Bu otpo ve 74hc14 neden yanar?

Başlatan fractal, 03 Mart 2009, 13:56:02

fractal

arkadaşlar bezen optom bozuluyor bazende bu 74hc14 .optom pic girişi için 24 vdc giriş pic girişide 5 v dc.resimdeki gibi.

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

askuzucu

o J1 noktasından 5 volt uyguluyorsan optonun bozulması normal bir durum.

fractal

orası giriş pini olarak ayarlandı ama.önlem icin ters diyotmu koymalıyım?peki 74hc14 neden bozulur?....

askuzucu

iki adet 1N4148 ile veya kapısı yapın veya 74 serisi bir veya kapısı kullanın.74hc14 ün bozulması için bir neden yok gibi.ancak giriş ve besleme gerilimlerini kontrol etmekte fayda var.

fractal

bunu değiştirdim.bu sizce nasıl .24 v dc işlemci girişim...

dombilik

J2 den giriş geldiğinde optocoupler zarar görecektir çünkü +5V direk kısa devre olacaktır.D1 ledi asla ışımaz çünkü seri direnci ile beraber kısa devre yapılmış uçları....
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

dombilik

şekildeki devre işini görecektir.Direnç değerlerini rastgele seçtim bunu dikkate al lütfen..

Giriş 1 olduğunda çıkış 0 olacaktır. Çıkışı terslemek istersen optunun kollektöründeki direnci emiterine alıp emiter noktasından çıkış alabilirsin.
kondansatörleri koymadım.Ama filitreleme açısından iyidir.Kullanmanı tavsiye ederim.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40