voltmetre kullanarak elektrik kesme yardım lütfen

Başlatan cehennem, 07 Mart 2009, 17:22:24

cehennem

arkadaşlar ben bir displeyli voltmetre yapıp bu voltmetreyenin displeylerine bi entegre bağlayıp displey deki değirin belli bi değeri geçince bir role ile başka bir devreye giden elektriği kesmek istiyorum böyle bişey yapılabilir diye düşünüyorum ama kafamı karıştıran yer bu displeydeki değeri pic'e nasıl gösterecem.yardımcı olursanız çok sevinecem. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

agora_meyhanesi42

Evet boyle bir şey yapılabilir. Bir jenerator firmasına ben yaptım bizzat. Bunun için analog dijital pinleri olan bir işlemci kullanmalısın. Örneğin 16f877 yaptığım işin ticari tescili ve patenti oldugu için daha fazla detaya giremeyecegim. Gerilim bölücü dirençlerle pice şebeke gerilimini okutursun picin eepromuna sınırları girersin okunan degerler sınırlar dahilinde değil ise röleyi çektirirsin Analog dijital çevrim ve gerilim bölücü konularını araştırmalısın.

Kolay gelsin
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

cehennem

cevabın için teşekkür ederim. ben bunu 16f628 entegresiyle yapma gibi bi şansım varmı onu merak ediyorum. ama 16f628 i voltmetre olarak kullanmayacam harici bir volt metrenin displey lerine bağlayıp kullanmak istiyorum bu mümkünmüdür acaba. bide internette bulduğum 877 li bi tane devre var hem displeyli hem lcd li ama ben displeylisini yapmak istiyorum ama similasyonda displeyler değerleri doğru gösteremiyor cins cins karakterle çıkıyor biri yanıyo biri yanmıyo. 877 li yapacam ama şimdi elimde yok  o yüzden 16f628 le yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. yardımlarınız için teşekkürler.

agora_meyhanesi42

Evet 16f628 de de analog giriş çıkış özelliği oldugu için aynı şeyi bununlada yapabilirsiniz ama bacak sayısı 877den az oldugu için sıkıntı çıkarabilir eğer pinler yetiyorsa sorun yok

cehennem

çok teşükkür edirim. bi sorum daha olacak bu displeylere bi entegre yardımıyla pic'e displeyde kaç yazdığını belirtme gibi bir şansım varmı onu öğrenebilirmiyim. yardımlarınız için teşekkürler.

digi_micro

Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"Evet 16f628 de de analog giriş çıkış özelliği oldugu için aynı şeyi bununlada yapabilirsiniz ama bacak sayısı 877den az oldugu için sıkıntı çıkarabilir eğer pinler yetiyorsa sorun yok

16f628 de analog giriş yoktur komparatör vardır analog okumak istiyorsan 16F819 kullanmalısın 16f628 ile aynı bacak yapısına sahiptir...

agora_meyhanesi42

Bunu yapan hiç görmedim ama bence yapabilirsin display bacaklarından pice giriş yaparsın ona göre anlarsın bence kaç yazdıgını. Sonucta yazdırmak için sadece bir ve sıfır gerekiyor

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: "digi_micro"
Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"Evet 16f628 de de analog giriş çıkış özelliği oldugu için aynı şeyi bununlada yapabilirsiniz ama bacak sayısı 877den az oldugu için sıkıntı çıkarabilir eğer pinler yetiyorsa sorun yok

16f628 de analog giriş yoktur komparatör vardır analog okumak istiyorsan 16F819 kullanmalısın 16f628 ile aynı bacak yapısına sahiptir...

Peki A portundaki AN0, AN1,AN2 nedir ?

Maxim

Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"
Alıntı yapılan: "digi_micro"

16f628 de analog giriş yoktur komparatör vardır..
anolog okuma yapılamaz, ADC yoktur ama bu arkadaşın yapmak istediği belki komparatör ile yapılır ?

belli bir analog değeri geçince röle çek - röle bırak gibi .

