılabilir. ama yinede çok verimli olmayacağı düşüncesindeyim..
Software and Hardware Design...

mcn

kendi ışıklandırması var ise dirençle uğraşma bir tane trimpot koy,ışığın şiddetini bile ayarlarsın.Bir sorunda olmaz.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...