Pic için tasarlanmış Mosfet çıkış devresi varmı?

Başlatan fractal, 12 Mart 2009, 13:05:57

fractal

arkadaşlar pic için röle çıkış devrelerim var.buna birde 1 ampere yakın transistörlü çıkış kartı tasarlamak istiyorum.kullanabileceğim düzgün çalışan devreler varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mustafa_cmbz

heryere konu açıp duruyorsun arkadaşım...sitede biraz araştırma yap mutlaka bişeyler çıkacaktır karşına...

sana bir tavsiye de bulunayım...

pic ile süreceğin yük yapısı gereği içerisinde bobin tarzı sargı vs. sarımlar bulunuyorsa sana tavsiyem pic-opto-bjt-güç transistörü tarzında bir kombinasyon oluştur ve yükü bu şekilde sürmeyi dene...birde dediğim gibi endüktif bir malzeme kullanacaksan rölelerdeki 2 bobin ucuna ters diyot ve birde 100n gibi bir kondastör bağla...

bu şekilde yaptığında sorunun çözülecektir...ama yinede sorunun çözülmediyse büyük ihtimal ile yükü sürmek istediğinde pic tetikleme verdiğinde endüktif malzeme beslemede sorun yaratacak ve pic'i resetleyecektir...bunun içinde pic'i pi tipi bir besleme ile çalıştırmanı öneririm...besleme katındaki kondastörleri 4700uf/16 gibi büyük bir değer seçersen büyük ihtimal ile sorunun çözülecektir....eğer yine olmaz ise beslemeden pic'e giden en yakın yere 100n ve bir tanede 1n4007 tarzında bir ters diyot bağla...yinemi olmdı pic'in mclr ucu (reset ucu) ile şase arasına 100n bağla...

en garantisi pcb tasarlarken bu söylediklerimin hepsini yap sorun çözülecektir...

fractal

yeni konu açmayı çok seviyorum.aradığım  şey hakında konu buluyorum ama atadığım şeyi bulamıyorum.
bilgiler için teşekkürler.devre şeması lazım.

MC_Skywalker

bir aralar aklıllı röle yapmak için uğraştığımda rölleri böyle sürmüştüm. transistör ile uğraşmadan

fractal

bana daha profesyonel bir devre lazım.moslu yada güç transistörlü bir çıkış ünitesi...

mustafa_cmbz

arkadaşım aslında verilen bilgiler ışığında bişeyler yapmaya çaba sarf etsen bişeyler yaparsın ama sen hazır bir paylaşım istiyorsun...elimde bir sürü proje birikti + birde ünivertseli elektronikten çakmayan öğrencilerin proje ödevleri de eklenince iyice şaftım kaydı...şu aralar kafayı yeme aşamasına geldim desem yeri var....biraz rahatlasam şu yoğunluk biraz azalsa elimdeki elektro şok projesini hayata geçireceğim....ondada fet ile sürüm yapıyorlar bende bazı sorunlar yaşadım aslında bişeyler var aklımda ama denemden bişey söylemek mümkün değil....

iyi çalışmalar....

fractal

buralarda yayınlan şemalrın coğu şöyle yada böyle çalışıyor.daha önce zaten röle çıkış transistör çıkış yaptım.millet farklı olarak ne yapmış.mos çıkışlı yada güç transistörlü bir çıkış tasarlamadım.o senin dediğin şok bobininden benimde değişik bir uygulamam oldu.yüksek gerilim yada kastkat bobini ile tozlu boyama yapan bir cihaz vardı.isviçrede yapılıyor.bobinleri italyandan geliyordu.bobinler 6 ay da bir kaskat devresindeki dirençler gidiyordu.bu bobinlerin içindeki trafolar özel burada bir yerde sardırdım.ayrıca içindeki kondansaötler 1 000v dan başlıyor ve küçükler.sonra bu bobini recine gibi bir sıvıya sokup silindir hale getiriyorsun.
bobin çalışırken 20cm vivardan kontrol kalemini yakıyor..