16F628A datasheet pdf dosyasında comparatör kısmında gerekli açıklamalar var ben daha önce hiç kullanmadığım için net cevap veremiyorum .

digi_micro

Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"

onlar komparator girişleridir

sebo

yapmak istediğin şey sanırım farklı bir voltmetrenin ekranındaki displeyden okuduğun değeri pic e aktarmak. displeylerde görüntünün oluşması için a-b-c-d-e-f-g-dip segmentleri vardır. diyelimki 3 değerini geçince bir sinyal göndermek istiyorsun a-b-c-d-g segmentlerinin bir olması gerek. bunlar 1 olunca çıkıştan bir sinyal alırsın pic e verirsin pic de gerekli işlemi yapar bunu ''VE (AND)'' entegreleri ile yapabilirsin

ete

@Cehennem,

Olayı ele alış şeklin yanlış olduğu için bazı noktaları anlamakta da zorlanıyorsun gibi geliyor bana. Bu düşündüğün işin yapılış şekli şöyle olmalı;
Önce jeneratörden elde edilen voltajın işlemci tarafından okunabilir bir seviyeye düşürülmesi gerekir. Bu işlem ya bir gerilim bölücü yada bir küçük transformatör kullanılarak yapılabilir. Tavsiyem trafo kullanarak yapılması yönünde. Sonuçta sistemden bir akım çekilmeyeceği için bulabilirsen 1 watt lık bir trafo bile işini görecektir. Piyasadan bulabildiğin en küçük 220/5V trafoyu al. Hatta çıkış 5v değilde 3v civarında olursa daha mükemmel olabilir. Ama 5 veya 6V olmasıda sorun olmaz.

Diyelimki 6V çıkışlı bir trafo aldın.  Bu trafo çıkışını önce DC ye çavirmemiz gerekecek. Ya bir köprü diyot yada tek bir 1N4007 kullanıp voltajı DC ye çevir. DC ye çevrildiği noktaya 100 mf bir kondansatör bağla.
Şimdi elinde 6V x 1,414 =8,48 V değerinde bir voltaj var. Tabiiki bu voltaj jeneratör tam 220V üretiyorsa bu değerde olacaktır.
Voltajın zaman zaman 300V seviyesine de yükselebileceğini hesap ederek trafodan çıkan voltajı böleceğimiz gerilim bölücüyü 12V ta göre yapacağız. Zira voltajın 300 volta çıkması durumunda bizim trafo çıkışı yaklaşık 8v  olacak ve onun DC karşılığıda 11,56V dolayında  olacaktır.
Maksimum 12V çıkışı 5V seviyesine düşürmek için  DC trafo voltajını 2K2 lik bir dirençten geçir. Direncin diğer ucunu 1K5 direnç ile GND ye bağla.
Böylece 12V luk bir gerilim yaklaşık 4,9V seviyelerine indirilecektir.
İki direncin birleştiği nokta düşürülen gerilimin alınacağı noktadır. Bu nokta pic'in ADC girişine bağlanacaktır.
Şimdi işin önemli noktası burası, ekranda görülecek değeri zaten pic (işlemci) hesaplayacak ve ekrana verecektir. Dolayısıyla pic'in ekrandan alacağı bir bilgi gerekmiyor.
Şimdi işin donanım kısmına bir kez daha bakar isek;
Bir trafo kullandık voltajı DC ye çevirdik ve bir gerilim bölücüden geçirerek elde ettiğimiz voltajı da Pic'in ADC girişine girdik.
Pic in diğer bacaklarına display çıkışlarını bağladık.
Dİsplay deyince bu iş basitçe bir LCD display kullanılarak yapılabileceği gibi 7 segment display kullanılarak da yapılabilir. Tercih sana kalmış.
Şimdi ekranda gösterilen değerin kalibrasyonuna bir bakalım.
Ele aldığımız maksimum DC voltaj değeri 12V olacak idi. Bunun AC karşılığı (12/1,414=8,4V ) olacaktır. Bu değerin trafo giriş voltajı karşılığı ise yaklaşık 311V dolayında olacaktır. Ohalde temel hesap mantığımız şöyle olmalı Benim ADC çıkışım 1024 okunduğu zaman Jeneratör çıkışı 311V olacaktır. Ohalde kullanacağımz ADC formülü şöyle olmalı;
(311/1024) *256 =77,75 Bulduğumuz değeri küsurattan kurtarmak için 100 ile çarpalım sonra yeniden 100'e böleriz.
77,75 x 100 = 7775 , o halde formülümüz;
Volt= ((ADC ham değer +1) */ 7775)/100  şeklinde olacaktır.
Bunun anlamı okunan değer önce 7775 ile çarpılacak sonra 256 ya bölünecek ve en sonunda da 100 e bölünerek sonuç bulunacaktır.
Şimdi diyelimki Ham değer 724 okundu nedir bunun jeneratör çıkış karşılığı dersek;
VOLT= ((724+1) x 7775)/256)/100 = 220V AC olacaktır.

Şimdi yapılacak iş okunan değeri ekrana vermek ve daha sonrada karşılaştırma yapmak.
Ekrana verme işini kullanılan ekran cinsine göre yapmak gerekecek o nedenle bir şey belirtmiyorum.
Ama karşılaştırmada ;
IF VOLT>220 then ROLE=1
şeklinde bir komut ilavesi ile belirli bir voltaj (örnekte 220V AC verilmiştir) dan büyük olması durumunda bir röleyi çektirebiliriz. Böylece nereyi keseceksen bu röle ile kolaylıkla kesmen mümkün olabilecektir.

