Yüksek gerilim ,,yüksek frekans, ve Dc ark (videolu)...sor

Başlatan Cetinal, 06 Mart 2009, 14:36:54

Cetinal

Yüksek gerilim elde ettim bi kaç yontemle ama istediğim frekansa çıkamadım,,,10khz ye kadar cıktım en son,,,,,20,25 khz i geçmek isitiyorum,,Çıkış gerilimlerini ölçmedim ama çok onemlı değil elimdeki tüp ü 600~700V bile delmek için yeterli

Bunun için ferit trafo sarmak sardırmak yerine bişey daha denemek istedim,,,

Piyasada satılan eht trafolarından datasheet ine ulasabılecek oldugum varmı ???

bi tane monitorden sökulmus var elımde tabı kodu abuk subuk bişey

Kolay gelsin İyi çalışmalar

mustafa_cmbz

datasheetini bulabilirmisin bilmem ama sıfır trafoların kutusunda ayak bağlantılarını içeren bir kağıt çıkıyor ve hangi uçtan ne kadar frekans uygulayacağın yazıyor...tv şemalarından yola çıkarak bir osilatör yapabilirsin....iyi çalışmalar...

M_B

Merhaba Hocam;
Elindeki trafonun üzerindeki
kodu asagıdakı siteye girdiginde  Ref.Orig kısmına yaz sana o tarafonun yerıne bır tane HR Trafo karsılık numarası verecektir.
Verdigi HR numarasını altında ver esquama cıkar buna tıkladıgınızda baglantı seması cıkar.

TV FBT leri veya bir baska isimle EHT  15625Hz lik  kare dalga ile surulur.

Kolay gelsin.
M_B

http://www.hrshop.es/index.php?command=search&by=tvmonitor&q=859885150&x=16&y=3

Not:
Bu bahsettıgım frekans 50Hz tarama frekansı ile calısanlar icin gecerli
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Cetinal

bi tane monitörden söktüm pin bağlantısını bi şemaya göre anladım,,,

150V un anahtarlandıgı bobin var diğer bobinden 26V civarında voltaj cıktıgını gösteriyor şemada,,,,

bir diğer bobin den de zaten yüksek gerilim ççıkıyor sekonder yani

ama pirimerini 48V 16khz le anahtarlamaya calısıyorum ,,,

yüksek frekans sesini duyuyorum ama korumaya alıyor guckaynagını,,,,

ırf540 la anahtarlamaya calısıyorum,,,anahtarlama kısmında bi problem yok  mosfeti düzgünce sürüyorum

g.k.=48V 7A   yetersiz değildir sanırım ,,bu değerden fazla guc isteyecegini zannetmiyorum,,,

sizce sorun ne olabilir,,,voltaj değeri düşük oldugu için olamaz diye düşünüyorum

Cetinal

M_B

IRF540 yerine BU808DFI tur transıstor kullan.
Tum TV semalarında gordugum Horzantal Cıkıs transistorunu bir ufak osilator trafosu ile suruluyor.
Osilator trafosu kullanmadan surduklerınde ıse BU808DFI turu transistor kullanıyorlar.
Artı birde Trafoya seri olarak baglı olarak saptırma bobını vardır. Bu nu da dikkate alın derim.

Kolay gelsın.
M_B

Not: BU808DFI transistorun  datasheet
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/B/U/8/0/BU808DFI.shtml
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Cetinal

normal bildiğiniz 220 giriş 6V çıkışlı trafonun sac nuvesını soktum

içine ferit çekirdek yerleştirdim,,,30 khz civarında sekonderini anahratladım 60V a kadar çıktım  çıkıştan da 2Kv civarında voltaj çıktı 60V u gectıgımde 70~80 civarında ise biraz çalıştı sonra trafo nun anahtaladıgım kısmı kavruldu,,,,,
10 cm lik tütpte ip gibi elektirik akıttım ama büyük tüpte bi nane yiyemedi,, çünkü 4~5 kv civarında voltaj olması lazım

şimdi o elimdeki E tipi ferit nüve lerin lak diye oturdugu güzel de bi karkas var ellimde,,,üzerine sarım yaptıracagım,,,,

48V to 5 kv olayı yani,  sizce normal sac trafo hesabı yaparak sardırsam yer mi yemezmi ?

ferit trafo hesabı anlaşılır bişey bulamadım elinizde varsa koyarsanız buraya sevınırım