mustafa_cmbz

o bobinden bir tane bana yollarmısın hocam :D

benim arayıpta bulamadığım bir şeyi yapmışsın...ianan burada imkanlar öyle kısıtlıki yeri geliyor direnç bile bulamıyorum...1 entegre sipariş ediyorum 1-2 hafta sonra geliyor zamanı geçtim fiyatı öyle böyle değil...

neyse elimden geldiği kadar vakit buldukça bende fet'ler ile ilgileniyorum ama şu sıralar  çok vaktim olmuyor...

konu ile alakasız bir kısım:

konu ile alakası yok belki ama aklıma takılıyor sormak istedim...benim attığım msj'ı yayın yapan mod kimdir çok merak ediyorum...kendi kendimi yiyorum neden acaba diye kime bir zararım dokunduda beni millete rezil etmeye çalışıyorlar...tamam yanlışım var ama o konuyu açan eleman bizim bir alt sınıfımızda okuyan bir eleman...beni her gördüğünde yapmaya çalıştığı şeyler ile alakasız bir sürü soru soruyor çok mantıksız şeyler ile uğraşıyor saçma saban sorular soruyor....açtığı konu ile ilgili bişi sordum kafa tutar gibi cvp verdi bugün...key-pad sürecekmiş vs. okulda bizim bölüme değilde elektrik bölümüne proje tasarlamaya çalışan okuldaki bazı grupların himayesine girmiş evlerde eğitimden geçmiş ve hala da sözde eğitimine devam etmekte olan tekarar söylüyorum mantıksız işler ile uğraşan bir arakdaş...en sinir olduğum noktada bişey soruyor anlattığımda çok bilmişlik edermiş gibi şu şöyle olur gibisinden kendini kasıyor...olsun daha öncede başımdan böyle bir olay geçti alışkınım adama transistörün nasıl çalıştığını anlattığım adam 1 sene sonra bana yaptığı anfileri gösterip sen bunları yapabilirmisin diye hava atıyordu....

neyse fazla uzatmaya gerek yok sadece içimde kalmasın diye bişeyler yazmak istedim çünki attığımız msj lar kitlenip yayın yapılıyor ne bir cvp hakkı veriliyor nede yayın yapılan başlık altına bir imza atılıyor bende kime cvp vereceğimi bilmiyorum...kusra bakmayın ama  eğer istenmiyorsam açıkça bir hocamız durumu izah etsin ve bende sessizce forum ile yollarımı ayırayım...kimse darılmasın alınmasın...iyi çalışmalar....

fractal

yazdığın şeyleri anlamadım ama.neyse konu ile gilgili.bobinin resmini cekeyim koyayım buraya senin istediğin şey bu mud iye.ama pazartesi günü ekleyebilirim resmi...bu bobinler ani şoklar için pek sorun değilde sürekli çalışacaksa tasarımı zorlanıyor.benden önce uludağ üni. bir hoca uğraşmış arada sırada bobin akımı kesiyormuş.tozlama yapmıyormuş.benimde elimde yurt dışından gelen değişik tiplerde de bobinler mevcut.bunlar sürekli yüksek gerilim verebiliyor.senin istediğini yapması lazım...ana mantığı tesla devresi üzerine kurulu.birde kaskat dan önceki o yüksek freknas bobinin sarılması.daha sonrda kaskat ile yalıtılması...mustafa cımbız..kolay gelsin...

muratxxx

fractal başlıgına başaka bir acıdan bende cevap vereyim.uln serisi 500mA kadar dayanır.benim sana tavsiyem direkt lojikle sürüle bilen buk 101 serisi transistörleri tavsiye ediiyorum.karaköyde yıldırım elektronikte  temin etmiştim.kolay gelsin
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

hopehard

buk 101 mosfetini kullandınmı usta pwmde kaç amper basabilir bu mos