ufak cnc icin mekanik yardim (soru)

Başlatan teknikelektronikci, 01 Mart 2009, 18:01:18

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadlar
okulda robot dersinde asagidaki projeye yakin bir sey yapacam fakat mekanik ollarak hic bir bilgim yok
simdi http://astlab.hu/robot/robot.html linkindeki bu mekanik aksami sizce hngi malzemelerden yapsam o yandaki aliminyum dan olurmu  birde o millerin deliklerini delerken nasil bir yol izlemeliyim ayrica nsil tuturmaliyim bu gibi mekanik tecrübelernizi aktarirsaniz memun olurum birde bunlar hakkinda fiyat biliside rica edebilirmiyim örnegin o mil ve sonsuz vida sonra mile gececek olan kaymayi saglayan meknizma sizce ortalama ne kadara cikar bunun mekanigi ?  simdiden tesekür ederim kolay gelsin

edit:
youtube video link  
http://www.youtube.com/watch?v=VR2xQlWpDxo
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

trademy

verdiğin linkin altında bir video kaydı iliştirimişler. youtube  bakmadım.
sanırım otomatik mikroişlemci proğramlayan bir robot bu.
sonsuz vida mili olarak M10 saplama kullanmışlar.
plastik malzeme olarak polyamid kullanılmış.
milleri ve sonsuz vidamilini tutan ayaklar sanırım aliminyumdan. hurdacılarda bulma ihtimalin mevcut.

benim tavsiyem önce kağıt üzerinde mekaniğin planlarını yapıp elde yapabileceklerini hazırladıktan sonra kalanları için bi tornacı ile anlaşman.

malzemeler çok para tutmıyacaktır. para tutacak olan tornacının işçiliği.
derdinden anlayıp sana yardım edebilecek bi tornacı

çelik millerin üzerinde kayacak pabuçları kestamid veya polyamidden yaparsan rahatlıkla bu sistem için işini görür.milin çapına göre tornada deldir.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "trademy"verdiğin linkin altında bir video kaydı iliştirimişler. youtube  bakmadım.
sanırım otomatik mikroişlemci proğramlayan bir robot bu.
sonsuz vida mili olarak M10 saplama kullanmışlar.
plastik malzeme olarak polyamid kullanılmış.
milleri ve sonsuz vidamilini tutan ayaklar sanırım aliminyumdan. hurdacılarda bulma ihtimalin mevcut.

benim tavsiyem önce kağıt üzerinde mekaniğin planlarını yapıp elde yapabileceklerini hazırladıktan sonra kalanları için bi tornacı ile anlaşman.

malzemeler çok para tutmıyacaktır. para tutacak olan tornacının işçiliği.
derdinden anlayıp sana yardım edebilecek bi tornacı

çelik millerin üzerinde kayacak pabuçları kestamid veya polyamidden yaparsan rahatlıkla bu sistem için işini görür.milin çapına göre tornada deldir.

merhaba hocam ilginize tesekür ederim tavsiyelerinizi dikkate alacam sormak istediigm bir sey var bu sonsuz vidayi aliminyum gövdelere nasil tuturuyoruz acaba ? normal rulmanin icine koysak olurmu acaba ? yani bir ucu step motorda diger ucuda diger tarafda rulamanda veya bunu yapanlar nasl yapiyor ?

birde sormak istediigm http://www.bikomak.com/ linkindeki trapez vida somunu ne ise yarar bir bilginiz varmi acaba ?
son soru olarak bahsettiginiz kayaca pabucun diger ismi burcmudur ? bunlari hazir satan yer yokmudur umarim burda gida carssisinda bulurum :S tekrar ilginize tesekür ederim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

trademy

aliminyum gövdenin içine tornacı rulmanın oturabileceği şekilde delik açacak. sonsuzvidamilini de bu rulmana takacaksınız. bunu ya frezede yada matkapla yapar onu bilemem. sonsuzvidamilinin diğer ucunu bir kaplin vasıtası ile motora bağlayabilirsin o tarafa rulman koymana gerek yok. ( ağır bi yük çekmeyecek sonuçta )
hatta kaplin olarak plastik su hortumu bile kullanabilirsin ancak plastiğin yapısına ve ortam sıcaklığına göre mukavemiyeti değişecektir.

verdiğin linkteki trapezvidanın adımı saplamaya göre daha fazladır. hızın ve hassasiyetin artar. ikisi arasındaki tercih senin.

gıda çarşısını bilemem ama verdiğin linkte kayan pabuçlardan yani burçlardan satılıyor.
kolay gelsin.........