Bütün bu yazılanları yapabilecek durumdamısın?. En azından devreyi oluşturup çalışır hale getirebilecek durumdamısın ?. Tart bakalım kendini.
İşin bir devre yönü birde pic için yazılacak program yönü mevcut. Programıda yazabilecek durumda isen hemen başla. En azından bir kısmını bile yazarsan gerisini ben veya birileri bitirebilir.
Şimdi ortada bir sürü öneri görülüyor. Ama bu işin doğru yolu anlattığım şekildedir. Bunun için biraz elektronik bilgisi yanında biraz basit bir programlama bilgisi bir programlayıcı falan gerekiyor. Bunların hiç birini yapacak durumda değilsen bu işe hiç girişme çünki taşıma su ile değirmen dönmez. Çok zorlanırsın ve sürekli birilerinden yardım istemek zorunda kalırsın.
Her neyse sen önce kendi durumunu ortaya koy gerisini sonra düşünelim.
Bu arada hemen belirteyim, sistemde kullanılan işlemci (pic) nin bir besleme voltajı olmalıdır. 5V maksimum olan bu voltajın yine jeneratörden gelen voltajdan elde edilmesi düşünülüyor ise ya ayrı bir trafo kullanılmalı yada tek trafo kullanılması durumunda yeterli güce sahip olması sağlanmalıdır. Ayrıca bu besleme dolayısıyla ile trafo çıkışında bir gerilim düşümü olmamasına dikkat edilmelidir. Normal şartlarda gerilim düşümü olmaz ama ben yinede belirteyim dedim. Besleme için Trafo çıkışı DC ye çevrildikten sonra bir 7805 kullanılması uygun olacaktır. İşlemci besleme bacaklarına 100nf kondansatör mutlaka koyulmalıdır. Besleme giriş ve çıkıları yeterince elektrolitik kondansatörle beslenmelidir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Maxim

hepimiz yanılmışız ,
arkadaş pic ile voltmetre YAPMAYACAĞINI yukarıda söylemiş zaten .
şöyle yazmış :
ama 16f628 i voltmetre olarak kullanmayacam harici bir volt metrenin displey lerine bağlayıp kullanmak istiyorum bu mümkünmüdür acaba.

yapmak istediği şu ,
elinde led displayli bir voltmetre var ,
bu led displayin ayaklarından çıkış alarak belirlediği voltajın üzerinde bir şeyi açıp kapatacak ,

çok gereksiz bir yapı
olmazda ..

wsxwsx

LEd display li voltmetre varsa diyotlar ile and kapısı yapılacak 5-30 civarı 1n4148 kullanlır.

tetiklenecek gerilim mesela 12.5 volt olsun. 7 segmentin herbirinden diyot alınarak and kapısı yapılacak. ekranda bu değer varsa röle çeksin lamba yansın diye işlem yapılacak.

diyot sayısını azaltmak için, yanan değil de sönen segmentler dikkate alınabilir. bu durumda 15 değil de belki 10  diyod gerekecektir .

diyelim ekranda 1.00 ve üzeri gerilimlerde röle çekecek. aslında bu özel durum için sadece 1 adet led yeterli olur. çünkü daha düşük gerilimlerde 1 segmenti hiç yanmıyor.( diye var saydık  )

Aşağıdaki resimde 2 girişli and kapısı var.  bunun 7 lisi kullanılacak ya da hangi segmentler gerekliyse okadar sayıda kullanılacak. sonradan her bir segmentin And kapısı çıkışı ayrıca And lenecek ki tam olarak ekranda o sayı varken tetikleme yapılsın.

Dikkate alınması gereken diğer konu ise bu ledli displayin ortak katot veya ortak anot olmasıdır. (and kapısı değişir)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ve_kap%C4%B1s%C4%B1

normalde PIC12f675, bc337, röle , trimpot ile rahatça yapılır. hassas referans olarak tl431 kullanılabilir. istenirse trimpota gerek olmadan, tetikleme değeri PIC programı içinden ayarlanır.

Eğer PIC ile (16f877 gibi) göstergesi de olan bir display yapılmışsa, okunan gerilim değeri zaten picin hafızasında vardır. istenen değere gelindiyse boş bacaklardan biri aktif edilir röle çekilir.

cehennem

yorumlarınız için teşekkür ederim. ben şuan uğraşmaktayım bi sorun veya yardım gerekirse buraya yazarım.