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "trademy"aliminyum gövdenin içine tornacı rulmanın oturabileceği şekilde delik açacak. sonsuzvidamilini de bu rulmana takacaksınız. bunu ya frezede yada matkapla yapar onu bilemem. sonsuzvidamilinin diğer ucunu bir kaplin vasıtası ile motora bağlayabilirsin o tarafa rulman koymana gerek yok. ( ağır bi yük çekmeyecek sonuçta )
hatta kaplin olarak plastik su hortumu bile kullanabilirsin ancak plastiğin yapısına ve ortam sıcaklığına göre mukavemiyeti değişecektir.

verdiğin linkteki trapezvidanın adımı saplamaya göre daha fazladır. hızın ve hassasiyetin artar. ikisi arasındaki tercih senin.

gıda çarşısını bilemem ama verdiğin linkte kayan pabuçlardan yani burçlardan satılıyor.
kolay gelsin.........

hocam cevaplariniz icin tesekür ederim izniniz ile bi soru daha sormak istiyorum yazdiginizdan anladigim kadari ile saplama ile trapez vida ayni sey değil peki sonsuz disli hangisi oluyor bunlardan acab?

trademy

yazdıklarımı baştan sona tekrar okudum acaba sonsuzvida dişlisi diye bi terim mi kullandım diye ama bulamadım.

sonsuzvida dişlisi dediğin şey sonsuz vidamilidir.

demişsinki:
merhaba hocam ilginize tesekür ederim tavsiyelerinizi dikkate alacam sormak istediigm bir sey var bu sonsuz vidayi aliminyum gövdelere nasil tuturuyoruz acaba ? normal rulmanin icine koysak olurmu acaba ? yani bir ucu step motorda diger ucuda diger tarafda rulamanda veya bunu yapanlar nasl yapiyor ?

bir ucu step motorda
diğer ucuda, diğer tarafta olan rulmanda olan sonsuzvidamili diye anlattığınız şey sonsuz vida dişlisi

sonsuzvidamilinin somununu da y eksenindeki hareketeden parçaya sabitliyeceksiniz. step motor sonsuzvidamilini oda somunu somunda y eksenindeki arabayı hareket ettirecek....

esen kalın.........

teknikelektronikci

ilginize tesekür ederim sali günü sanayiye gidip parcalari temin etmek icin fiyat alcam bakalim inslalah fazla tutmaz saygilarimla

KAZIMUGUR

Forumda bir kaç başlık var.Bunları oku,verilen linkleri ve linkdeki
linkleri dolaş.
Kimisi tekniğin gerekleri en ince noktasına kadar uygulamış şeyler kimisi tel den çöpden yapma ama çalışan şeyler.Ufkunu açar.

Googlede home made cnc diye arat , gezin.

Mesela aşağıdaki gibi.
http://www.majosoft.com/  Bu linkdeki bir örnek :

http://www.majosoft.com/engraving/html/selfmade_lineair_guides.html

Ben olsam 3çgen veya daire (O) bir takozla 3 adet civata kullanırdım gibi özgür düşün.

teknikelektronikci

merhabalar kazimugur hocamilginize tesekürler bütün hafta sonu nerdeyse youtube daki bütün homemade videoalri izledim arastirma yaptim hatta sanirim aster hocamiza aitti cncdesigner.com da baya bir bilgi var cok isime yaradi onlarida inceledim ama malzeme secimi özelikle böyle ufak bir is icin ve ögrenci bütcesi icin cok önemli diye düsünüyorum 1 hafta daha vaktim var iyice arastirma yapacam tekrar tesekürler kolay gelsin